1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Sol muhalefet tutuştu
Sol muhalefet tutuştu

Sol muhalefet tutuştu

A+A-

Ergenekon’un avukatı olduğunu beyan eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan sonra hızını alamayan DSP’liler de AK Parti hükümetini ve Başbakan Erdoğan’ı yıpratmak için adeta savcı rolüne soyundu.

Sol muhalefet nasıl tutuştu?

Ergenekon iddianamesinin açıklanması ve mahkemeye sunulmasının ardından ortaya çıkan suçlar ve bağlantılardan rahatsız olduğunu gizleyemeyen sol muhalefet, TBMM’yi de Ergenekon’u sulandırma planlarına alet ettiler. DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız’ın Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından cevaplandırılması talebiyle TBMM başkanlığına sunduğu soru önergesi, “Baykal’ın avukatlığından sonra DSP de savcılığa mı soyundu?” dedirtti.

Bu soruları savcı sorar

Hükümet-Asker gerginliği oluşturmak istediği sorularından belli olan DSP’li yağızın hedefinde AK Parti yanlısı olduğunu iddia ettiği basın kuruluşları da vardı. İşte DSP’li Yağız’ın, savcı sorgusunu aratmayacak soru önergesi:

“Partinize yakın bir gazetenin 14 Temmuz 2008 tarihli sayısında sür manşetten verilen haberinde, ‘Ergenekon görevdeki subaylara da uzandı. Şok gelişme… Savcılık, ‘Ergenekon Terör Örgütü’ ile irtibatlı olduğu tespit edilen üst düzey rütbeli muvazzaf subaylar için Genelkurmay’a geçen perşembe günü başvurdu’ denilmektedir; bu haber, doğru mudur ve doğruysa bu gazeteye kim tarafından sızdırılmıştır? Eğer doğru değilse bu tür haberlerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bütün olarak töhmet altında bulundurulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Hükümetin başkanı olarak bu yayınlardan rahatsızlık duyuyor musunuz?”

DSP suçluyu dışarıda arıyor

“Bu tür haberler, doğru olsa bile soruşturmayla ilgili yayın yasağı kapsamında değil midir? Yayın yasağına karşın, adına ‘Ergenekon’ denilen soruşturmayla ilgili olarak ‘pehlivan tefrikası’ gibi haberlerin yayımlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yine bu tür haberlerde; ‘şüpheli’ olarak gözaltına alınan veya tutuklanan kişilerin, konu daha ‘iddia’ aşmasındayken, hatta bazıları için daha ‘iddianame’ bile hazırlanmamışken doğrudan ‘terör örgütünün yöneticisi’ olmakla suçlanmaları, hem ilgili yasalara, hem de temel insan haklarına aykırı değil midir?”

Örgütü değil ismini görüyorlar

“Muhataplarının haksız yere suçlanmalarına ve yargısız infaz edilmelerine yol açan bu tür yayınların durdurulması için ilâve önlemler alınması konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır? Bu konuda medyaya açık bir çağrıda bulunmayı düşünüyor musunuz? Soruşturmayı yürüten savcıların ‘Ergenekon’ ifadesini kullanmadıklarını açıklamalarına karşın, özellikle partinize yakın medyada ısrarla ve inatla ‘Ergenekon Terör Örgütü’ ifadesinin kullanılmasını nasıl karşılıyorsunuz? ‘Ergenekon’un, ‘terör’le irtibatlandırılmasından herhangi bir rahatsızlık duymuyor musunuz?”

Engin Kaşdaş-habervaktim.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.