1. YAZARLAR

  2. Meryem GÖÇER

  3. SİBER GÜVENLİK
Meryem GÖÇER

Meryem GÖÇER

Yazarın Tüm Yazıları >

SİBER GÜVENLİK

A+A-

 

Siber güvenlik; İngilizce'den Türkçe'ye geçmiş bir ifade olarak siber alanda yapılan savunmaları belirtir. Siber ise bilgisayar, bilişim, internet, veri, altyapı gibi konuları içine alan geniş kapsamlı bir sözcüktür. Siber tehdit ve saldırı olması durumunda koruma sağlayan yapı ve unsurlar siber güvenlikle ilgilidir.

Bilgisayar ve internetin yaygınlaşması ile kavram oldukça önem kazanmış ve Endüstri 4.0 ile merkezi değerde olmayı gerektirecek faktörler arasında dahil olmuştur. Teknolojinin gelişmesinin doğal bir sonucu olarak siber alanda güvenlik hem kamu hem özel kesimde ve bireyler için de artık daha fazla ilgi ve beceri istemektedir ayrıca uluslararası ilişkilerde geleneksel çatışmaların yerini almaya başlamıştır. Siber güvenlik kendisine hakim olanlara büyük bir avantaj ve önde olmayı sağlayacak güç verme niteliğindedir. Bu alanda en başarılı olanların teknolojik açıdan gelişmiş ülkeler olması doğal bir sonuçtur.

Son yıllarda hem bireylere, şirketlere hem de ülkelere yönelik siber saldırı ve tehditlerin sayısında artış yaşanmaktadır. Bireylerin bilgisayar, banka hesapları ya da e-maillerine erişim sağlanarak bir takım menfaatler elde edilmeye ve şirketlerin önemli, paylaşıma açık olmayan bilgiler ile verileri elde edilmeye çalışılarak kazanç sağlanmaya çalışılmaktadır. Ülkelere karşı yapılan siber saldırılar ise maddi çıkardan ziyade güç ve hakimiyeti sağlama, zayıf bırakma, istihbarat elde etme gibi amaçlar taşımaktadır. Tüm bu konular siber suç kavramının çerçevesine dahildir fakat suçun öznesini bulmak siber alanın karmaşık ve zor, belirsiz yapısından dolayı bazen mümkün olmamaktadır.

Son yıllarda İran nükleer santrali, Estonya ve Gürcistan devlet kurumları, ABD gibi ülkelere yönelik yapılan siber saldırılar sonrasında konunun önemi daha da artmış ve birçok ülke tedbir alması gerektiğini fark etmistir. Yani bir ülkenin teknolojik olarak gelişmemesi artık ilerleme sağlaması için yeterli değildir bunun yanı sıra teknolojiye ait yapıları, cihazları, bilgileri vs korumak büyük önem arz etmektedir. Kimi zaman bir siber saldırı günlük ihtiyaçların karşılanması engelleyecek kadar güçlü olabilmektedir. Yaşanacak bir elektrik kesintisi ya da ülkenin savunma sistemine dair bilgiler ya da istihbarat hem maddi hem de toplumsal, bilişsel zararlara sebebiyet verebilecek duruma gelebilir. Nihayetinde tüm bunların önlenmesi için gereken bilgiye sahip olma, doğru bir bilinç sağlama ve istikrarlı adımlar atmak gibi koşullar gerekmektedir.

Türkiye siber güvenlik konusunda farkındalığa sahip olan ülkelerden biridir. Bu konuda hukuk alanında mevzuatı geliştirme çalışmaları yapılmakta, sektör için uzman personel yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Üniversitelerde konuyla ilgili dersler verilmekte, konferans ya da seminerler düzenlenmektedir. Tüm bunların yanında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji'ye dair programlar hazırlayıp uygulama çabasındadır. Özellikle savunma sanayisinde siber güvenliğin sağlanmasına yönelik ciddi uğraşlar verildiği belirtilmektedir. Teknolojik ürünlerin yurt içinde üretilmesinin sağlanması konuya dair ilk çözüm olarak görünmektedir. Teknolojik ürünleri ithal etmek yerine Türkiye'de üretmeye çalışmak tüm sistemin işleyişine sahip olmanın en makul yoludur. Bunun yanısıra bilgisayar ve akıllı telefonlar için yerli uygulamaların geliştirilmesi gerektiği de bilinmektedir. Uzman personel ihtiyacı için daha kapsamlı çalışmaların yapılması ve bilinç oluşturulması yine çözümler arasındadır.

Teknolojik güç ekonomik büyümeyi ve refahı, savunma gücünü artırır ancak siber alanda bazen dezavantaj sağlar. Mesela tüm sağlık sisteminin internete, bilgisayara gereksinim duyması işleri kolaylaştırıp hızlandırırken verilerin çalınması ya da sisteme bir virüsün bulaşması günlerce hem hastane personellerinin hem de hastaların mağduriyet yaşamasına sebep olabilir. Başka bir örnek ise son zamanlarda yeni normal ile acil uzaktan eğitimin yaygınlaşması sonucu eğitim sistemine yönelik siber saldırılar veya kullanılan uygulamalarda var olan güvenlik açıkları ile gelecekte çok daha ciddi sorunlarla karşılaşma riskinin bulunması meselesidir. Dolayısıyla tüm sistemlerin teknolojiye bağımlı olmasının önlenmesi ve her zaman yedek yapıların bulunması önemli bir gereksinimdir. Son olarak siber alanlarda çalışabilecek kabiliyetli kişileri keşfetmek, geliştirmeye çalışmak, doğru yönlendirmek en önemli işlerden biridir. Teknolojiyi doğru kullanabilmek ve güvenlik günümüzün esas meselelerinden biridir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.