1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Somalili Lider Şeyh Şerif Suskunluğunu Bozdu
Somalili Lider Şeyh Şerif Suskunluğunu Bozdu

Somalili Lider Şeyh Şerif Suskunluğunu Bozdu

A+A-

Somali’nin Yeniden Bağımsızlaştırılması İttifakı Şeyh Şerif Ahmet, Etiyopya işgal güçleri ile direniş hareketleri arasında devam eden çatışmalar sırasında sivil halkın oturduğu mahallelerin bombalanmasının karşısındaki sessizliğini bozdu. Şeyh Şerif son açıklamasında sivil halkın zarar gördüğü saldırılardan Etiyopya işgal ordusunu ve Somalili müttefiklerini sorumlu tuttu.

Genç Mücahidler Hareketi’nin bazı saldırılarının da Somali halkının çıkarlarına aykırı şekilde gerçekleştiğini kaydeden Şeyh Şerif, Somali halkından bir parça olan Genç Mücahidlerin Somali halkına zarar vermesinin affedilemez olduğunu söyledi.

Şeyh Şerif, Genç Mücahidlerin Somali havaalanını bombalamasının Somali halkının çıkarına olmadığını savunarak “Somali havaalanının kapalı tutulmasında hiçbir menfaat yoktur. Çünkü herkes havaalanının yeniden faaliyete girmesinin ne kadar zor olduğunu bilmektedir. Havaalanının direniş adına kapatılması affedilemez. Bu durum, Somali halkına zarar vermektedir. Askeri operasyonların Somali halkının menfaatine olması gerekmektedir. Somali halkı havaalanından çokça istifade etmekteydi. Şimdi ise Somali halkı kuşatma altında kaldı” dedi.

Genç Mücahidler Hareketi, şimdiye kadar Şeyh Şerif hakkında ağır suçlamalarda bulunmuş, Şeyh Şerif ise suçlamalar karşı bir açıklamada bulunmamıştı. Şeyh Şerid hakkındaki suçlamalardan birisi de direnişi terketmektir.

İslam Mahkemleri Birliği Başkanı iken somali'ye huzur ve istikrar getiren Şeyh Şerif, Amerika desteğini arkasına alan Etiyopya ordusunun 2006 yılının son aylarında başlattığı işgal karşısında, Somali halkının zarar görmemesi için bir süreliğine silahlı mücadeleyi askıya almıştı.

Diğer yandan Şeyh Şerif Cibuti anlaşmasının, yolun sonuna geldiği yönündeki yalanlayarak “Anlaşmanın imzalanmasını taraflara daha fazla istişare fırsatı sunmak ve ittifakın hayatta da uygunlanmasına hazır olmak için erteledim. İnanıyorum ki taraflar bu ay içerisinden tüm engelleri aşacaklar” dedi.

isra haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.