1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. SAVCI GÖREVDEN ALINIYOR MU?
SAVCI GÖREVDEN ALINIYOR MU?

SAVCI GÖREVDEN ALINIYOR MU?

A+A-

Ergenekon savcısını görevden almaya çalışan ve bu konuda baskılarını artıran HSYK, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Engin ile İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Çolakkadı'yı Ankara'ya çağırdı...

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’e Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından baskı yapıldığı öne sürüldü. Savcının görevden alınması için düğmeye basan HSYK'nın siyasi bir hamle olarak savcı üzerinde baskı kurmak için çalışmalar başlattığı ortaya çıktı.

Açıklanmayan kararlar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ile İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'nın Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından bugün (pazartesi) Ankara'ya çağrıldığı öğrenildi. Çağrının yapılmasında Yargıtay Başkanlar Kurulu'nda alınan ve kamoyuna açıklanmayan kararların etkili olduğu bildirildi.

Yargıtay Başkanlar Kurulu ve Yargıtay'ın HSYK'ya yasal olarak bir etkisi olmasa da yedi üyeden oluşan kurula üç üye veren Yargıtay'ın kurul üzerinde çok etkili olduğu bir gerçek. Kurul Başkanveli Kadir Özbekin'in süresi dolmadan görevinden ayrılarak Yargıtay'daki daire başkanlığına aday olmayı düşündüğü "Yargı bağımsızlığı ilkesi" ile Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun baskısı altında kalarak sıkıntılı günler geçirdiği değerlendiriliyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ile vekilinin görüşmesinden sonra Yargıtay'a çağrılacak olan HSYK Başkanvekili Özbek'e İstanbul savcılarının görevden alınacağının açık bir dille bildirileceği iddia edildi.

Siyasi bir hareket

2008-2009 adli yılı açılışında HSYK'nın geniş tabanlı olmasının gerekli olduğunu söyleyen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in, Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan yargı reformu taslağına görüş hazırlamaya çalıştığı bugünlerde HSYK Başkanvekili'ni çağırarak İstanbul'daki soruşturmalara müdahil olmak istemesi, HSYK'nın yapısını değiştirmek isteyen siyasilere verilecek olan büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Yargı çevrelerinde, Yargıtay'ın HSYK'daki gücünü kullanarak "taşra" atamalarında fiilen etkili olduğunu ancak bunun bu kadar açık biçimde yapılıp yapılmayacağı konuşuluyor.

Kaynak: Bugün

EMİNAĞAOĞLU DA HAREKETE GEÇTİ

Öte yandan Yenişafak Gazetesi ise; YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, başta Savcı Zekerya Öz olmak üzere Ergenekon davası savcılarının yetkilerinin iptali için HSYK'ya başvurduğunu yazdı.

Eminağaoğlu, Ergenekon soruşturmasına ilk günden bu yana tepki gösteriyor. Eminağaoğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu'nun evinde arama yapıldığı sırada hızla olay yerine gelmişti.

YARGITAY ÜYELERİNİN FİŞ DOSYALARI VE UYGUNSUZ GÖRÜNTÜLERİ

Ergenekon Operasyonu'nun son dalgasında yapılan aramalarda ele geçirilen dökümanlar arasında Yargıtay Üyeleri'nin pek çoğu hakkında özel bilgilerin yeraldığı fiş dosyaları ve birçok Yargıtay üyesinin uygunsuz görüntüleri olduğu ortaya çıktı. Örgütün Yargıtay hakkında bu fiş dosyaları ve görüntüleri neden topladığı araştırılıyor.

İŞARET FİŞEĞİ ENİS BERBEROĞLU'NDAN
Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu, dün yazısının sonuna, bir bölüm "eklemiş" ve HSYK'nın ve Yargıtay'ın, Ergenekon Savcıları'na yönelik harekete geçeceğini açıkça ima etmişti.

Berberoğlu, Ergenekon tutuklularına ve gözaltına alınanlara "sabredin" dedikten sonra HSYK vurgusunu yapmış ve "bu ülkede HSYK var, Yargıtay var" mesajı vermişti. Dün kulislerde "Berberoğlu'nun bir bildiği mi var" diye sorulurken, bugün Berberoğlu'nun bildiği gerçekleşti. Berberoğlu'nun yazısında Ergenekon tutuklularına yönelik "konuşmayın, sabredin HSYK devreye giriyor" demek istediği belirtilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.