1. YAZARLAR

  2. M.Yasin Haskanlı

  3. SÖMÜRÜYE KARŞI YAŞASIN EMEKÇİNİN MÜCADELESİ
M.Yasin Haskanlı

M.Yasin Haskanlı

Yazarın Tüm Yazıları >

SÖMÜRÜYE KARŞI YAŞASIN EMEKÇİNİN MÜCADELESİ

A+A-

 

Emekçinin özgürlüğüne, sosyal adalete İslami ruh ile Ulaşılır

“Artık ölçüyü, tartıyı tam yapın, insanların haklarını ve ücretlerini eksiltmeyin, halka haksızlık etmeyin!” (A'râf, 7/85)

“Allah Teâlâ, çalıştırdığı işçiden azami verim aldığı halde, onun ücretini tam ödemeyenin öteki hayatta hasmı olacaktır!” (Buhârî, İcâre, 10)

 

Bugün 1 Mayıs işçi bayramı. Kapitalist sistemin doğayı ve insanı esir alan vahşi politikalarının küresel ölçekte milyarları aşan insana hayatı zindan edişini görmekteyiz. Oluşturulan modern kölelik sözleşmeleri ile ölümü gösterilip sıtmaya mahkûm edilen geniş kitleler tarihin şahit olabileceği en zor koşullarda mücadele ediyor.

Küresel şirketlerin ekonomi ve politika silahları ile dünyayı yönettiği bir süreçte, bu hegemonik vahşete karşı mücadelenin önemi yadsınamaz. Tüm tarih süreçlerinde imkânı gasp edenlere karşı verilen mücadele değerli ve anlamlı olmuştur. Hakkını kaybetmenin aynı zaman da onurunu kaybetmek olduğunun bilinci ile insanlık bu gasp edilişe rıza göstermemiş ve nefret duymuştur.

Mülkün yalnızca Allah’a ait olduğu yeryüzünde ve bu imkânın da doğru kullanıldığın da tüm insanlığa yeteceği gerçeği ortadayken, açgözlülük; emeği, özgürlüğü, canı, insanca yaşamı yok etmeye sebep olmakta. Küresel beş on şirketin sermayesinin insanlığın geri kalanının tamamına eşit olması, bu sistemin yarattığı korkunç tablonun asıl sebebidir.

Belirleyici sermayenin birkaç elde toplanıyor olması dünyanın refah içinde yaşama ihtimalini dinamitleyen en önemli öğedir. Yaşadığımız son süreçte de yakından takip ettiğimiz gelişmeler buna iyi birer örnektir. Venezuella’da yaşanan darbe girişimi, Müslüman coğrafyada(Ortadoğu) yaşanan şiddet önemli ölçüde enerji kaynaklarının batılı şirketlerin kontrolüne alınması için tezgâhlanan olaylar olduğunu biliyoruz.

Dünyanın bu eksende döndüğü böylesi bir süreçte, hakkını, özgürlüğünü elde etmek için örgütlü ve doğru bir mücadeleye ihtiyaç vardır. Örgütlülüğün mevcut sömürüye karşı etkin bir korunma yolu olduğu, doğru metodun da sonuca götüreceği muhakkaktır. Mevcut şartların çarkları içerisinde inim inim inleyen kitlelerin haklarını elde etme çabaları sabırla inşa edilen emek ve özgürlük abidesidir.

Küresel sömürü sistemine karşı en doğru ve sonuca götürücü kaynak İslami bilinç ve şuurdur. İslam’ın doğru anlaşılması ve yaşanması kişiyi, toplumu ve tüm insanlığı güvenlik, adalet ve refah konusunda sağlam limanda tutmanın adı olacaktır.

İslam’ın şiarları şunlardır:

- Sermayenin tek elde toplanmasına karşı olmak,

"Ey iman edenler! Hahamlardan ve rahiplerden birçoğu insanların mallarını haksız yollardan yerler. Ve (insanları) Allah yolundan engellerler. Altın ve gümüşü yığıp Allah yolunda harcamayanlara acıklı bir azabı müjdele" (Tevbe, 34)

- Kaynakları israf etmemek

‘’Asmalı ve asmasız bahçeleri, hurmaları ve tadları farklı ekinleri, zeytinleri ve narları -birbirine benzer ve benzeşmez -yaratan O'dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin; israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.’’(En’am,141)

- Emekçinin hakkını eksiksiz ödemek

“İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.”(hadis)

 

- İnfak ve Zekât ile düşenin elinden tutmak

‘’Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, âzat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilmekte ve hikmetle yönetmektedir.’’(Tevbe,60)

- Çalışmayı ibadet sayma

Peygamber efendimiz, Hazret-i Muaz ile müsafeha edince buyurdu ki:

- Ya Muaz, ellerin nasırlaşmış.

- Evet ya Resulallah, kazma elimde toprakla meşgul oluyor ve bu sayede çoluk çocuğumun nafakasını kazanıyorum.

Fahr-i kâinat efendimiz, Hazret-i Muaz’ı öpüp buyurdu ki:

- Bu eli Cehennem yakmaz. (Tibyan)

- Komşusu aç iken seyirci kalmamak

"Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir." Hadis

- Mülk Allah'ındır; Allah mülkünde tasarruf etmek üzere topluma temsil hakkı vermiştir

‘’Göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır ve dönüş yalnızca O'nadır.’’(Nur,24)

- Zülmetmemek, zülme uğramamak

" Zulümden sakınınız. Zira zulüm, kıyamet günü sahibini saran karanlıklar olacaktır." " Allah zalime belli bir süre verir. Onu bir defa yakaladığı vakit de, felah varmez." " Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız."(Hadisler)

 

Ortak yaşam alanımız olan dünya da asıl amaç Allah’a kul olmak ve O’nun sınırlarını muhafaza etmektir. Mülkün sahibinin rızası gözetilerek yeryüzünün ihyası ve inşası mümkün olur. Rabbine, insana, doğaya karşı sorumlu ahlaklı ve adil bir yaşam arzusu yaşanabilir bir dünya oluşturur. Bu gayeye ulaşma hedefinde olan tüm mazlumların verdiği mücadele değerli ve kutsaldır.

Yaşasın mazlumların mücadelesi...

      

   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.