1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sınırda duvara karşı insan zinciri!
Sınırda duvara karşı insan zinciri!

Sınırda duvara karşı insan zinciri!

Mardin'de BDP'li seçilmişler, Nusaybin ile Qamışlo kenti arasına "kaçakçılığı önleme" iddiasıyla örülen duvarı insan zinciri oluşturarak protesto etti. BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, "Bu sınırlar halkları birbirinden bölmeyecektir; çünkü bizim amacımı

A+A-
 

Mardin'de BDP'li seçilmişler, Nusaybin ilçesi ile Qamışlo kenti arasına "kaçakçılığı önleme" iddiasıyla örülen duvarı Mitanni Kültür Merkezi arkasındaki sınır hattı önünde düzenledikleri açıklama ile protesto etti. Açıklama öncesi yüzlerce yurttaşın yanı sıra BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, BDP Siirt eski Milletvekili Osman Özçelik, BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, BDP Mardin il, ilçe, belde yöneticileri, il genel ve belediye meclis üyeleri, MEYA-DER, TUHAD-DER, Barış Anneleri İnisiyatifi, DÖKH aktivistleri Mitanni Kültür Merkezi önünde biraraya geldi. 
 
'Bedeli ne olursa olsun duvarın örülmesine izin vermeyeceğiz' 
 
Tamamlanan yürüyüşün ardından ilk açıklamayı yapan BDP Mardin İl Eş Başkanı Kaymaz, dünya genelinde halklar arasında duvarların kalktığını fakat Türkiye'de "Berlin" ve "Filistin" duvarını eleştiren AK Parti hükümetinin Türkiye-Rojava arasında duvar örerek "iki yüzlülük" yaptığını söyledi. Berlin duvarının tarihe "utanç duvarı" olarak geçtiğini hatırlatan Kaymaz, "O duvara yönelik 28 yıl mücadele verildi ve ortadan kaldırıldı. Filistin duvarı başkaldırının örneğidir. Bir savaşa karşı yıllarca mücadele ettiler. Şu anda da Türkiye'de bu duvar ile bir iç savaş çıkarılmak isteniyor. Bu yüzden buradan hükümete sesleniyoruz; Bu kirli politikanızdan vazgeçin. Başlatılan barış süreciyle bu duvar, Kürdistan halkının başkaldırısına neden olacaktır. Bedeli ne olursa olsun bu duvarın örülmesine izin vermeyeceğiz. Kürdistan toprakları arasında duvarları istemiyoruz. Bizim için Qamişlo, Nusaybin ve Kürdistan'ın dört parçası birdir; çünkü Kürdistan tek parçadır. Kürdistan halkı; Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni burada yaşam süren tüm halklar Kürdistan halkıdır. Baskıcı devletler ve beyinler Kürdistan'ı dört parçaya böldü. Bölmesi yetmiyormuş gibi Rojava ve Bakur arasında kirli bir politikayla utanç duvarı örmeye çalışıyorlar" diye konuştu.
 
'Gezi direnişçilerine sesleniyoruz; gelin burada tek ses olalım' 
 
Kamuoyuna ve hükümete seslendiklerini belirten Kaymaz, "Kamuoyu bu konuda sessiz kalmamalı, tepkisini göstermelidir. Hükümet de bir an önce bu kirli politikasından vazgeçip duvar yapımını durdurmalıdır. Bizler BDP olarak kesinlikle bu duvarın örülmesine müsaade etmeyeceğiz. Eğer geri adım atılmazsa eylemlerimiz bunlarla sınırlı kalmayacak. Oturma eylemleriyle sürdüreceğiz. Kürt ve Türk halkına bir kere daha çağrımızdır ki; gelip burada bu duvarın yapımını durdursunlar. Taksim'de yaşanan olaylar ve gerçekleştirilen eylemleri gördük. Buradan Gezi direnişçilerine de sesleniyoruz; buraya gelin tek ses olalım ve sesimizi utanç duvarına karşı birlikte çıkaralım. O zaman bizi birbirimizden ayırıp, aramızda duvar ören beyinlere mücadelemizi gösterip özgürlük ve demokrasi mücadelemiz kazanacaktır" diye belirtti. 
 
'Sınırların halkın beyninde, zihninde yeri yok'
 
BDP Mardin Milletvekili Erol Dora ise, Türkiye'deki halkların kendi haklarına bilinçli şekilde sahip çıktığını ifade etti. Kimsenin halkların demokratik tepkilerini göstermesini başka yerlere çekmemesi uyarısında bulunan Dora, şunları dile getirdi: "Türkiye demokratik haklarla özgürleşecektir. Rojava'daki mücadeleyi buradan bir kere daha selamlıyoruz. Önemli bir süreçten geçerken, halkların arasına tekrardan bir güvensizlik koymakta ne oluyor? Biliyorsunuz; 1916'da İngiliz ve Fransızlar tarafından çizilmiş ve Kürt, Süryani, Êzidi, Arap, Ermeni ve bu coğrafyada yaşayan tüm halkları bu şekilde cetvelle suni sınırlarla birbirinden koparmışladır. Ama pratikte bu sınırlar hiçbir şekilde göz önünde bulundurulmadı. Nice insan bu mayınlarda canını kaybetti. O yüzden bu sınırların halkın beyninde, zihninde yeri yoktur. Türkiye'de böyle önemli bir demokratik süreç ve halkların arasında bir güven başlamışken, tekrardan böyle bir güvensizlik yaratılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Buradan Ankara'ya sesleniyoruz; bu sınırlar halkları birbirinden bölmeyecektir; çünkü bizim amacımız artık bölmek değil birleşmektir." 
 
Anons: Dikkat suç işliyorsunuz!
 
Yapılan açıklamalardan sonra sınır hattına gelen seçilmişler duvarın yapılması için kazılan toprağa sembolik olarak taş attı. Ardından sınırlara karşı olduklarını göstermek amacıyla el ele tutuşup insan zinciri oluşturdu. Sınırda bekleyen askeri araçtan yurttaşlara sık sık, "Nusaybin halkı burası yasaklı bölgedir. Bir an önce buradan ayrılın ve fotoğraf çekmeyin" anonsu yaparken, mayınlı arazinin dışında bulunan zırhlı polis aracından ise "Dikkat bulunduğunuz arazi yasaklı bölgedir. Şu anda suç işliyorsunuz. Dikkat bulunduğunuz alan askeri yasak bölgedir. Mayınlı alandır. Şu anda suç işliyorsunuz" şeklinde anons yapması dikkat çekti.
diha

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.