1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. SONUNCULUK HAKKIMIZ SÖKE SÖKE ALIRIZ(YENİ) /Abdurrahman AŞKAN
SONUNCULUK HAKKIMIZ SÖKE SÖKE ALIRIZ(YENİ) /Abdurrahman AŞKAN

SONUNCULUK HAKKIMIZ SÖKE SÖKE ALIRIZ(YENİ) /Abdurrahman AŞKAN

A+A-

Başarılı, güvenilen, sağlıklı ve disiplini sağlayan bir eğitimin meyveleri tatlı olur. Ciddiyeti, disiplini başta sağlamayan iş her hizmette olduğu gibi eğitimde de o işin neticesi sonucu hüsrandır. Meyve verse de çürüktür, ayakta duran cılız bir canlı varlık gibi…

            Konu her ne olursa olsun, başarı elde etmek için yapılan ve yapılacak işin azimli bir disiplinle çalışma sonucunda ancak o başarı elde edilir.

            Türkiye okuyor, haddi kızlar okula, halk bilinçleniyor… Sloganları ile kulakları çınlatan, her taraftan yükselen sesler, bu seslerin hiç dinmesini arzu etmeyenler gerçekten yürekten mi? Yoksa dil ile söyleyip ceple uygulamak isteyenler midir?

            Beşeri sistemlerde adaletsizlik aldı başına gidiyor. Kim her ne kadar ben adaletsizlik yapmam dese de adaletin gerçek manası ile kesinlikle tam hareket etmez. Bugün ilimizde yaşanan adaletsizlikler gibi okulların açılması ayları geride bırakmasına rağmen okullarda ki öğretmen eksiklikleri, bir kaç hafta daha okulların öğretmen eksikliğini gidermeyeceği… Ve bu kendisini eğitim gönüllüsü sayan değerli öğretmenlerimiz, çoktan atanması yapılıp ta eğitimden uzak bir çizgi sergilemeleri ve öğrencileri ile tanışmalarına ve kaynaşmalarına haftalar daha sayarsak! İlk dönemin sonlarına yaklaştığımızı ve eğitimsiz bir şekilde Türkiye’nin her yerinde aynı sorulara tabi tutmaları, hem adaletsizliği hem de bilgiden yoksun bir şekilde sonunculuğu doğurmaz mı? (Eğitimin ve aldığı maaşın hakkını verenler kast edilmemiştir)

            Eğitim bir gönül işi. Okulların kapanması ile niçin öğretmen eksikliklerini okul yöneticileri üst düzey mevkilere bildirmediler; bildirdilerse neden ülkenin çok ihtiyacı olan atamaları geciktiriyorlar. Okul dönemlerinin ortasına neden bu atamaları sıkıştırıyorlar yarısı öğretmensiz tamamlanan eğitim döneminden hangi ve nasıl bir başarı beklenebilir, alınabilir.

            Atamaları yapanlar ya da yapmaları için baskı yapmayan pasif davrananlar kendi çocuklarını neden eksiği olmayan okullara kaydediyorlar ya da çocuklarının okudukları okulların kadrolarının tamamlamasına öncülük ediyorlar. Hani ülkenin her alanında eşittik adaletle yönetilecektik. Unutmayın bu ülkenin gerçek sahipleri yoksun insanlardır. Ülkenin kurtuluşu için en ön safa da fedakârca canını feda eden o yoksun ve garip insanlara en güzel hizmeti vermekte siz yöneticilerin boynuna borç olduğunu unutmayın!

            Efendim Hakkâri her yıl sonuncu bu onların kaderi mi? Öğrencilerin affedersiniz geri zekâlı oluşlarından mı? Hiç mi akıllı yok içlerinde, hiç mi üniversite ortamından geçmek ve yüksek bir mevki de bulunmak isteyeni yok? Hatalar, kusurlar araştırılırken sebepleri neden göz ardı ediliyor. Suçlular hep öğrenciler mi? O öğrencilerin başarısızlığından hiç mi atama yapmayan yapılıp ta vaktinden sonra yerine yerleşen kontrolü disiplini sağlamayan yöneticilerin hiç mi günahları suçları yok...

            Bir başka açıdan adaletsizlik KPSS yaşanan adil olmayan bir yer paylaşımı yaşanmadı mı? KPSS başvuru formun da sınava giriş yeri olarak iki yer tercihi verilirken hiç hesapta olmayan üçüncü bir yerin çıkması tüm girenleri şaşkına uğratmıştı. Sınava gireceği yerde şehri tanımama, yer sorunu, ulaşım ve en önemlisi maddi sıkıntı gibi sıkıntılarla moralleri bozulan sınavda ne yapabilir. Dönüşte borç aldığı nakit paranın hesabı ve yollarda yaşadığı, yaşayacağı kaza ve bela hesabı ile meşgul olan kafası sınava nasıl konsantre olsun.

            İlimizde yardım yapılıyorsa yöneticilerin kendi atadıkları öğretmenlere de güvenleri yoksa hiç mi ülkemizde müfettiş yok. Bunca insanın maddi ve manevi vebalini kimler üstlenmiş…

Her yöneticinin makamında bilinçli düşünüp, şuurlu bir karar verme ve uygulama dileği ile…

Selam ve dua ile…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.