1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Şivan Perver ve TRT Kürtçe!.
Şivan Perver ve TRT Kürtçe!.

Şivan Perver ve TRT Kürtçe!.

A+A-

Basına Kamuoyuna…

 

Bir süredir kamuoyunda konuşulan TRT Kurumu’nun Kürtçe yayın yapacak televizyon kanalına ilişkin gelişmeleri basından takip ediyorum.

Bugün 15 Aralık 2008 tarihinde,Türkiye’de yayınlanan Akşam gazetesinde, TRT’nin Kürtçe kanalının açılışına davet edilmem istendiğine ilişkin bir haber yayınlanmış, haber üzerine Türkiye, Irak, İran ve Avrupa medyasından çok sayıda görüşme talebi gelmiştir.

Bunun üzerine, konuyla ilgili görüşlerimi içeren aşağıdaki açıklamayı kamuoyunun ve medyanın bilgisine saygılarımla sunarım.


Şivan Perwer, sırf kendi dilinde şarkılar söylediği için yıllardır ülkesinden, toprağından, annesinden, babasından, kardeşlerinden, arkadaşlarından, dostlarından, halkından uzak yaşamak zorunda bırakılmıştır.


35 yılı aşkın bu sürgün hayatında, hiç susmadan, hiç durmadan, sırtını hiçbir siyasi düşünceye, hiçbir ideolojiye, hiçbir örgüte, hiçbir derneğe, hiçbir yapıya vermeden bağımsız bir şekilde şarkılarını, stranlarını söylemiştir.


Bu süre zarfında, Kürtlerin, kardeş halklar olan Türklerle, Araplarla, Farslarla olan kültürel birlikteliğini, tarihsel birlikteliğini vurgulamış, bu halkların ortak bir kadere sahip olduğuna vurgu yapmış ve bu kader içerisinde Kürt kültürünün ve dilinin de yaşaması ve yaşatılması gerektiğinin altını çizilmiştir hep.


Şivan Perwer bu çerçevede kültürel birlikteliği koruyacak, asırlardır bir arada yaşamış iki halkın kardeşliğini pekiştirecek, yanı sıra geri bırakılan, sahipsiz bırakılan Kürt dili olan Kürtçe'ye hizmet edecek her türlü kültürel projeye saygılıdır ve bu adımların devamı ile bunun anayasal güvenceye kavuşturulmasını dilemektedir.


Türkiye devleti’nin genel olark Kürt Kültürüne yaklaşımı ve bu konudaki samimiyeti önemlidir. Hiçbir siyasete ve ideolojiye bulaşmamak kaydıyla kültürel her türlü adım, halkların kültürüne hizmet edeceği, insanlık kültürüne hizmet edeceği için olumlu ve anlamlıdır. Kurulmasi kararlastirilan TRT Kürt kanalinin bu çerçevede kalmasını dilemekteyim. Şivan Perwer bu bağlamda, yıllardır uğruna sürgünlerde yaşadığı, halkının dilinin, kültürünün yaşamasına ön ayak olacak, siyasetin ve ideolojinin her çeşidinden uzak olan her türlü gelişmeyi olumlu bulmaktadır. Müziğiyle, şarkılarıyla, Kürt halkının kültürüne hizmet eden Şivan Perwer bu şarkıları, bu müziği kardeş halklarla, kardeş kültürlerle paylaşmaya her zaman hazırdır.


Ayrıca yıllarca Türkçe müziğin arşivini oluşturan, kayıt altına alan TRT’nin aynı hizmeti, Kürtçe müziğe de vermesi, Kürt kültürüne vermesi geç kalmış bir adımdır.. Hedefi siyaset dışı çokkültürlülüğe ve kültürlerarası dialoğa hizmet olmalıdır.


Şivan Perwer’in yurduna dönüşü, Şivan Perwer Kültür Vakfı ve Şivan Kültür A.Ş ile ortak bir takvime bağlanmıştır.Şivan Perwer’in misyonu Türkiye’de Kürt ve Türk halklarının barışması, demokratik ve özgür bir sekilde birarada yaşaması için rolünü oynamasıdır. Yıllardır barışa susamış halklara barış ve kardeşlik şarkılarını söylemektir. Bu dönüş projesine katkı sağlayacak her türlü kurumla bu bağlamda yapılacak işbirliği bizleri memnun edecektir. Bunun dışındaki ve özelikle Şivan Perwer’i kendi siyasetleri için kullanacak yaklaşımları samimi bulmamaktayım. Halkların barış projesine destek vermek amacıyla oluşturulacak projelere hazır olduğumu ve bu doğrultuda dönmek istediğimi bütün Türkiye kamuoyunun bilmesini istiyorum.


Kamuoyuna ve medyaya saygılarımla…


Şivan Perwer


15/12/2008 – Almanya.

nasname

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.