1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. SEÇMEK SERBEST YAŞAMAK ZORUNLU
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇMEK SERBEST YAŞAMAK ZORUNLU

A+A-

 

Din de zorlama yoktur. Din seçme, kabul etme veya herhangi bir dini seçmeme, kişinin özgür iradesine bağlıdır. İslam dinini seçtikten sonra sorumlulukları yerine getirmek zorunluluktur.  Allah ve peygamberi herhangi bir konuda karar vermişse mümine, Müslümanlara farklı bir seçenekte bulunma hakkı yoktur.
Rabbil alemin bu dinin kitabı olan Kur'an-ı Kerim'i bir defada ve rehbersiz olarak göndermedi. Allah tarafından vahiy meleği Cebrail aleyhisselam aracılığıyla ayet ayet  Muhammed (s.a.v)e indirildi. Kur'an'ı Kerim bir kültür kitabı değil bir yaşam kaynağıdır. Birey, aile ve toplum olarak bu ayetlerin nasıl yaşanacağını, Önderimiz tarafında önce kendisi uygulamış ve Müslümanlara nasıl uygulanacağını açıklamış ve takipçisi olmuştur. Yanlış uygulamalara da müdahale ederek düzeltilmiştir.
Müslümanlar da peygamberin takipçileri olarak Allah rızasını kazanmak için Kemal'e erdiren dinimizin kitabını ayet ayet yeni nüzul oluyormuş gibi öğrenmelidirler.  Öğrendikleri bu kutsal kitabı öncelikle kendileri yaşamalıdırlar. Aile hayatında aile fertlerine, mahallede komşularına, iş yerinde çalışma arkadaşlarına, toplumda kişilere örnek olacak İslami bir hayat yaşamalılar. İbadetten ahlak kurallarına, ticaretten adalete, aileden sosyal hayata kadar bütün hayatlarında İslam kurallarını uygulayarak Salih ve mutlu bir toplum oluşturulmalıdırlar.
Dezavantajlı durumda olan yetimleri sahiplenmeli,  fakirlere imkanları dahilinde yardım etmeli, insanları onlara yardım etmeye teşvik etmeli; anne,  babaya ve yaşlılara şevkat göstermeli, mazlumun yanında zalimin karşısında durmalı, konuşurken üslup ve usule dikkat etmeli, güzel ve hikmetli söz söylemeli, aleyhinde olsa dahi adaletten kesinlikle ayrılmamalıdır.

Allah'ın kulu olduğunu, kulluk görevini unutmayıp bu dünyanın kısa ve imtihan yeri olduğunu, ahiretin ebedi ve cennet nimetlerinin de sürekli olduğunun bilinciyle Müslümanca bir hayat yaşamalılar. Elbette ki, ahiret mükâfatı, inananlar ve Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için daha iyidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.