1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Şimdi de fişleme ve vize
Şimdi de fişleme ve vize

Şimdi de fişleme ve vize

A+A-


Çamurlar içinde oynayan küçük çocuklar, inşaat arazisine kurulmuş çadırlar, civar köylerden kovalar, bidonlarla su taşıyan kadınlar… Bu manzaralar kaldı hafızalarımızda Ordu’dan.
Günde 11 saat fındık toplayıp 20 YTL yevmiye ile çalışan fındık işçileri; sağlık, barınma, beslenme, su gibi sorunların yanında bir de valinin ayrımcı uygulamalarıyla mücadele etti, verdikleri yaşam mücadelesi yetmezmiş gibi. Daha önce Kürt işçilere getirilen GBT (Genel Bilgi Taraması) zorunluluğunun ardından Ordu valisi Şanlıurfa valisine gönderdiği resmi yazıda Ordu’ya gidecek fındık işçilerinin izin belgesi alması ve tüm bilgilerini bildirmesini istedi. Fındık işçilerine ayrımcı uygulamaların son bulmadığı ‘Ordu’ gerçeğinde, şimdi de Kürt işçilerine ‘vize’ ve ‘fişleme’ uygulaması eklendi.
Tüm bilgiler bildirilecek
Karın tokluğuna çalışan, yılın 10 ayını şehir şehir dolaşarak tarım işlerinde çalışarak geçiren Kürt fındık işçilerini, yeni bir ırkçı uygulama bekliyor. Bu yıl Kürt fındık işçilerini Melet Irmağı kenarına sokmayan Ordu Valiliği, yetki belgesi almayan fındık işçilerine geçici iskan hakkı tanımayacak.
Ordu Valisi Ali Kaban, 11 Temmuz tarihli yazısında Şanlıurfa Valiliği’nden, Ordu’ya gelecek tarım işçilerinin önceden belirlenmesi ve kendilerine bildirilmesini istedi. Şanlıurfa Valiliği de, Emniyet Müdürlüğü, Ziraat Odası, Kaymakamlıklar ve Tarım İl Müdürlüğü’ne yazı göndererek Ordu Valiliği’nin talebini iletti. Ordu Valiliği’nin gönderdiği resmi yazıda şu ifadeler yer aldı: “Ordu iline çalışmak için giden fındık işçileri adına yetkili şahısların (dayı başı, aracı vb.) önceden Ordu iline giderek işçilerin çalışacakları yerleri belirleyip getirecekleri işçilerin sayılarını, açık kimlik bilgilerini ve nerede çalışacaklarını İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlıkları’na bildirmeleri...”
Ekmek kapısı kapanacak
Tüm bilgilerini resmi kurumlara bildiren işçiler fişlenecek. Aracılar tarafından İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlıklarından yetki belgesi alınmaması halinde ise işçilere konaklama izni verilmeyecek, yani tarım işçilerinin ekmek kapısı kapanacak. Bir diğer nokta ise işçilerin bir arada değil de farklı bölgelerde konumlandırılacağı. Bu uygulamanın gerekçesi ise, ‘insanlara daha iyi çalışma ortamı yaratılması’ olarak sunuldu.
Vali sinyallerini vermişti
Konuya ilişkin bilgi veren İHD MYK ve Linçler ve Irkçılığa Karşı Çalışma Grubu üyesi Veysi Altay, “Gelenlerin PKK’li olabilecekleri kaygısı vardı. Buradan yola çıkarak böyle bir genelge çıkarmışlar” dedi. Altay, İnsan Haklarından Sorumlu Vali Yardımcısı ile görüştüklerinde “Bu insanlar beni ilgilendirmiyor. Bana sorup gelmemişler. Habersiz geldikleri için kendi çarelerine baksınlar” yanıtını aldıklarını hatırlattı. Valinin gönderdiği söz konusu resmi yazının durumu tamamladığını söyleyen Altay, söz konusu yazının Ordu’daki tüm resmi kurumların ortak kararı olduğunu vurguladı. “İşçilerin öz geçmişleri araştırılarak ona göre kente alınacak. Bir nevi vize uygulamasıdır” diyen Altay, ciddi bir ayrım yapıldığına dikkat çekti. (Urfa/DİHA)


Ayrımcı uygulamalar
* Temmuz başında “PKK’nin Karadeniz’de eylem hazırlığında olduğu” iddiasıyla işçilerin kent merkezlerine girişi, bir noktada barınma ve toplanmaları yasaklanmış, zaten insanlık dışı koşullarda yaşayan işçilere bir de ‘terörist’ muamelesi yapılarak eziyet edilmişti.
* Ordu Valiliği haziran ayında yayınladığı genelgeyle İl Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası’ndan çalışma belgesi almayan işçileri kente sokmayacağını açıklamıştı. Valiliğin buna dair en çok işçi gelen illerden biri olan Şanlıurfa Valiliği’ne resmi yazı göndermesi dikkat çekti.
* Fındık işçileri bu yıl, geçtiğimiz yıllarda konakladıkları Melet Irmağı kenarında konaklamalarına izin vermedi. İşçiler, barınabildikleri yerleri bularak oralara yerleşti. Özellikle 2 inşaat şantiyesi mesken tutuldu.
* Genelgeye göre şüpheli görülen işçiler derhal güvenlik güçlerine bildirilebilecek ve hakkında yasal işlem yapılması sağlanacak.
* İşçilerin kent ve ilçe merkezlerine inmeleri de yasaklanmış, işçilere uygulanan ayrımcılık had safhaya çıkarılmıştı.
* İşçiler jandarma denetiminde çalıştırılmış ve hasta olan işçiler tecrit edilmişti.

Volkan Bora - evrensel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.