1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. Son Geşlişmeden Sonra Kürtlerin Elindeki Seçenek Nedir?
Son Geşlişmeden Sonra Kürtlerin Elindeki Seçenek Nedir?

Son Geşlişmeden Sonra Kürtlerin Elindeki Seçenek Nedir?

A+A-

Irak Parlamentosu'nda dün Kürtlerin itirazına rağmen 2018 bütçe yasasının onaylanması, Bağdat'ta bulunan Kürt grupların çekilmesini yeniden gündeme getirdi.

 

Irak Parlamentosu'ndaki Kürt grupların dün onaylanan 2018 bütçe yasasıyla ilgili Kürt siyasi liderliğiyle acil bir toplantı gerçekleştireceği bildirildi.

Rûdaw'a konuşan Irak Parlamentosu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkanı Erefat Kerem, parlamentodaki Kürt grupları olarak Kürt siyasi liderleriyle acil bir toplantı yapması için Irak Parlamentosu Başkanı Aram Şeyh Muhammed'i görevlendirdiklerini belirtti.

Erefat Kerem, “Parlamentodaki Kürt gruplarıyla toplantı gerçekleştirmek için Aram Şeyh Muhammed'i görevlendirdik. Söz konusu toplantılarda Irak'ta bütçe yasasının onaylanmasından sonra ortaya çıkacak durum ele alınacak” ifadelerini kullandı.

Kürt siyasi liderliğine Irak'taki seçimleri boykot etme önerisinde bulunduklarını dile getiren KDP'li parlamenter, “Irak'ta siyasi süreçten çekilmek ikinci seçenektir. Çünkü yapılan işler onu gösteriyor ki artık Kürtlerin Bağdat’ta bulunması bir anlam ifade etmiyor” diye konuştu.

Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Grup Başkanı Arez Abdullah, Kürt blokları olarak bütçe yasasıyla ilgili gerekeni yaptıklarını ifade ederek, “Artık bu iş Kürdistan Bölgesi Hükümeti'ne kalmış. Acaba bu bütçeyi kabul ederler mi? Kürdistan'daki siyasi partiler bütçe yasasıyla ilgili ne diyor?” dedi.

Irak Parlamentosu Değişim Hareketi (Goran) Grup Başkanı Emin Bekir Muhammed, bütçe yasasının Kürtlerin oyu olmaksızın onaylanmasını “Yaşananlar Kürdistan Bölgesi'nin yanlış siyasi kararın bir sonucudur” ifadeleriyle değerlendirdi.

Irak Parlamentosu Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) Grup Başkanı Musena Emin, Kürt siyasi liderliğin, çoğunluk esasına dayalı ve uzlaşıdan uzak bir şekilde her şeyi yapmaya çalışan Bağdat'ın politikasına karşı bir tavır alması gerektiğini söyledi.

Bağdat'ın takındığı tavrı önlemek için uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Musena Emin, şöyle devam etti:

“Kürdistan Bölgesi'ne karşı Bağdat'ın bu tavrının devam etmesini önlemek için uluslararası toplumun tavrına ihtiyacımız var. Uluslararası toplumu harekete geçirmemiz lazım. Çünkü Haydar Abadi'nin uyguladığı yöntem çok tehlikeli. Parlamentodaki Kürt grupları, durumu yakından takip etmeli, her iki tarafın yükümlülüklerini gözetmeli.”

Irak Parlamentosu Kürdistan İslami Topluluk (Komel) Partisi Parlamenteri Zana Rustay ise yaptığı açıklamada, Bağdat'a karşı Kürtlerin elindeki seçeneklerin sınırlı olduğunu ifade ederek, “Seçeneklerden biri parlamentodaki oturumları boykot etmektir” dedi.

Irak Parlamentosu'nda dün Kürt grupların katılmadığı bir oturumda 2018 bütçe yasası onaylandı.

58 maddeden oluşan bütçe yasasında Kürdistan Bölgesi'nin bütçesi yüzde 12.67 olarak belirlendi.

Kürtler, yüzde 12.67'ye düşürülen Kürdistan Bölgesi'nin bütçe payının yüzde 17 olarak değiştirilmesi, Kürdistan Bölgesi'nin doğrudan muhatap alınması, anayasal olmayan ifadelerin kaldırılması, petro-dolar ödemelerinin yapılması, Peşmerge Güçleri'nin ve Halepçe ilinin paylarının yasaya eklenmesini talep ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.