1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Şeyh Kasım: Direnişin Silahı, Tartışma Dışındadır
Şeyh Kasım: Direnişin Silahı, Tartışma Dışındadır

Şeyh Kasım: Direnişin Silahı, Tartışma Dışındadır

A+A-

Şeyh Kasım, yeni hükümetin gündemine direnişin silahını almasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

İktidar yanlısı 14 Mart İttifakı’yla yeni bir dönem başlatmak istediklerini ifade eden Kasım, Lübnan hükümetine ilişkin tüm değerlendirmelerini, 14 Mart İttifakı’nın kendilerine sunacağı programa bağlı olduğunu belirtti.

Kasım “Biz, Hizbullah olarak eski dönemi kapatmaya, gelecek dönem için yeni bir bir sayfa açmaya karar verdik. Yine biz diğer tarafa karşı işbirliği ve olumlu bir şekilde yaklaşacağız” dedi.

Lübnan hükümetine katılımda, veto hakkını talep edip etmeyecekleri yönündeki bir soruya yanıt olarak Kasım “Şayet yeni hükümetin programında ve uygulanmasında bir önceki dönemden farklı olacaksa bizleri yanlarında bulacaklardır. Fakat duruşlarında bir değişiklik olmazsa bizim de kendimize göre bir duruşumuz olacaktır” dedi.

Buna ilave olarak Kasım “Lübnan’ı kaldıracak, direnişi koruyacak, vesayete karşı çıkacak, bağımsızlığı güçlendirecek her türlü olumlu bir öneriye ve işbirliğine karşı biz de olumlu yaklaşacağız. Onların bize ne diyeceklerini bekliyoruz. Onların tekliflerine karşılık bizlerin de cevapları olacaktır” dedi.

Şeyh Kasım, Lübnanlı muhaliflerin duruşunun, iktidar yanlılarının duruşuna bağlı olduğunu belirterek “Bizde, önceden belirlediğimiz bir duruş yok. Her seçenek masada” dedi.

Şeyh Kasım, direnişin silahıyla alakalı olarak “Seçim süreci ve sonuçları da göstermektedir ki direnişin silahı, seçimlerde herhangi bir rol almamış, etki unsuru olmamıştır. Bu da göstermektedir ki Hizbullah’ın silahı, direnişin silahıdır. İnsanların günlük yaşamıyla, iç siyasetle ve seçimlerle bir alakası yoktur” dedi.

Şeyh Kasım son olarak “Yeni hükümetin önünde direnişin silahını tartışmaya açmak gibi bir plan söz konusu olamaz” dedi.

Batılı ülkeler, 1701 sayılı Güvenlik Meclisi kararı gereği, Lübnan direnişinin silahının toplanmasını istemektedir. Lübnan'daki 14 Martçılar da bu kararı desteklemektedir.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.