1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. Sur’a Yeniden Üflenince.../Maarif
Sur’a Yeniden Üflenince.../Maarif

Sur’a Yeniden Üflenince.../Maarif

A+A-

 

 

          Sur’a iki kez üfleneceği ayet-i kerimelerden anlaşılmaktadır. İlki bu dünyada hayatının son bulmasına, ve ikinci Sur ise kıyametin başlangıcına ve alemin yeniden hayat bulmasına sebep olacak. Geçen bölümde Zümer Suresi’nin 68. Ayetinin her iki Sur’a da işaret ettiğini belirtmiştik. Şimdi ise ikinci üfleyişi açıklayan diğer bazı ayetleri aktarmak istiyoruz.

Ve o gün Sûr üfürülür de göklerde kimler varsa ve yeryüzünde kimler varsa, Allah'ın dilediğinden başka hepsi, pek şiddetli bir korkuya kapılır ve hepsi de hor hakir bir halde O’na gelir.(Neml:87)

Bu ayetten Sur’a ikinci üfürülüşten söz ettiği anlaşılmaktadır. Gerçi bu ayetten her iki üfürülmenin de kastedilebileceği de belirtilmiştir.

Yine Yasin Suresi’nin 51. Ayetinde mealen şöyle buyuruluyuor:

Sur’a üflenince hemen kabirlerinden Rablerine doğru koşarak çıkarlar.

Sur’un üfürülmesiyle  insanlar yeniden dirilerek ilahi mahkemeye doğru hareket ederler. Bir başka ayette ise Sur’un üfürülmesinden sonra kıyametin özelliklerinden biri beyan ediliyor.

Sûra üfürülünce aralarında ne soy sop var, ne de birbirlerinin halini soruşturabilirler o gün.(Müminun:101)

Aşağıdaki ayetlerin her birinde de kıyamet gününün özelliklerinden biri beyan edilmektedir. Bütün mahlukatın bir araya toplanması, suçlulaların çok kötü durumda olacağı gibi…

 “Biz o gün, bir kısmını bir kısmı içinde dalgalanırcasına bırakıveririz. Sur’a da üfürülmüştür., ardından onların tümünü bir arada toplarız.(Kehf: 99)

 “Sûrun üfürüleceği gün o mücrimleri gözleri göğermiş bir halde haşrederiz.(Taha:102)

 “Sûr'a üflendiği gün, bölük bölük Allah'a gelirsiniz.(Nebe:18)

 “Sûr'a üfürülür; işte bu, geleceği vâdedilen gündür.(Kaf:20)

 “Olan müthiş bir sesten ibarettir. Bunun üzerine onların hepsi hemen huzurumuzda hazır bulunurlar.(Yasin:53)

Bu hususla ilgili ayetlerin sayısı çok fazladır. Şimdilik bu örneklerle yetiniyoruz. Her halükarda ikinci Sur’un üfürülüşü ile yeni bir düzen içinde yeni bir hayat başlayacak. Yeni bir dünya ve bir önceki semadan farklı bir sema ve farklı bir yeryüzü olacak.

O gün, (yer) haberlerini anlatacaktır. Çünkü Rabbin ona vahyetmiştir.(Zilzal:3-5)

Yine İnşikak Suresi’nin 3 ila 5. Ayetlerinde o gün dünyanın vasfıyla ilgili şöyle buyrulmaktadır:

Ve yeryüzü, dümdüz çekilince. Ve içindekileri atıp boşalınca. Ve Rabbini dinleyip itâat ederek sözünü haklayınca.

Bir hadiste Allah Resulü Hz. Muhammed (sav)’in şöyle buyurduğu aktarılmıştır: “Yeryüzü kıyamet günü çekilecektir, derinin tabakhanede çekildiği gibi. Ve insan yeryüzünde o kadar çok haaşrolacak ki, bir insan için iki ayağından başka koyacak bir yer kalmayacak.''

Kıyamet sahnesi dünya alanı gibi değil. Kapkaranlıktır ve kendinden hiçbir nuru yoktur. Bunun için de gerçekler onda gizlidir ve o gün yeryüzü rabbinin nuruyla aydınlanacaktır.

 “Yeryüzü, Rabbinin nuruyla aydınlanır.(Zümer:69)

Ve bu nur sayesinde bütün eşyanın hakikati, iyi ve kötü ameller, hak ve batıl aşikar olur. Öyle ki, herkes orada amelin aslını görebileceği gibi amellerin batınını, hakikatini, niyetini de görebilir.

Gök de değişmiş yeni bir düzene kavuşmuştur.

Ve gök açılmış, kapılar haline gelmiştir.(Nebe:19)

Gök yüzünün kapıları açıldığı zaman dünya alemi melekler ve melekut alemiyle irtibatlı hale gelir. Yani ilahi mülk ve melekut arasındaki mesafe artık yok olmuş ve tabiat alemi ahiretteki son seyrinde kendi maverasıyla birleşmiştir artık. İnsan o durumda kendi ezeli mabud ve mahbubuna kavuşur, yaratılışın sırrı ve yaratılışın nihai hedefi o zaman tahakkuk bulmuş olur.

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

                                                   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.