1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Savcı Öz'den JİTEM kanıtları
Savcı Öz'den JİTEM kanıtları

Savcı Öz'den JİTEM kanıtları

A+A-
Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma çerçevesinde JİTEM"in kurucusu emekli Albay Arif Doğan"da ele geçen belgeler, "karanlık bir tarih" olarak nitelenen hatta yıllardır varlığı bile inkar edilen JİTEM"in gerçeklerini günyüzüne çıkardı.

JİTEM ÖLDÜRMÜŞ, PKK'YA YÜKLENMİŞ

Belgelerde JİTEM"in kimler tarafından hangi tarihte kurulduğunu, çekirdek ekibinde kimler olduğunu, bölgedeki aşiretler ve terör örgütleri içindeki uzantılarını açık adları ve kodlarıyla, işledikleri faili bombalama ve cinayetleri de açıkça yazılmış. Belgelere göre JİTEM, Güneydoğu"da çok sayıda bombalama ve cinayet işlemiş, olay yerine bıraktığı PKK bildirileriyle de bunu terör örgütüne mal etmiş.

PKK"YI HİZBULLAH"LA ZAYIFLAT

İkinci iddianamede, Arif Doğan"dan ele geçen belgelere ilişkin notlarda, JİTEM"in faliyetlerine ilişkin çarpıcı bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler arasında, PKK"yı zayıflatmak için Hizbullah"ın üst yönetimiyle ilişkiye girildiği, köylerin bombalandığı ve faili meçhul cinayetlerin işlendiğine yönelik notlar dikkat çekiyor. Doğan"a ait adreslerde çuvallar içinde ele geçen belgelerde ortaya çıkan belgeler, Savcı Zekeriya Öz tarafından şu şekilde özetliyor:

KÖY BOMBALA, "PKK YAPTI" DE

"Örnek-1: (1) nolu torbanın (9)uncu klasöründe, "Gizli Faaliyetler"" başlığı altında 29-30. sayfalarda; "Terör örgütünü geri bölgesinde vurabilmek amacıyla terör örgütünün ideolojisine ters düşen bir başka örgüt ile görüşmeler yapıldığı ve bu görüşmelerde adı verilmeyen örgütün en üst seviyelerine kadar çıkıldığı" bilgisi bulunmaktadır. (15) nolu klasörde; mücadeledeki hata ve noksanlıklarla ilgili yapılan değerlendirmelerden "Devletin yapması gerekenin psikolojik paniği çete korucular için yaptığı, bir terör olayı olmasına rağmen teröristlerin ve onlara yardım edenlerin evinin uçurulması ve olay yerine PKK, HRK, ERNK bildirilerinin bırakılması gerek..."

JİTEM"İN KURUCULARI

JİTEM'in 1986 yılında Arif Doğan tarafından kurulduğu belirtiliyor. Savcı Öz, iddianamede bu bölümü şu şekilde aktarıyor: "(4) nolu torbanın (80)inci klasöründe, belgede "İstihbarat Grup Komutanlığı"nın kuruluşunu anlatan doküman yer almaktadır. Belgenin ilk sayfasında Bnb. Arif Doğan, Yzb. Aytekin Ö., Bnb. Hüseyin K., Bnb.Cem Ersever ve Yzb.Ali Y."ın bu kuruluşun ilk mensupları olduğu belirtilmektedir...
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.