1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ses kayıtları dünya gündeminde
Ses kayıtları dünya gündeminde

Ses kayıtları dünya gündeminde

Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının internete sızdırılmasının yankıları Türkiye'de olduğu gibi dünya basınında da sürüyor.

A+A-

BBC:

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Başbakan Erdoğan'ın internete yayılan ses kayıtlarının montaj olduğunu  ifade ettiğini ve kayıtların "hain bir saldırı" olarak nitelendirdiğini yazdı.

Ana muhalefet partisinin Başbakan'ın istifasını talep ettiğini yazan BBC, ses kayıtlarının sosyal medyaya sızmasının ardından İstanbul'da da hükümet karşıtı protestoların yapıldığını vurguladı.

Guardian:

İngiliz Guardian gazetesi, haberi "ses kayıtları Türk Başbakanı'nı istifaya çağırıyor" başlığı ile duyurdu. Gazete,  Başbakan'ın evlerindeki nakit parayı sıfırlama konusunda oğluyla yaptığı iddia edilen telefon görüşmelerinin yayınlanmasının ardından muhalefet partilerinin Başbakan'ı istifa çağırdığını yazdı.

Guardian, Başbakan'ın karakteristik olarak güçlü bir formda suçlamaları reddederek bu suçlamaların hükümeti düşürmeye yönelik olduğuğu açıklamasını aktardı.

Guardian "Ses kayıtlarında Erdoğan  evlerindeki büyük miktardaki nakit parayı nasıl saklayacakları konusunda oğluna bilgi veriyor" dedi.

Financial Times:

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın internete sızan ses kayıtlarını "hain bir saldırı" olarak nitelendirdikten sonra Türkiye'deki siyasi krizin şiddetliğine dikkat çekti.

Başbakan'ın telefon kayıtlarının sahte olduğunu açıklamasına karşın bu iddiaların borsayı ve Türk lirasını olumsuz etkilediğini ve İstanbul Borsası'nın dün yüzde 3 değer kaybederek kapandığını yazdı.

Financial Times ayrıca bazı analistlerin, Erdoğan'ın bu ses kayıtları suçlamalarına karşı koyabileceğini ancak 30 Mart'daki yerel seçimlere kadar daha fazla ses kaydının sızdırılabileceği yorumlarını aktardı.

Daily Telegraph:

İngiliz Telegraph gazetesi de "Erdoğan sızdırılan ses kayıtları yüzünden yakındı" başlıklı haberinde,  Başbakan Erdoğan'ın dün düzenlenen parti grup toplantısında yaptığı konuşmadaki  "İnsanlar yalana inanmazlar. Utanç verici bir montaj yaptılar ve yaydılar" açıklamalarını aktardı. 
Erdoğan'ın 10 yıllık iktidarındaki en kötü siyasi tepkiyle karşılaştığa dikkat çeken gazete Başbakan'ın  eski ittifaki Fethullah Gülen'i işaret ederek 'paralel devlet' i suçladığını yazdı.

CNN:

Amerikan yayın kuruluşu  CNN ise Başbakan'ın ses kayıtlarının sahte olduğu açıklamasını aktardığı haberinde "Türkiye'nin Başbakan'ı Türkiye'deki sosyal medyaya ve politika çevresine bir bomba gibi düşen ses kayıtlarını reddetti" ifadelerini kullandı.

CNN, "Erdoğan,  hükümet içer sinde yolsuzluğun araştırılacağı sözü verirken ailesinin bu skandala dahil olduğu iddialarını doğru olmadığını söyledi" dedi.

Wall Street Journal:

Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi de Başbakan Erdoğan'ın ses kayıtlarının hükümetini devirmek amacıyla yapıldığını ve sahte olduğu açıklamarını sayfalarına taşıdı.

YouTube üzerinden yayınlanan ve 24 saatten az bir sürede 2.2 milyondan fazla kişinin izlediği ses kayıtlarını yapanları Başbakan'ın "haince" "montaj" ve "dublaj" yapmakla suçladığını aktaran gazete, Erdoğan'ın ayrıca bu kayıtların arkasında olanları da hükümetinin cezalandıracağını söyledi.

Gazete, "muhalefetin iddia ettiği gibi gerçek olması durumunda, telefon konuşmaları Erdoğan'ı, ailesini ve önde gelen işadamlarını da rüşvet soruşturmasına bağlayacak" ifadelerini kullandığı haberinde kasetlerin Erdoğan hükümetine referandum olarak görülen 30 Mart seçimleri öncesine denk geldiğine dikkat çekti.


cnnturk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum