1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Sülün Osman Van'da Hortladı
Sülün Osman Van'da Hortladı

Sülün Osman Van'da Hortladı

A+A-

Başkanından satılık sokak

Van eski belediye başkanı AKP’li Burhan Yenigün’ün Sülün Osman’ı aratmayacak bir yolsuzluğu ortaya çıktı: Yenigün, Akasya Çıkmazı adlı sokağı beş bin liraya satmış. Yenigün, Van Yalı Mahallesi’nde bulunan ve otuz hanenin caddeye çıkan tek yolu olan Akasya Çıkmazı’nı, 4 bin 600 liraya Kamile Altıntaş adlı şahsa satmış. Altıntaş’ın sokağın ortasına ev yapmak istemesiyle mağdur olan mahalleliler yeni Belediye Başkanı Bekir Kaya’ya başvurarak Akasya Çıkmazı’nı geri istediler

Belediyeyi 200 milyon TL borçlandırdığı ve kentteki binlerce iş yerini ruhsatsız çalıştırdığı ortaya çıkan Van’ın eski Belediye Başkanı AKP’li Burhan Yenigün’ün ancak Yeşilçam filmlerinde görülen bir yolsuzluğu daha çıktı ortaya. Eski Başkan Burhan Yenigün, Yalı Mahallesi’nde bulunan Akasya Çıkmaz Sokağı’nın bile “ev yapılsın” diye 4 bin 600 TL’ye satılmasına göz yummuş.

Daha önce SİT Alanı idi
Daha önce SİT Alanı iken 1995 yılında Van Gölü’nün sularının kabarmasından dolayı afet bölgesine çevrilen, daha sonra tarım alanı ilan edilen ve son olarak imara açılan Yalı Mahallesi’nde oturanlar, caddeye açılan tek alternatif yol olan Akasya Çıkmaz Sokağı’nın AKP’li belediye tarafından satıldığını duyduklarında şoke oldu. 30 yıldır civarda oturan 30 hanenin tek alternatif yolu olan Akasya Çıkmaz Sokak, Burhan Yenigün döneminde 163 numaralı paftanın 16’ncı parselinin 442 metre karelik arsası, 4 bin 600 TL karşılığında 11.02.2008 tarihinde Kâmile Altıntaş’a satıldı.

Mahalleli ayaklandı
Sokağı belediyeden satın alarak tapu çıkaran Kâmile Altıntaş ve ailesi, 15 gün önce kendine ev yaptırmak için girişimde bulununca aile ile sokağı kullanan mahalle sakinleri arasında gerginlik çıktı.

Yalı Mahallesi Akasya Çıkmaz Sokak sakini Mehmet Şirin Altuntaş, yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için Van Belediyesi’ne giderek Belediye Başkanı Bekir Kaya ve meclis üyeleriyle görüştü. Altuntaş, yolda elektrik, telefon direkleri, içme suyu ve kanalizasyon gibi toplumun kullandığı hizmetlerin geçtiğini, ev yapıldığı taktirde dünyayla tüm ilişkilerinin kopacağını belirtti. Altuntaş, 30 yıldır bu yolu kullandıklarını, kendilerini caddeye bağlayan tek alternatif yolun Akasya Çıkmaz Sokak olduğunu, bunun da ev yapılarak kapatılması halinde evlerine dahi gidemeyeceklerinin altını çizdi.

Mevcut yolun korunması ve mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini vurgulayan Altuntaş, belediyenin olaya derhal müdahale etmesi gerektiğini dile getirdi. Eski Belediye Başkanı Burhan Yenigün’ün ise, Belediye Meclisi Encümeni’nin 16.06.2008 tarihli “mevcut yolun korunması” kararına rağmen, yolun ortasına ev yapılmasına izin vererek 25, 24, 33 ve 27 numaralı parsellerde oturan 30 haneyi mağdur etmeye devam ettiği ortaya çıktı.

Kaynak: Taraf Gazetesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.