1. YAZARLAR

  2. Ahmet Varol

  3. Şimdi yardım zamanı
Ahmet Varol

Ahmet Varol

Ahmet Varol
Yazarın Tüm Yazıları >

Şimdi yardım zamanı

A+A-

Gazze’nin şimdi yardıma ihtiyacı var. Sadece maddi değil, her yönden. Maddi, siyasi, manevi ve bilgilendirme yönünden.
Öncelikle şunu ifade edelim ki Gazze’yi arkadan hançerleyen hain Firavun rejiminin Rafah sınır kapısını açmamakta ısrar etmesine rağmen gönderilen yardımlar Allah’ın izniyle Gazze’ye ulaşıyor. Kukla Hüsni yaptığı son açıklamada da Rafah kapısını açmama ısrarını sürdürdü. Hainliğin ve soysuzluğun bu dereceye varması Gazze’de ortaya çıkan o manzaraları görmeye tahammül edemeyen vicdanların kanını donduruyor. Dört yüzden fazla insanın şehit olduğu, iki binden fazla insanın yaralandığı ve sürekli saldırı tehdidi altındaki mağdur Gazzelilere kapı eziyeti yapılmasına Avrupa’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de şiddetle tepki gösterdiler. Zaten Siyonist yönetim, Mısır’ın ve Abbas yönetiminin desteğine güvenmeseydi böyle bir saldırıya cesaret edemeyecekti. Saldırıdan önce çağdaş Firavun rejiminin İsrail’e yeşil ışık yaktığına dair kaç tane haber yayınlandı ve Hüsni bunların hiçbirini yalanlamadı.
Firavun rejiminin Rafah kapısını açmama ısrarına rağmen yardımlar Gazze’ye nasıl ulaşıyor? Çağdaş Firavun’un niyeti aslında tıbbi yardımlar dâhil dışarıdan gelecek yardımların içeri sokulmasına hiçbir şekilde imkân vermemekti. Sadece yaralıların dışarı çıkarılmasına izin verecek, onların da Mısır hastanelerinde tedavi edilmelerine imkân vermeyip başka ülkelere nakledilmelerini isteyecekti. Oysa ağır yaralıların hiçbir yere nakledilmeleri mümkün değildi ve onlara acil ilkyardım malzemesi gerekiyordu. Libya bir miktar ilk yardım malzemesini bir uçakla gönderdiği halde Mısır yönetimi bu uçağın Rafah sınır kapısı yakınında bulunan el-Ariş havaalanına inmesine izin vermemişti. Ancak daha sonra muhtelif insanî yardım kuruluşlarının el-Ariş’e değişik yollardan yardım götürmeleri, Mısır yönetimini de zorlamaları üzerine sadece bu yardım malzemelerinin içeri sokulmasına izin vereceğini bildirdi. Bu zorlamada, Türkiye’den giden yardım kuruluşlarının da önemli bir payının olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi el-Ariş’ten aldığımız bilgilere göre Mısır yönetimi yardım tırlarının kapıya kadar yanaştırılmasına imkân tanıyor. Sonra tırın şoförü aracından iniyor ve Gazze içinden bir başka şoför gelip aracı içeri naklediyor. Yardım malzemelerini ilgili noktaya ulaştırdıktan sonra boş aracı geri çıkarıyor.
Yani buradaki insanî yardım kuruluşlarına yaptığınız yardımların yerine ulaşması konusunda herhangi bir endişeniz olmasın. Ama bu kadarla yetinmemek gerekir. Mısır’daki rejime tüm sivil toplum kuruluşlarının, resmi organların ve gönüllülerin baskı yapması; Rafah sınır kapısının bir an önce uluslararası standartlara uygun ve bütün yasal geçişlere açık, kuşatmadan uzak gümrük kapısına dönüştürülmesinin sağlanması gerekir. Bunu başarabiliriz, yeter ki güçlerimizi birleştirip Mısır rejimini zorlayalım. Eğer bu kadarla yetinirsek Mısır rejimi geçici süre için imkân tanıdıktan sonra yeniden işgalci Siyonist devletin isteği doğrultusunda bütün geçişleri engeller. Çünkü bu saldırının amacı Gazze’yi çökertmek, işgalcilere teslim olmaya zorlamak ve işgal devletinin tayin edeceği bir kadronun bölgeyi tümüyle kontrol altına almasını sağlamaktır. Bu komplonun içinde Mısır da, Abbas yönetimi de var ve hazırlıklarını ona göre yapmışlardır.
Saldırı bütün bir Gazze ahalisini sarstı. Herhangi bir şekilde etkilenmeyen kalmadı. Çünkü Gazze küçük bir bölge ve sürekli yoğun saldırı ve tehdit altında. Bu şartlarda kardeşlerinin yardımına ihtiyaçları var. Birçoğunun evi yıkıldı, sokaklarda kaldılar. Evleri yıkılmayanlar da sürekli bir füze saldırısı tehdidiyle karşı karşıya olduklarından işlerine gidemiyor, karınlarını doyuracak bir şey temin etmekte zorlanıyorlar. Bu yüzden bölgedeki insanî yardım kuruluşları acil gıda paketleri dağıtmak amacıyla yardım noktaları oluşturdu. Tıpkı doğal afetlerde olduğu gibi. Dolayısıyla şu an o insanlara acil yardımlar ulaştırılması için çalışmaları hızlandırmak gerekiyor. Bildiğimiz kadarıyla IHH, Deniz Feneri ve FİDDER (Filistin Dayanışma Derneği) Mısır’ın el-Ariş kentinde Türkiye’den gidecek nakdi yardımlarla acil ihtiyaç maddeleri temin edip Gazze içine sokma işini organize etmek amacıyla ekip bulunduruyorlar. Yardımeli, Cansuyu gibi diğer muhtelif yardım kuruluşları da oradaki ekiplerle irtibat halinde yardımlarınızı ulaştırmaya çalışıyorlar.
Şu dönemde acil yardım Gazze’deki insanların canlarının kurtarılması, kendilerine moral destek sağlanması, sofralarına yiyecek bir şeyler konması, yaralılara ilaç ve tıbbi malzeme ulaştırılması için büyük önem arz ediyor.
Acil yardımın önemli bir boyutunu da Siyonist yönetime ve onunla işbirliği içindeki Firavun rejimine yapılacak siyasi baskılar oluşturacaktır. O açıdan kitlesel tepkileri, mitingleri, eylemleri, Internet çağrılarını, mektupları basite almamak gerekir. Mısır’daki Firavun rejimi, Siyonist yönetimin planının tutması için çok sinsi oyunlar oynamaya devam ediyor. Onun yüzsüzlüğünü, hainliğini açığa çıkarmaktan ve bundan vazgeçmeye zorlamak için mümkün olan bütün araçları kullanmaktan çekinmemeliyiz. Bu amaçla yürütülecek kitlesel eylemlere destek vermeli, “bir kişiyle ne eksilir” diye düşünmemeli “ben olmazsam duvarda gedik açılır” demeliyiz.
Yardımlar konusuna inşallah devam edeceğiz.
Notlar:
Bu akşam 19.30’da Özel FM’de yayınlanacak Dünya Döndükçe programımızda bütün boyutlarıyla Gazze katliamını konuşacağız. Programın ses kaydını daha sonra Web sitemize (www.vahdet.com.tr) yükleyeceğiz. Çekilip dinlenmesini ve yayınlanmasını tavsiye ediyoruz.
Web sitemizde “İhanetin Gölgesinde Vahşi Katliam” başlıklı bir dosyamız mevcuttur. Özellikle Siyonizmin Türkiye medyasındaki sözcülerinin iddialarına cevap teşkil edecek bilgiler de içeren bu dosyanın okunmasını ve değerlendirilmesini tavsiye ediyoruz.
Filistin’le ilgili gelişmeler hakkında bilgi almak için www.filistinhaber.com ve www.israhaber.com sitelerini özellikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.
Bugün Cuma namazından sonra Gazze katliamını telin ve şehitlere gıyabi cenaze namazı kılınması için Beyazıt Meydanı’nda bir araya geleceğiz. İmkânı olup katılmayanlar imanî duyarlılığın ve kardeşlik bilincinin yüklediği bir görevi ihmal etmiş olacaklardır.
Ankara Filistin Dayanışma Platformu tarafından Cumartesi günü Ankara’da Gazze’yle dayanışma mitingi düzenlenecek. Öğle namazından sonra Kocatepe Camisi’nde şehitler için gıyabi cenaze namazı kılınacak, ardından saat 13.00’te Abdi İpekçi Parkı’nda miting tertip edilecek.
4 Ocak Pazar günü de İstanbul Çağlayan’da SP’nin düzenleyeceği Gazze’yle dayanışma mitingi saat 12.00’de başlayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar