1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Şırnak AKP Milletvekilinden "Vatanını Seven Mafya'ya" kıyak...!
Şırnak AKP Milletvekilinden "Vatanını Seven Mafya'ya" kıyak...!

Şırnak AKP Milletvekilinden "Vatanını Seven Mafya'ya" kıyak...!

A+A-

"Matkap operasyonuna" ilişkin 12 kişi hakkında dava açıldı.

Edinilen bilgiye göre davanın 109 sayfadan oluşan iddianamede müşteki Zübeyir Altıntaş'ın 19 Şubat 2007 tarihinde müracaatta bulunarak, Orhan Aykut'un kendisini Jitemci yada derin devlet olarak tanıtıp haraç istediğini öne sürmesi üzerine teknik takip başlatıldığı anlatıldı.

Orhan Aykut'un kendisini derin devletmiş gibi gösterip, insanları etkilemeye, korkutmaya çalıştığı, diğer örgüt üyelerinin de ona, bu sıfatı kazanması konusunda yardımcı oldukları ve bu şekilde örgüt üyelerinin çıkar temin etmeye çalıştıkları, bazı telefon konuşmalarında "Yeşil" Kod adlı Mahmut Yıldırım ile ilişkisinin olduğunu dile getirdiği belirtildi. Aykut'un bu çerçevede bir çok üst düzey bürokrat ve siyasilerle ilişki kurduğu, kendisini derin devletin bir adamı olduğuna inandırdığı anlatılan iddianamede, " Orhan Aykut'un çevresindeki Mehmet Salih Aydar, Haydar Gündöner, Halime Dayan, Mahmut Kılınç, Hasan Kılınç, Mehmet Mucip Seven, Bedirhan Esenlik, Cahit Gökçar, Albay Şenol Boyu ve soruşturma sırasında ölümü nedeniyle hakkında takipsizlik kararı verilen eski MHP milletvekili Mehmet Gül ile birlikte hareket ederek, baskı, sindirme ve korkutma yoluyla haksız menfaat temin etmek için bir araya geldikleri görülmüştür. " denildi

AYKUT, ÖRGÜT ÜYELERİNİ YÖNLENDİRİYOR
Şüphelilerin örgüt içerisindeki konumlarına teke tek değinilen iddianamede, Orhan Aykut'un Zübeyir Altıntaş ve Maşallah Erez'in yağma amaçlı tehdit edilmesi , Milletvekili Abdullah Veli Seyda ve Mehmet İhsan Arslan 'ın sözde PKK terör örgütü tarafından takip edilip eylem yapılacağını söyleyerek menfaat temin edilmeye çalışılması olaylarına bizzat iştirak ederek diğer örgüt üyelerini yönlendirdiği anlatıldı.

GÜL, SİYASİ BAĞLANTILARI YAPAN KİŞİ
Eski MHP Milletvekili Mehmet Gül'ün örgüt üyesi olduğu, soruşturma sırasında vefat etmesi nedeniyle hakkında takipsizlik kararı verildiği belirtildi.

Gül'ün eski Milletvekili olması nedeniyle örgütün siyasi bağlantılarını yapan kişi olduğu, Aykut'un gizemli davranışlarından etkilendiği ve bir kısım işlerinde onu kullanmaya çalıştığı belirtildi. Milletvekili Seyda ve Arslan'ın sözde PKK terör örgütü tarafından takip edilip eylem yapılacağını söyleyerek menfaat temin edilmeye çalışılması olaylarına örgüt Lideri Orhan Aykut'un talimatı doğrultusunda iştirak ettiği anlatılarak, bir devlet kuruluşundaki aşacağını daha erken almak için Orhan Aykut aracılığıyla Mehmet İhsan Arslan'dan talep ettiği kaydedildi.

TELEFON GÖRÜŞMESİ İDDİANAMEYE ŞÖYLE YANSIDI
Orhan Aykut: "gerçi bir orayı da abluka altına aldık. Yani böyle bir iki gün ","tedbirini al yani aldırırız onları inşallah,senin peşindeler birkaç kişi"

Milletvekili Seyda: "Kim bunlar"

Orhan Aykut: "Şey o dağdakiler kurban"

ALBAY DA ÖRGÜT ÜYESİ
İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı'nda görevli Albay Şenol Boyu'nun örgüt üyesi olduğu, 2007 yılı Ağustos ayında Ankara'ya atanan Boyu'nun burada da örgüt ile irtibatına devam ettiği anlatıldı. Orhan Aykut ve diğer örgüt üyeleriyle sıkı teması olan Boyu'nun örgütün eylemlerine iştirak ettiği öne sürüldü.

Örgüt üyelerinden "Yeşil" Kod adlı Mahmut Yıldırım'ın sağ kolu olduğu öne sürülen ve adını Bedirhan Esenlik olarak değiştiren Zakir Selvi'nin de, Aykut ile bağlantılı olduğu, evinde yastık içersine saklanmış 2 adet ruhsatsız tabanca yakalandığı, tahsilat işleri yaptığı ve örgüt ile bağlantılı olduğunun da iletişim tespit tutanaklarından anlaşıldığı belirtildi.

AKP MİLLETVEKİLİ: "SEN VATANINI SEVEN MAFYASIN"
Şüphelilerin telefon görüşmelerine yer verilen iddianamede bu görüşmelerden birinde, Orhan Aykut'un, "Devlet gibi adamım " , " Mehmet ağabeyin işini de hallettim" dediği, başka bir telefon görüşmesinde müşteki AKP Şırnak Milletvekili Abdullah Veli Seyda'nın " Türkiye Cumhuriyeti'nin mafyası Yeşil'in arkadaşı gizli mafya sayın Orhan Aykut nasılsınız","Telefon dinleniyor biliyorum. Benimde dinleniyor. Her Türk vatandaşının telefonunu dinlemek zorunludur. Devlet vatan hainini , vatanını seven mafyayı nasıl bilecek sen devletin mafyasısın yani hırsız olan mafya değil büyük olan mafyalardansın, vatanını seven" dediğinin tespit edildiği kaydedildi.

Çete lideri olmakla suçlanan Orhan Aykut bir başka görüşmede , " Hacı Abi senden bir ricam olacak , bu senin silahının İstanbul'dan imzalanması. Hiçbir Allah'ın kulu duymasın ellerinden öpüyorum" diye konuştuğu , Milletvekili Seyda'nin "tamam başım üstüne " dediği,

Orhan Aykut'un Zakir Selvi ile yaptığı telefon görüşmesinde ise , "İhracat üzerinde benim bir milletvekili ortağım var. Milletvekili Abdullah Veli Seyda, Bir isteğiniz şeyiniz olursa bizim İhsan ağabey var, Mücahit Arslan falan biz sık sık görüşüyoruz onlarla " dediği iddianamede yer aldı.

MÜŞTEKİ MİLLETVEKİLİNE TAYİN RİCASI
Bir polis memurunun tayini konusunda Orhan Aykut'un milletvekili Abdullah Veli Seyda ile yaptığı telefon görüşmesi ve yine Orhan Aykut'un Emniyet Müdürü M. Ö. ile tayine ilişkin yaptığı görüşmeye yer verildi.

MİLLETVEKİLLERİNİN İFADESİ İDDİANAMEDE
Müşteki Diyarbakır Milletvekili Mehmet İhsan Arslan ifadesinde, Orhan Aykut ile 1. 5 yıl önce Atatürk Havalimanı'nda tanıştığını, kendisine PKK terör örgütü tarafından bir suikaste uğrayacağı yönünde sözler söyleyip, gereken tedbirleri alacaklarını belirterek kendisine yakın olmaya çalıştığını anlattı. Devam eden süreçte bu kişilerin asıl amacının menfaat temin etmek olduğunu anladığını söyleyen Arslan, Orhan Aykut'un PKK ile ilgili söylediği konuyu Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile paylaştığını belirtti.

Abdullah Veli Seyda ise, Orhan Aykut'un kendisine Jitemci yada Yeşil'in adamı gibi sıfatlarla gelmediğini, PKK'nın şahsına karşı bir eylem yapacağını da söylemediğini ifade etti.

İddianamede, Orhan Aykut'un " suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli yağma ve ruhsatsız mermi bulundurmak" suçlarından 24.5 yıldan 47.5 yıla kadar hapsi istendi.

"Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın sağ kolu olduğu öne sürülen ve adını Bedirhan Esenlik olarak değiştiren Zakir Selvi'nin ise " örgüte üye olmak ve ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi talep edildi.

Diğer 10 şüphelinin de 1 yıldan 29 yıla kadar değişen hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Şüphelilerin yargılanmasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.