1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Savaş çocuk istismarı nedeni
Savaş çocuk istismarı nedeni

Savaş çocuk istismarı nedeni

Savaş, insanları, özellikle de çocukları derinden etkileyen bir gerçeklik. Çocukların ruh sağlığını ciddi olarak tehdit eder, dünyanın güvenli olmadığı duygusuna yol açar.

A+A-

Ne kadar uzaklaştırılmaya çalışılsalar bir şekilde savaş gerçeğiyle yüzleşirler. Rehberlik ve Psikoloji Danışmanı Adile Gülçiçek ve Psikolog Diyar Oğuzsoy, savaşın çocuklar üzerindeki etkilerini ve çocuk istismarını değerlendirdi. 

Çocuk ve savaşın birbirine zıt iki kavram olduğunu belirten Rehberlik ve Psikoloji Danışmanı Adile Gülçiçek, savaşın başladığı yerde çocukça düşlerin, oyunların ve çocuk dünyasına ait her şeyin bittiğini dile getirdi. Savaşın çocukta travmaya yol açtığını ifade eden Gülçiçek, Kürdistan’da uzun süreden bu yana çocukların savaş ortamında büyüdüğünü, bundan kaynaklı okula gelen çocuklarda savaşın etkilerini gözlemlediklerine dikkat çekti. Gülçiçek, savaşın çocukta saldırganlık yanında korkulu ve güvensiz bir kişilik meydana getirdiğini kaydetti.

Çocuklar göz ardı ediliyor
Savaş ortamında uyuşturucu madde kullanımının da arttığına dikkat çeken Gülçiçek, uyuşturucu madde kullanan çocuklarda davranış bozukluklarının yaşandığını ve bu çocukların çevresine karşı saldırgan olduğunu dile getirdi.

Rojava’da yaşanan savaşa dikkat çeken Gülçiçek, bu savaşın en büyük mağdurlarının da çocuklar olduğunu belirterek, “Savaşta çocuklar gözardı ediliyor. Görülmeyen bir nokta haline geliyor” dedi.

İzlerin silinmesi imkansız
Gülçiçek, çocukların savaşın bütün izleriyle yaşamak zorunda bırakıldığını hatırlatarak, “Rehabilite edilen çocuklar savaşın etkilerini kısmen üzerlerinden atabilir, ancak savaşın izlerinin silinmesi imkansız bir şey. Savaşlarda uluslar arası sözleşmelere uyulmuyor. Savaştaki çocukların çok özel koşullara alınması gerekiyor. Ancak söz konusu Kürtler, Kürt çocukları olunca dünyanın gözü kulağı kapanıyor. Çocuk hakları çalışmaları, UNİCEF, Türkiye’deki çocuk gönüllüleri; yani dünya bir noktada kilitleniyor” şeklinde konuştu.

Savaş ortasında milyonlarca sessiz çığlık
Savaşta çocukların hep arka planda tutulduğuna dikkat çeken Psikolog Diyar Oğuzsoy ise günümüzde milyonlarca sessiz çığlığın savaşlarda kurban edildiğini söyledi. Savaşta çocukların yakınlarını kaybetmelerinin, sosyal destek ağlarından maruz bırakılmalarının çocukta başlı başına bir travmaya neden olduğuna dikkat çeken Oğuzsoy, “Çocuğun yaşamında fiziksel istismar ile birlikte birçok istismar yaşanıyor. Bunun sonrasında maalesef ahlaki bir çöküntü oluşuyor. Bu ahlaki çöküntü sadece çocukta kalmıyor. Yetiştiği çevre ile birlikte yaşadığı toplumda bir sorun olarak yansıyor” şeklinde konuştu.

Çocuğun savaş içerisinde yaşadıklarından kaynaklı bir örselenme yaşayacağına değinen Oğuzsoy, şunları belirtti: Çocukta kaygı bozukluğu, ağır derecede bilinen majör depresyon gibi etkiler görülebiliyor. Bu durum, çocukların oynadıkları oyun, çizdikleri resimlerde ve anlattıkları hikayelerde bile etkileri görülüyor. Savaşı yaşayan çocuklar için şiddet meşru bir hal alaıyor ve çocuk kendisiyle birlikte çevresine büyük zararlar verebiliyor. Bunların önlenmesi için birçok faktörün rol oynaması gerekir, ancak maalesef o ağlar tam olarak örülmedi. Bunu 30 yıldır Kürdistan’da yaşanan savaşta rahatlıkla görebiliyoruz.”

Duygusal istismar had safhada
Psikolog Oğuzsoy, savaşın çocukta açtığı yaralardan kaynaklı karşı tarafa tepkilerin yoğunluk kazandığını ifade ederek, yaşanan savaşların gerçekliğinde çocukların uğradığı tecavüz, tacizin, çocuğun kendi benliğinden uzaklaşmasına neden olduğunu söyledi. Savaşta çocukların gördükleri, yaşadıklarının yanı sıra yerlerinden koparılmalarından dolayı da zor dönemler yaşadıklarını dile getirdi. 

Çocukların savaş içerisinde fiziksel, cinsel istismarın yanı sıra duygusal olarak da istismar edildiğine dikkat çeken Diyar, “İstismar denildiğinde çocukta sadece fiziksel istismar, cinsel istismar geliyor. Ancak bunların öncesinde de çocuklar duygusal istismara da maruz bırakılıyor. Söz konusu savaşlar olunca duygusal istismar hat safhalara çıkıyor” diye belirtti. 


JINHA/AMED / yeniozgurpolitika

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.