1. HABERLER

  2. DÜŞÜNCE - YORUM - ANALİZ

  3. Siyasete Kurban Edilen Kürtçe Kur’an’ı Kerim meali
Siyasete Kurban Edilen Kürtçe Kur’an’ı Kerim meali

Siyasete Kurban Edilen Kürtçe Kur’an’ı Kerim meali

Andolsun Biz Kur'an'ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. Fakat öğüt alıp-düşünen var mı? (54/17, 22, 32, 40)

A+A-

 

 

 

 

 


 

     Rahmeti gazabının önünde bulunan, kullarının tövbelerini kabul buyuran ve dua dua yalvaranların nidalarına icabet eden Yüce Allah’ın Adıyla.

     Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 01 Ağustos 2014 tarihinde Van ve Mardin mitinglerinde halka hitap ederken havaya Kürtçe Qur'anı Kerim kaldırıp: “İstanbul'da Ensar Vakfı, bir STK hayırlı bir işe imza attı. Kur'an-ı Kerim'in Kürtçe meali çevrildi. 12 yıl önce böyle bir şey mümkün değildi. Ama artık oluyor. Biz yasakları kaldırdık.” Diyerek Kürt halkına yaptığı iyilikleri sıralıyordu!

Bazı Tv. Programlarında bilgisi olan olmayan herkes konuşarak zihinleri bulandırmaya devam ediyor. Dolayısı ile tedavülde olan  eksik bilgileri ve son seçimlerle beraber yeniden alevlenen ilk Kürtçe meal konusunda bir yanlışı düzeltmekte yarar buluyorum..

     Mitinglerde bahsedildiği gibi  İlk Kürtçe Meal AKP  döneminin bir ürünü değildir.  Bundan önce de bir kaç meal yayınlanmıştı. Hatırladığım kadarıyla Türkiye’de:

     1- Kürtçe ilk Kur’an tefsiri: Mola Muhammed Şirin tarafından Arap harfleriyle “Tefsîra Şêrîn” adıyla yayınlanmıştı.

     2- Abdullah Varlı 1994 yılında  “Qurana Pîroz û Arşa Wê ya Bilind” adıyla bir Kürtçe meal hazırlamış, Mushafları İnceleme Kurulu başkanlığına göndermiş Diyanetten herhangi bir yanıt alamayınca kendi imkanları ile yayınlamıştı.  

     3- Mele Muhammed Garsî Farqînî  mealini 2003 yılında “Meala Fîrûz Şerha Qur’ana Pîroz” adıyla Nûbihar yayınlarında yayınladı.

     4- Mele Muhammed Hekkarî 2007 yılında Meali “Ronahîya Qur’ana Pîroz” adıyla Nûbihar yayınlarında yayınladı.

     5- Mele Huseyîn Êsî, Mele Se’îd Girdarî ve Mele Muhammed Bêrkevanî bir komisyon şeklinde  meali “Wergera Qur’ana Pîroz Bi Zimanê Kurdî” adıyla Bang yayınlarında  yayınladı.

     6- Qur’ana pîroz Kurdî -Tirkî Meala Wê ya îcmalî 2009 yılında meali Türkçe ve Kürtçe Tenvîr Neşriyat tarafından yayınlandı.

     7- Muhammedê Şoşikî 2010 yılında “Nura Qelban” adlı Kur’an tefsirini Nûbihar yayınlarından yayınlandı.

     8- Fikrî Amedî 2014 yılında Kur’ana Kerîm û meala wêya Kurdî adıyla Ensar Neşriyat yayınlarında yayınlandı.

     Görüldüğü gibi ilk Kürtçe Kur’an-ı Kerim Meallerinin hazırlanması AKP dönemin ürünü değildir. AKP iktidarından önce de bu yönde çalışmalar başlatılmış, dönemin özgürlük havasıyla çalışmalar hız kazanmıştır.

     Sayın Erdoğan’ın geçen seneki seçimlerde Van, Mardin ve Yozgat mitinglerinde havaya kaldırıp: “İstanbul'da Ensar Vakfı, bir STK hayırlı bir işe imza attı. Kur'an-ı Kerim'in Kürtçe meali çevrildi. 12 yıl önce böyle bir şey mümkün değildi. Ama artık oluyor. Biz yasakları kaldırdık.” Denilen meali de 1995 yılında hazırlanmaya başladım.  İrademin dışındaki aksaklıklardan dolayı bilgisayardaki yazımı ancak 2005 yılında bittirebildim. Fakat basacak bir yayın evi bulamayınca 2009 yılında Ensar Neşriyatla basımı konusunda anlaştık. Ensar yayınevi uzun süre beklettikten sonra Haziran 2014 yılında yayınlandı ve kamuoyuna mal olduğu gibi 01 Ağustos 2014 tarihinde Dönemin başbakanı Erdoğan mitinglerde bunu halka tanıttı.

     Bu mealin hazırlanması konusunda herhangi bir yayınevinden, vakıftan ve çevreden ne bir talimat almış nede bu konuda birilerinin teşviki olmuştur. Yani meali hazırlamaya niyetlendiğimde herhangi bir partinin, kurumun, yayınevinin ve çevrenin desteği, yönlendirmesi ve teşviki ile böyle bir çalışmanın içine girmedim. Tamamıyla Allah’ın rızasını kazanmak, mazlum kürd halkının yasaklanmış, horlanmış dili ile kendisine Allah’ın mesajını iletmek amacıyla  bu meali hazırladım. Bu Yıllarca süren bir çabanın, inkar ve asimilasyona karşı inadın ve inancın, dini ile dili arasında bir tercihe zorlanan halka dili ile dinini öğrenmesi için verilen mücadelenin naçizane küçük bir ürünüdür.

     Geçen sene mealimin mitinglerde bir propaganda malzemesi olarak kullanıldığını bana telefon eden dostlarımdan öğrendim. Doğrusunu söylemek gerekirse büyük emek ve çaba ile hazırladığım mealin böylesi kirli siyaset oyunlara malzeme edilmesi beni derinden üzdü. Basit ayak oyunları ile sanki devletin desteği, teşviki ve yardımı ile çıktığı havasının estirilmesi emeğime yönelik açıkça bir saygısızlıktı. Ama ben yine de bu kirli tartışmalara elimden geldiğince müdahil olmadım.

     Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır, Batman ve Siirt mitinglerinde yeşil kaplı bir Kuran-ı Kerim meali göstererek: “Kürtçe Kuran mealini sizlere göstermek istiyorum. Bunu da Diyanet İşleri Başkanlığımız bastırdı ve milletimize sundu. Nerelerden nerelere geldik” dedi. Bunun özerinden HDP’nin Diyaneti kaldıracağız söylemini topa tutu. Tartışma da bundan sonra başladı. Ertesi gün HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: “Şu Diyarbakır’da Siirt’te Diyanet’in bastığı Kur’an-ı Kerim’in Kürtçe meali dediği var ya. Onu da henüz Diyanet basmamış ha. Elinde tuttuğu da Ensar Vakfı’nın bastığı, yani bir vakfın bastığı Kur’an-ı Kerim’dir. Ne yapmışlar Diyanet İşleri Başkanlığı biliyor musunuz değerli kardeşlerim, Kuran’ı Kerim’in Kürtçe mealini basma kararı almışlar ama henüz yetişmemiş. Bir tane örnek sadece. Diyarbakır mitingine yetişsin diye alelacele getirip Cumhurbaşkanı’nın eline vermişler. Böyle Diyanet işleri başkanlığı olur mu yahu. Mitinge Kur’an-ı kerim yetiştirmek için alelacele tek bir nüsha basan diyanet hepimizin inancına hepimizin siyasi anlayışına kimliğine saygılı olabilir mi? Dedi.

     HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Kürtçe Kuran-ı Kerimin tek nüsha basıldığı yönündeki iddiası üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, mealin dağıtımının yapıldığı depoyu basın mensuplarına açtı. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, Kürtçe Kuran-ı Kerim mealinin tek nüsha basıldığı ve mealin bir yayınevine ait olduğu yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığını, Kürtçe mealin ücretsiz dağıtılmak üzere nisanda 10 bin adet basıldığını, 3 bin baskının Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeriyle büyükşehirlere gönderildiğini bildirdi. Dr. Yüksel Salman, Diyanet İşleri Başkanlığının Kürtçe meal basılması çalışmasını 5 yıl önce başlattığını, bu yıl Ocak ayında, yayın kurulunda mealin basılması yönünde karar alındığını bildirdi.

     HDP Milletvekili adayı Prof. Kadri Yıldırım’da tartışmaya katılarak şöyle dedi: "Bundan birkaç ay evvel Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’le birkaç sohbetimiz oldu. Kendisini yakinen tanıyorum da. Orta derecede bir Kürtçesi de vardır. Kürdistan medreselerinde bir süre okumuş. Sohbetimizin konusu hem bahsettiğiniz bu Kuran’ın Kürtçe mealiydi hem de Diyanet İslam Ansiklopedisi'nde niye bir Kürt maddesinin yer almadığıydı. Yazılı olarak da bana bildirdiler. Bildirdikleri husus şu, 'Biz daha evvel Ensar Vakfı tarafından basılan Kürtçe Kuran-ı Kerim mealini Diyanet olarak bastırmak istiyoruz, ancak bunun hem Kürtçe'nin grameri hem imlası hem de çeviri teknikleri bakımından sağlıklı olup olmadığından emin değiliz. Sen bir Kürdolog olarak incele' dediler. Ben de 'olur' dedim, ancak bu hemen 2-3 ayda olabilecek iş değil şeklinde cevap verdim. 5-6 ay önce oluyor. Hem Kürtçe'nin imlası açısından hem de Kürtçe'nin grameri açısından hem de çeviri teknikleri açısından incelemeye başladık. Üçte iki kadarını bitirdim, üçte biri kadarı henüz duruyor. Neresinde Kürtçenin imlası açısından bir hata var, neresinde Kürtçe'nin grameri ve çeviri teknikleri bakımından bir hata var onları birer birer tespit ettim ve raporuma bunları yazdım. Daha sonra Diyanet tarafından Kuran’ın bastırıldığı ve Cumhurbaşkanı tarafından da havaya kaldırılarak bir nevi siyasi propaganda olarak kullanıldığını gördük." 

     12. 05.2015 tarihinde Diyarbakır’da açılan kitap fuarında görüştüğüm Nûbihar Genel yayın Yönetmeni Sayın Süleyman Çevik Cumhurbaşkanının Diyarbakır, Batman ve Siirt’te son olarak havaya kaldırdığı Kur’an mealinin daha önce komisyon şeklinde yayınlanan “Mele Huseyîn Êsî, Mele Se’îd Girdarî ve Mele Muhammed ‘in hazırladığıWergera Qur’ana Pîroz Bi Zimanê Kurdî” olduğunu Diyanetin müelifleri ile anlaşarak yeniden yayınladığını ve yeni bir mealin hazırlanmadığını dile getirdi.

     Şimdi kısaca özetlemeye çalıştığım bu gelişmelere baktığımızda burada birden fazla yalanın, yanlışın ve kötü niyetli yönlendirmenin ortalıkta dolaştığına şahit oluyoruz.  Doğrusunu söylemek gerekirse  ben uzun süredir siyasetin bu kokuşmuş, pis ve kirli alanından özellikle uzak durmaya çalıştım. Qur’anın  siyaset tüccarlarının elinde ve dilinde böylesine malzeme olduğu, adımızın bu kötü emellere malzeme edildiği bir ortamda susmak taktir edersiniz ki bu siyaset tüccarlarını daha da cesaretlendirecektir.

     Kısaca doğru bilinen yanlışları şöyle sıralarsak:

     1- Ensar Neşriyat’ta çıkan “Qur’ana Kerim û Meala Wê ya Kurdî” herhangi bir şahsın, kurumun,  partinin, çevrenin ve yayınevinin talimatı, siparişi desteği ve yönlendirmesi ile  hazırlanmamıştır.

     2- Bu Meali hükümet, Diyanet veya herhangi bir kurum çıkarmamıştır. Çıkarılması için destek olmamıştır. Meal şahsım tarafından ve kendi çabalarımla hazırlandıktan sonra Ensar Neşriyat’ın Diyarbakır’daki temsilcileri ile görüşmeden sonra yayınlanmasına karar verilmiştir.

     3- Bu meal ilk meal değildir daha önce de bir çok meal yayınlanmıştır.

     4- Demirtaş’ın: "Diyarbakır’da Siirt’te Diyanet’in bastığı Kur’an-ı Kerim’in Kürtçe meali dediği var ya. Onu da henüz Diyanet basmamış ha. Elinde tuttuğu da Ensar Vakfı’nın bastığı, yani bir vakfın bastığı Kur’an-ı Kerim’dir." Dediği Meal de  Ensar Vakfının değil daha önce "Bang" yayınlarından  yayınlanmış bir mealin, tekrardan Diyanet tarafından basılmasıdır.

     5- Kürtçe Kuran-ı Kerimin tek nüsha basıldığı yönündeki iddia da doğru değildir. Diyanet, Gazetecilere depolarda basılan mealleri göstererek bu söylemi çürütmüştür.

     6- Kadrî Yıldırım’ın Diyanetin kendisine incelemesi için Ensar Yayınevinin bastığı Qur’anı verdiğine yönelik olaydan haberim yoktur. Eğer böyle bir olay gerçekleşmişse bu benim kişilik haklarımın ihlalidir.

     7- Bu yıl benim mealim etrafında yürütülen bütün tartışmalar yanlış bir bilginin ürünü olduğu Diyanet’in  bastırdığı meal dağıtıma çıktıktan sonra ortaya çıkacaktır. Çünkü bu meal. "Mele Huseyîn Êsî, Mele Se’îd Girdarî ve Mele Muhammed ‘in hazırladığıWergera Qur’ana Pîroz Bi Zimanê Kurdî" dır.

     8- Diyanet İşleri Başkanlığının Kürtçe meal basılması çalışmasını 5 yıl önce başlattığını, söylemesi de gerçeği yansıtmamaktadır. Zira eski bir meal tekrardan basılmıştır.

     Hulasa yanlış bilgi sahibi olanlar yanlış fikirlerle halkımızın zihnini bulandırmaya çalışıyor. Allah (cc) Kitabında “Allah, kendilerine kitap verilenlerden, "Onu mutlaka insanlara açıklayacaksınız, onu gizlemeyeceksiniz" diyerek söz almıştı. Onlar ise bunu kulak ardı ettiler, onu az bir dünyalığa değiştiler. Yaptıkları alış-veriş ne kadar kötü!” (3/187) belirttiği siyasetçiler Allah’ın emir ve nehiylerine iman edip teslim olacaklarına onu kendi siyasi çıkar ve menfaatlerine alet ediyorlar. Allah’ın ayetlerini bir kaç oya tahvil etme derdine düşüyorlar.

     Ama şu unutulmamalı ki Allah Kalplerinizin özende olanı bilmektedir. Bu dünyada insanları aldatabilirsiniz fakat Allah’ı asla aldatamazsınız.

     Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak) aldatmasın.(Fatır: 5)

     Ya Rabbim sen Şahit ol ki; biz senin dinini istismar edenlerin, senin kitabını siyaset malzemesi yapanların, senin dinini tahvile çevirmeye çalışanların  günahından beriyiz.

     Şahid ol Ya Rab!


      FİKRİ AMEDÎ

basbakan-kur-an-i-kerim-in-kurtce-meali-basildi-6327250_7252_m-002.jpg

 

040520152122038182825-002.jpg

demirtasin_kurtce_meal_yalani_ortaya_cikti_1431027067_5183.jpg

demirtasin_kurtce_meal_yalani_ortaya_cikti_1431027067_5183.jpgindex-002.jpg226219-002.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.