1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Sivil anayasa' için ilk adım atılıyor
'Sivil anayasa' için ilk adım atılıyor

'Sivil anayasa' için ilk adım atılıyor

A+A-

Memur-Sen, Hak-İş, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Mazlum-Der başta olmak üzere yüzlerce Sivil Toplum Örgütü "Yeni Anayasa ve Demokrasi Platformu" oluşturdu. 

Platform ülkemizin daha katılımcı, sivil ve özgürlükçü bir anayasaya sahip olması için ülke yönetiminde oluşturulmaya çalışılan "Egemenlikte meşruiyet krizini" aşma yolunda ortak akıl hareketi kampanyasını uygulamaya koydu. 

Demokrasiye sahip çıkmak için yapılan faaliyetler kapsamında Türkiye'nin 7 bölgesinde miting düzenlenmesi kararlaştırıldı. İlk miting 24 ilin katılımı ile cumartesi günü saat 16.00'da Malatya'nın Kernek meydanında yapılacak. 

Ortak Akıl Hareketi Genel Koordinatörü Ayhan Ogan, özgürlüklerin ve demokrasinin teminatının gerçek bir hukuk devleti olduğunu ifade etti. 

Ayhan Ogan, yeni ve demokratik bir anayasanın hem hukuk devletinin gerçekleşmesinde hem de özgürlüklerin ve demokratik işleyişin güçlendirilmesinde en önemli ve acil adım olduğunu söyledi. 

Ogan, "Türkiye'nin sorunlarının çözümü özgürlüklerin genişletilmesiyle, özgürlükler demokrasiyle ve demokrasi ise yeni bir anayasayla sağlanır." dedi. 

Ortak Akıl Hareketi, yeni anayasa çalışmalarına toplumun tüm kesimlerinin katılımını sağlamak amacıyla sivil toplum kuruluşları, aydınlar, akademisyenler, medya mensupları, kanaat önderleri ve siyasilerden oluşuyor. Harekete 300'ün üzerinden STK destek veriyor. 

Ortak Akıl Hareketi'nin ilk mitingine Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş, Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Ş.Urfa, Bingöl, Gaziantep, Batman, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Adana, Mardin, Kayseri, Erzincan, Osmaniye, Erzurum, Hatay, Mersin, Tokat, Siirt ve Ağrı illerinden katılım olacağını açıklandı. 

Memur Sen Bölge Başkanı Şahin Kayaduman, 28 Haziran Cumartesi günü saat 16.00'da Kernek Meydanı'nda yapılacak mitinge bütün halkı davet etti. 

Kayaduman, Türkiye'nin küçük hesapların, küçük hedeflerin, küçük ufukların ülkesi olmayacağını belirterek, "Ağır vebal altındayız. Devletimiz olmazsa olmazımızdır. Türkiye için demokrasi, sadece muasır medeniyet seviyesine ulaşmanın yolu değil, aynı zamanda devletimizin beka şartı olarak da stratejik bir tercihtir. Hiçbir gerekçe bu stratejik tercihin önüne geçemez. Aksi tutum ve uygulamalar vatana ihanettir. Bütün sorumluluk sahiplerine sesleniyoruz aklınızı başınıza alın." dedi. 

Kayaduman, "Hakimiyet bila kaydü şart milletindir" sözünü hatırlatarak, "Bu kabul duruma göre değişmez, değiştirilemez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu prensip üzerine inşa edilmiştir. Ülke yönetiminde yetki kullanan herkes ve her anayasal kurum yetkisinin kaynağını bu meşruiyet prensibinden alır. Millet egemenliğinin yanında ya da üstünde egemenlik tanımı yapmak veya o yönde bir yetki tanımında bulunmak, devletin meşruiyet temellerine yapılmış apaçık bir saldırıdır. Bize göre bugün; Türkiye'nin sadece demokrasisi değil, Devlet aklı ve devletin varlık temelleri de büyük tehlikeyle karşı karşıyadır." şeklinde konuştu. 

Kayaduman, ülkenin ortak değerlerine yapılacak tahribatın ülkenin başına gelebilecek en büyük kötülük olduğunu sözlerine ekledi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.