1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SONAR, referandum anketinin sonuçlarını açıkladı: 'Hayır' önde
SONAR, referandum anketinin sonuçlarını açıkladı: 'Hayır' önde

SONAR, referandum anketinin sonuçlarını açıkladı: 'Hayır' önde

Kamuoyu araştırma şirketi SONAR referandum için yaptığı araştırmanın sonucunu duyurdu. Sonuçlara göre, 'Hayır' oyu vereceklerin oranı yüzde 51.02 olarak gözüküyor.

A+A-

SONAR mart ayı referandum anketine göre, 'Evet' oyu verecek olanlar yüzde 48.98'de kalırken, 'Hayır' oyu verecek olanlar yüzde 51.02 ile önde gözüküyor.

Şirket, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 52 oy alacağını öngören bir anket gerçekleştirmişti. Seçim sonucu Erdoğan'ın aldığı oy yüzdesi 51.76 olmuştu.

KARARSIZLAR 'HAYIR' EĞİLİMLİ

Sonar Araştırma A.Ş.'nin sahibi Hakan Bayrakçı, araştırmada kararsızlar ve görüşünü belirtmeyenlerin daha çok 'Hayır' eğilimlerini söylemeye çekinen vatandaşlar olduğunun saptandığını belirtti.

ARAŞTIRMA KÜNYESİ

Araştırma 5 bin kişi ile, 10-24 Mart tarihleri arasında, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre (NUTS-2), 26 ilde gerçekleştirildi.

 

İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay İllerinde 'Yüz yüze anket yöntemi' ile; Ağrı, Van ve Mardin 'CATI' ile yapıldı.

Çalışma, farklı sosyo-ekonomik e sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve il/ilçe/kır kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirildi.

Araştırmanın Hata Payı: 0.95 güvenlik sınırı içinde (Yüzde)+/- 1.34'tür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.