1. HABERLER

  2. KADIN

  3. 'Savaş en fazla kadınları vurdu'
'Savaş en fazla kadınları vurdu'

'Savaş en fazla kadınları vurdu'

13 kişilik ailesiyle Suriye'deki savaştan kaçıp Gaziantep'te yaşamaya başlayan Suriyeli Azize Hadid, "Bu savaş en fazla kadınları vurdu. Kocalarımızı, evlatlarımızı, evlerimizi ve geleceğimizi kaybettik. Evlatlarıyla çaresiz ortada kalan binlerce Suriyeli

A+A-
 

Yılmaz Bilgen

Suriye’de 2011 yılı Mart ayında başlayan iç savaş sebebiyle iki yüz binden fazla insan hayatını kaybetti. 4 milyondan fazla Suriyeli ülkesini terk etti. Türkiye, Ürdün ve Lübnan Suriyeli göçmenlerin en fazla yaşadığı ülkeler. 

Varil bombası tehdidi ile şehirlerden daha küçük ölçekli yerleşim birimlerine göç eden Suriyeliler IŞİD’in kırsalda kaydettiği ilerlemelerden dolayı komşu ülkelere kaçarak hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Halep merkezde yaşayan Haddad ailesi de bunlardan biri. Aile üç ferdini varil bombalı saldırılarda kaybettikten sonra önce kasabaları olan Mera’ya göç etmiş. Mera'da da IŞİD tehdidi baş gösterdikten sonra da Türkiye geçmişler.

Hadid ailesi şimdi Gaziantep’te terk edilen eski bulgurcular sitesinde 20 metrekarelik bir odada yaşıyor.

Baba Muhammed Hadid ve beş oğlu yakınlarında bulunan sanayi bölgesinde hamallık yaparak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Gaziantep merkeze 15 kilometre mesafede terkedilen eski bir sitede yaşayan Azize Hadid Al Jazeera Türk'e konuştu.

Oğullarından ikisi evli olan evin hanımı Azize Haddad banyosu olmayan  20 metrakerelik bir evde 13 kişi ile zor bir hayat sürdüklerini ancak en azından varil bombası ve ölüm dehşeti yaşamadıkları için yine de Allah’a şükrettiklerini söylüyor.

"Bu savaş en fazla kadınları vurdu. Kocalarımızı, evlatlarımızı, evlerimizi ve geleceğimizi kaybettik. Göç yollarında ölenlerimiz oldu. Evlatlarıyla çaresiz ortada kalan binlerce Suriyeli kadın var. Bazı kadınlar yaralı, sakat çocuk ve eşlerine de bakmak zorunda kaldılar. Ancak maalesef bizim dramımızı gören ve duyan yok" diyen 38 yaşındaki Azize Hadid bu kabusun bir an önce bitmesini ve geçmiş acıları yüreklerine gömerek çocuklarını kendi ülkelerinde büyütmek istediklerini belirtiyor.

 

[Fotoğraf: Al Jazeera Türk / Mustafa Değirmenci]
 

 

'Günlerce sokaklarda kaldık'

Azize Hadid "Savaş bize 4 yıl boyunca tarifi mümkünsüz acılar yaşattı" diyor ve devamında yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

"Halep’te etrafımıza sürekli variller düşüyordu. Elektirk, su ve ekmek bulamıyorduk. Korkudan başımızı evimizden çıkaramadan aylarca yaşadık. Bir gece eşimin kardeşinin evine varil düştü. Eşimin kardeşi ile birlikte 4 kişi hayatını kaybetti. Enkaz altında evin beş yaşındaki küçük çocuğu kalmıştı. Eşim onu da ölü ya da diri bulalım, buradan gidelim dedi. Bir günlük bir aramadan sonra çocuğa ulaşıldı ve yaralı olarak kurtarıldı. Biz ertesi gün Halep’i terk ettik. Ondan sonra eşimin kasabasına göç ettik. Oraya da haftada bir ya da iki varil mutlaka atılıyordu. Bir de ardından IŞİD kasabanın sınırlarına kadar ulaştı ve bizde bu sefer de IŞİD paniği başladı. Girdikleri her yerde sivillere eziyet ediyorlardı. Birçok yakınımız bu sıkıntıları başka köylerde yaşadığı için biz de sınırdan Türkiye tarafına geçtik. Camii avlularında yattık. Sonra şu an terk edilen bu eski iş yerini bulduk ve şimdi burada 300 lira kira ödeyerek hayatta kalmaya çalışıyoruz."

'Odayı perdelerle bölerek uyuyoruz'

"Oğullarımdan üçü evli ve hepimiz tek oda ile yetinmek zorundayız" diyen Azize Hadid perdelerle böldükleri küçük alanların yatak odası olarak kullanıldığını ifade ediyor ve ekliyor:  

"Sadece küçük bir mutfağımız var ve malesef banyo olarak da burayı kullanıyoruz. Burada ölüm korkusu yaşamıyoruz, ancak hayat bizim için oldukça zor. Şayet Halep’te sadece varil dursa dahi ben yeniden evime gitmek istiyorum. Bazen eşim ve çocuklarım iş bulamadan eve dönüyorlar. Burada bazı yardım kuruluşları bize destek oluyor. Biz Türkiye halkından memnunuz ve bu yaptıklarını hiç bir biçimde unutmayacağız. Alah bizim yaşadıklarımızı hiç kimselere yaşatmasın."

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.