1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Savaş mağduru kadınlar
Savaş mağduru kadınlar

Savaş mağduru kadınlar

Savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeli kadınlar için hayat çadır kentlerde de çok zor. En büyük sorunları ise kadın hastalıkları uzmanlarının eksikliği.

A+A-

 
Hela Veysi - İngilizce öğretmeni [Abdurrahim Aydın - Al Jazeera]

25 yaşındaki Yasmin Ömer bir yıl önce Suriye'nin başkenti Şam'dan kaçarak Telhamut'daki çadır kente sığındı. Suriye'de terzilik yapıyormuş, Türkiye'de ise kuaför olarak çalışıyor. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik onun için bir ilk. Ömer'e göre Türkiye ile karşılaştırınca Suriye'de kadın hakları neredeyse hiç yok. "Biz bu tür organizasyonları gizli gizli evlerde yapardık. Üç beş kadın biraraya gelip yemekler yaparak eğlenerek kutlardık'' diyor. Bugünü açıkça kutlamaya hala alışamamış, fotoğrafını çekmemizi istemiyor. 

 
Fatma Ebdalla - Ekoloji Mühendisi [Abdurrahim Aydın - Al Jazeera]

 

Hayatında ilk kez böyle bir kutlamaya katılan Suriyeli kadınlardan biri de Halepli Hela Veysi. Geride sadece ölen dayısı ve amcasını değil, emek verdiği mesleğini de bırakmış. İngilizce öğretmenliği yaparken bir buçuk yıl önce kendini Ceylanpınar'daki çadırkentte bulmuş.

Veysi savaş bölgesinde kadınlara yapılan kötü muamelenin kelimelerle ifade edilemeyecek düzeyde olduğunu söylüyor. Çadırkentteki yaşam ise savaş gibi olmasa da toz pembe değil. Veysi'ye göre çadırkentlerde kadınların karşılaştıkları en önemli sorunlar arasında doktorların yetersiz oluşu var. Kadın hastalıkları uzmanlarının az olması onları zor durumda bırakıyor. 

 
Hayat Ahmet - Edebiyat Öğretmeni [Abdurrahim Aydın - Al Jazeera]

 

İdlib'den gelen Fatma Ebdalla da aynı fikirde. Ebdalla "sahra hastanelerinde kadınlara kötü davranılıyor, dün bir akrabam doğum yaptı kadın acılar içerisindeyken ebenin bağrışmalarına şahit oldum. Şehir merkezi çok uzak ve kadın hastalıkları uzmanı yok'' diyor. Ebdalla ülkesinde ekoloji mühendisi olarak çalıştığını, çadırkentte ise çocuklara matematik öğretmenliği yaptığını anlattı. 

 

 
Sara Mustafa - Çiftçi [Abdurrahim Aydın - Al Jazeera]

Hayat Ahmet Halepli bir edebiyat öğretmeni. Çadırkent'teki hayatından memnun değil, '' Burada mutlu değilim. Bütün yaşam koşullarımız ne kadar düzeltilse de ölenleri kimse geri getiremez. Kadın olarak her yerde aynı muameleyle karşılaşıyoruz eziliyoruz" diyor.

Etkinliğe katılanlardan biri de Sara Mustafa. Suriye'de çiftçilik yapan, tarlada çalışan bir kadınken bombardımandan kaçarak iki çocuğuyla çadırkente sığınmış. Şimdi endişe içinde Suriye'de Esed'e karşı savaşan eşinden haber bekliyor, "kadın olmak zor iş" diyor. 


aljazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.