1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sendikacıyı gözaltında öldüren polise 10 yıl hapis
Sendikacıyı gözaltında öldüren polise 10 yıl hapis

Sendikacıyı gözaltında öldüren polise 10 yıl hapis

Sendikacı Süleyman Yeter’i 14 yıl önce İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde işkenceyle öldürmekten suçlu bulunan polis Ahmet Okuducu'ya 10 yıl hapis cezası verildi.

A+A-

Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter'in öldürülmesiyle ilgili dava bugün sonuçlandı.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, olaydan 14 yıl sonra yakalanarak tutuklanan dönemin komiser yardımcısı polis Ahmet Okuducu'ya "işkenceyle insan öldürmek"ten 15 yıl hapis cezası verdi. Ancak mahkeme, failin dört kişi olması ve asli failin tespit edilmemesi nedeniyle cezayı 10 yıla indirdi.

"Caydırıcı bir karar değil"

Avukat Ercan Kanar bianet’e yaptığı açıklamada, verilen cezayı yeterli görmediklerini söyledi:

“Mütalaamızdaa eski Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘canavarca hisle ölüme neden olmak’ maddesinden cezalandırılmasını istemiştik. Ama sonuç öyle olmadı.”

“Bu yine de caydırıcı bir karar olarak değerlendirilemez. Yeter’in ölüm sebebily eilgili verilen Adli Tıp Raporu açık, boyun kemiğinin kırılması gibi her türlü veri, ileri sürdüğümüz sav açısından netti."

Ne olmuştu?

Tuzla tersaneler bölgesinde örgütlü Limter-İş'te eğitim uzmanı olan Süleyman Yeter, 4 Temmuz 1999'da Marksist Leninist Komünist Parti'ye (MLKP) yönelik operasyonda gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulandığı 7 Nisan'da işkence sonucu öldürüldü.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Kasım 1999'da Okuducu ile polisler Mehmet Yutar ve Erol Erşan hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. Okuducu kaçarken, teslim olan iki polisten Yutar dört yıl ceza aldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de 2009'daki kararında yaşam hakkına saygı gösterilmediği için Türkiye devletinin Yeter Ailesi'ne 110 bin avro tazminat ödemesine kararvermişti.

2000’den beri kırmızı bültenle aranan eski komiser yardımcısı Okuducu ise 15 Temmuz 2013'te yakalanmıştı.

Süleyman Yeter kimdir?

Süleyman Yeter, 1962 yılında Erzincan'ın Refahiye ilçesinde doğdu. Yoksul, Kürt ve Alevi bir ailenin çocuğuydu ve babasını küçük yaşlarda kaybetmişti. Lise öğrenimini tamamlamak üzere, 1970'li yılların ortalarında İstanbul'a geldi.

Liseden sonra işçi olarak fabrikalarda çalışmaya başladı. 12 Eylül darbesi sonrası da birçok fabrikada çalışan Süleyman Yeter, Petrol-İş Sendikası'nın çalışmalarına aktif olarak katılıyordu.

1980'li yılların sonlarına doğru kurulan Devrimci Sendikal İşçi Muhalefeti'nin (DSİM), örgütleyicileri arasında yer aldı.

Şubat 1997'de ilk kez gözaltına alındığında da işkence gördü.

DİSK'e bağlı Limter-İş'te eğitim uzmanı olarak çalışmaya başladı.

5 Mart 1999'da bir kez daha gözaltına alındı, 7 Mart’ta işkencede öldürüldüğünde 37 yaşındaydı. (AS)

 

    HABERE YORUM KAT

    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.