1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Şemdinli'nin kilidi Ergenekon
Şemdinli'nin kilidi Ergenekon

Şemdinli'nin kilidi Ergenekon

A+A-
Seferi Yılmaz, Ergenekon iddianamesinde Şemdinli olaylarıyla ilgili itirafların yer aldığını belirterek, sanıkların yeniden sorgulanmasını talep etti. Sanık avukatı ise bu talebin Yılmaz'ın PKK'nın direktifleriyle hareket ettiğinin bir göstergesi olduğunu iddia etti.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanması olayına karıştıkları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'in Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ndeki duruşmasına devam edildi.

SANIK ASTSUBAYLAR DURUŞMAYA KATILMADI

Tutuksuz sanıklar Kaya, İldeniz ve Ateş'in katılmadığı duruşmada, müdahiller Seferi Yılmaz ile Metin Korkmaz hazır bulundu. Duruşmada, sanıkların avukatı Vedat Gülşen, müdahil Seferi Yılmaz hakkında ''terör örgütü üyesi olmak, terör örgütüne yardım ve yataklık etmek'' suçlarından Van ve Hakkari'de çeşitli tarihlerde dava açıldığını anımsatarak, söz konusu davalardaki belgelerin, Şemdinli davası dosyasına eklenmesini talep etti.

YILMAZ: ERGENEKON İDDİANAMESİNİ İNCELEYİN

Gülşen, Seferi Yılmaz'ın 9 Kasım 2005'te ve öncesinde Kandil Dağı'nda bulunan Sabri kod adlı PKK üyesiyle yaptığı telefon görüşmelerinin söz konusu dava dosyalarında yer aldığını ve bu konuşmaların kendi davalarıyla ilgili bilgileri de içerebileceğini ileri sürdü.

Daha sonra söz verilen müdahil Sefer Yılmaz, şu an gündemde olan Ergenekon soruşturmasının iddianamesinde Şemdinli olayıyla ilgili bilgilerin de mevcut olduğunu iddia etti. Ergenekon iddianamesinde, Şemdinli'de meydana gelen bombalama olayıyla ilgili İdris Özer isimli kişinin itiraflarının yer aldığını ifade eden Yılmaz ''İddianamenin incelenmesini ve sanıkların bu kapsamda yeniden sorgulanmasını talep ediyorum'' dedi.

SANIK AVUKATI: BU TALEP PKK'YA AİTTİR

Bunun üzerine sanık avukatı Gülşen de PKK'nın Ergenekon davasını devletle ilişkilendirme çabası içerisinde olduğunu bildirerek, ''Müdahil Seferi Yılmaz'ın talebi, halen terör örgütü PKK'yla ilişki içerisinde olduğunun göstergesidir'' şeklinde konuştu.

Ergenekon davası iddianamesinin yeni hazırlandığını ve soruşturmasının halen devam ettiğini anlatan Gülşen, şunları kaydetti: ''Müdahilin iki olay arasında böyle bir değerlendirme yapması son derece dikkat çekicidir. Biz hukukçular dahi halen Ergenekon iddianamesini çözememişken, müdahilin böyle bir değerlendirme yapması, bunun terör örgütü PKK'nın talebi olduğunun göstergesidir. Dava İstanbul'da görülmektedir ve söz konusu mahkeme gerek gördüğü takdirde bu dava dosyasındaki bilgileri isteyebilir. Bu nedenle müdahilin talebinin reddini talep ediyorum.''

DAVA 19 ARALIK'A ERTELENDİ

Mahkeme, bu istekleri gelecek duruşmada değerlendirmek üzere davayı 19 Aralık'a erteledi. Mahkeme heyeti ise bir önceki duruşmada çeşitli mahkemelerden istenen talimat yazılarının henüz ellerine ulaşmadığı için yeniden istenmesine, müdahil Seferi Yılmaz'ın talebi ile diğer hususların da daha sonra değerlendirilmesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

ERGENEKON SANIĞI GÜRSES: ŞEMDİNLİ'Yİ ÇÖZDÜNÜZ

BİANET'te yer alan habere göreyse, Ergenekon iddianamesinde Doç Dr. Emin Gürses'le ilgili yer alan bölüm Şemdinli Olayı'yla ilgili ipuçları içeriyor. Gürses Ankara'da bir askeri yetkiliyle görüşürken sanık Muzaffer Tekin'i kast ederek "Şemdinli meselesini çözdünüz, buna sıra ne zaman gelecek" diye soruyor. Bu karşın "Sıra ona gelecek şimdi" yanıtını aldığı belirtiliyor.

"İKİ TANE ASTSUBAYI ALDIK YA"

İddianamedeki telefon kayıtlarına göre, Gürses Türk Ortodoks Patrikhanesi Sözcüsü Sevgi Erenerol'la 10 Ocak 2008 tarihli görüşmesinde "Ankara'da ben dedim ki yani buna, Şemdinli meselesini çözdünüz, buna sıra ne zaman gelecek? Sıra ona geldi şimdi dediler" diye konuştuğu bilgisi yer alıyor.

22 Ocak 2008 tarihli telefon görüşmesinde de "Sana bilgi vereyim" diyerek askerlerin "İki tane astsubayı aldık ya, onları çıkardık, şimdi sıra Muzaffer'de; Muzaffer'i çıkarma kararı almıştık. Onun üzerine baskı yapıyorduk, bu işler patladı. Yani Muzaffer'i içerden çıkartacaktık" dediğini anlattığı bilgisi de iddianamede bulunuyor.

İddianamede, Gürses'in savcılık ifadesinde "askeri şahsa Şemdinli dosyasında savcının suçlu çıktığım, sanıkların serbest kaldığını, Muzaffer'in [Tekin] de suçsuz olduğunu düşündüğü için bu şekilde sitem ettiğini" söylediği yazılı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.