1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Seyfuddin el-Âmidî ülkesine döndü
Seyfuddin el-Âmidî ülkesine döndü

Seyfuddin el-Âmidî ülkesine döndü

A+A-

Diyarbakır’da 800 yıl önce yaşamış ve İslam felsefesine getirdiği farklı bakış açısı nedeniyle önce idam edilmek istenen ardından sürgünde yaşamını tamamlamak zorunda bırakılan büyük alim Seyfuddin el-Âmidî yapılan sempozyumla memleketinde anıldı. Açılış konuşmasını yapan Baydemir “Bu sempozyumu Seyfüddin el-Amidî’nin kendi memleketi olan Diyarbakır’a dönüşü olarak değerlendiriyorum ve üstad El-Amidî’ye kentin Amed’e hoş geldin diyorum” dedi.

“Diyarbakır Bilginlerini Anıyor” sloganı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Şarkiyat Araştırmaları Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslar arası Seyfuddîn Âmidî Sempozyumu” Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda başladı.

 

3 gün sürecek sempozyuma Diyarbakır İl  Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Aydın, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Şarkiyat Araştırmaları Derneği Başkanı Doç. Dr Ahmet Erkol, Diyarbakır AKP İl Başkanı Ahmet Öcal’ın yanı sıra Türkiye’deki 11 üniversite ile ABD, İngiltere, Almanya, Mısır, Lübnan, Irak, Suriye Avusturya gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden profesörler katıldı.

 

Kültürel mirasa sahip çıkalım

 

Sempozyum Düzenleme Kurulu ve Şarkiyat Araştırmaları Derneği Başkanı Doç. Dr Ahmet Erkol yaptığı konuşmada Amidi’nin yaşadığı dönemde Diyarbakır’ın sahip olduğu kütüphanelerle ünlü olduğunu söyleyerek “Ne acıdır ki bugün bu kütüphanelerden eser kalmamıştır. Kitabın yitirilmesi ile birlikte medeniyet ve gelişme de yitirilmiştir. Amacımız tekrar zengin kütüphanelerin tesisi ve insanların kitapla tekrar buluşturulmasıdır” dedi. Diyarbakır’ın sahip olduğu kültürel ve sanatsal mirasın çok zengin olduğunu söyleyen Doç Dr Erkol “Temenni ediyoruz ki Diyarbakır bundan sonra yetiştirdiği ilim, sanat ve kültür insanlarıyla anılsın” diye konuştu.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de yaptığı açılış konuşmasında tarih boyunca Ortadoğu’nun ilim ve kültür merkezlerinden biri olan Diyarbakır’ın tarihe damgasını vuran çok büyük ilmi şahsiyetler yetiştirdiğini, Seyfuddin el-Amidî’nin de bunlardan biri olduğunu hatırlattı. Baydemir “Her ne kadar ünlü Alman filozofu Heidegger “bireylerin tarihi olmaz” derken haklı olsa da bu ifade çoğu zaman tarihin akışını değiştirenlerin peygamberler, filozoflar, bilim adamları ve düşünürler olduğu gerçeğini yanlışlamaz. Seyfuddin el-Amidî de bu anlamda çağının sorunlarına çözüm arayan bir düşünür olarak kendi dönemine ve sonrasına fikirleriyle damgasını vuran İslâm düşünürlerinden biridir.” dedi.

 

Baydemir: Amed’e hoşgeldin

 

Seyfüddin el-Amidi’nin yaşadığı çağda gereğince anlaşılamadığını ve çağının ötesinde olan görüşlerinden dolayı sürgüne gönderilerek yaşamını sürgünde yitirdiğini belirten Baydemir şöyle konuştu: “Ben bu sempozyumun böylesine önemli ve değerli bir âlimin ilmin haysiyetine verdiği önemden dolayı görüşlerinden taviz vermeyen ve bu nedenle sürgüne gönderilen Seyfüddin el-Amidî’nin kendi memleketi olan Amid’e, Amed’e, Diyarbakır’a dönüşü olarak değerlendiriyorum ve üstad El-Amidî’ye kentin Amed’e hoş geldin diyorum.”

 

Baydemir konuşmasını “İnanıyorum ki bu sempozyum vesilesiyle siz değerli bilim adamlarımız sayesinde bu büyük ilim adamımızın keşfedilmemiş yönleri ve eserleri tanıtılacaktır. Diyarbakır bilginlerini hem anacak hem de arayacaktır” şeklindeki sözleriyle bitirdi.

 

Diyarbakır İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Aydın ise Diyarbakır’a gelen bir çok memurun Süleyman Nazif, Cahit Sıtkı Tarancı, Ali Emiri gibi şahsiyetlerin Diyarbakırlı olduğunu bilmediklerini söyleyerek bu kişilerin yeterince tanıtılmadığına vurgu yaptı. Diyarbakır’ın değişik sempozyumlarla bilginlerini arayacağını söyleyen Aydın he türlü desteğe açık olduklarını belirtti. Sempozyum Seyfüddin Amidi döneminde Diyarbakır’ın siyasi ve kültürel durumu konusuyla devam ediyor.  

 

Usul ve Kelâm açısından Seyfuddîn Âmidî’nin ayetleri tefsir yöntemi, Mezhepler tarihçiliği açısından Seyfuddîn Âmidî’nin yeri, Seyfuddîn Âmidî’nin mantık anlayışı, Seyfuddîn Âmidî ve içtihâd felsefesi, Âmidî’ye yönelik eleştiriler ve cevaplar gibi konularda dört oturum yapılacak ve oturum sonunda Doç. Dr. M. Sait Özvervarlı, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Prof. Dr. Mustafa Uzunpostalcı, Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, Prof. Dr. Ahmet Saim Klavuz, Prof. Dr. Ayman Shıhadeh genel bir değerlendirme yapacak. Üç gün sürecek olan sempozyumun sonunda bir de gezi düzenlenecek.

Not. vurgular beroj.com tarafından yapılmıştır

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.