1. YAZARLAR

  2. Mehmet Taş

  3. Samimiyete Dair
Mehmet Taş

Mehmet Taş

Yazarın Tüm Yazıları >

Samimiyete Dair

A+A-

     Şöyle bir rivayet vardır: Rasulullah (sav) Efendimiz: "Din bütünüyle samimiyetten ibarettir" buyurmuştur. Kendisine; 'Kime karşı samimiyet ve sadakat gösterilecek' diye sorulunca: "Allah'a, Kitabına, Resulüne, müminlerin başındaki imamlarına ve bütün müminlere" cevabını vermiştir. (Buhari ve Müslim)

     Evet, Efendimiz (sav) belki te tarih boyunca insanlık hayatı için mirengi bir noktaya dikkat çekmişleridr. Samimiyet ki; en başta kulun Rabbine karşı, sonra kitaba karşı, daha sonra Resule karşı ve daha sonra da imamlara-önderlere ve bütün müminlere karşı samimiyet...

     Rabbine karşı samimiyet; gerçek manada kul olmayı gertektirir. Kulluğun amacı ise; en başta rızai ilahi olmakla beraber, Rızai İlahinin de temelinde insanın huzur, mutluluk ve başarışı yatmaktadır. Kitaba karşı samimiyet ise; Yüce Allah tarafından, yine biz insanların her türlü cehaletten kurtuluşumuz ve hidayete ulaşmamız gerçeği amaçlanmaktadır. Ki kitaba karşı samimi olan, gerçek manada fıtratını koruyan demek olur ki; bu hal de huzur, mutluluk ve başarıyı getirir. Resul-ler ise insanın kurtuluşa ermenin örnek ve önderleridirler. Haliyle onlara karşı samimiyet demek; pratik hayatta en güzelini yaşamak demektier. İmamlara ve bütün müminlere karşı samimiyet gelince; gerçek manada iman kardeşliğinin yaşanması demektir.

     Samimiyet, iç yönüyle ihhlas ve takvayı; dış yönü ile de terbiye, haya ve edebi oluşturur. Samimiyet iç yönü ile insanın Rabbiyle ilişkileri düzene koyarken; dış yönüyle de insanın  beşeri ilişkilerini belli bir düzene koyar. Samimiyet iç yönü ile insanın ahiretini mamur ederken; dış yönü ile de dünya hayatını mamur eder. Yine samimiyet iç yönü ile ahiret saadetinin anahtarı iken; dış yönü ile de dünya hayatının saadetinin anahtarıdır.

     Samimiyet insan hayatında çok önemli bir haslettir. Samimiyet ile pek çok kazanımlar elde edildiği gibi; samimiyetsizlik ile de pek çok kayıplara maruz kalır insan... Tarih boyunca insanlar, samimiyet konusunda önemli sınavları kaybettiği gibi; yine tarih boyunca bazı münevver insanlar samimiyet testinden başarı ile çıkarak; gerek hak nezdinde ve gerekse halk nezdinde başarılı birer sınav vermişlerdir.

     Günümüzde insanın en çok kaybettiği noktalardan birisi de elbette ki 'samimiyet' meselesidir. Zira kişilikler öylesine erozyona uğramaktadır ki; genel anlamda insanların simalarında  samimiyetsizlikler boy göstermektedir. Haliyle gerek fert olsun ve gerkse toplum olsun, bu gayri-samimiliğin semeresi olarak tarifi çok zor meşakkatlere maruz kalmaktayız.

     Toplumsal bunalımların temelinde ağırlıklı olarak samimiyetsizlikler yatmaktadır. Çünkü gayri samimilik; kendisiyle beraber ikiyüzlülüğü, yalanı, iftirayı,hayasızlığı, haksızlığı ... pek çok olumsuzlukları da getirir. Zira samimiyetsizlik, bütün bu ve benzeri ölçüsüzlüklere sonuna kadar kapıları aralamaktadır. Samimiyetsiz olanlar bu kapılardan dilediği gibi girer ve dilediği kadar ölçüsüzce ve fütursuzca hareket ederler.

     İnsanlara musallat olan pek çok hastalıktan bahsedebiliriz. Tabii ki bedeni hastalıklardan ziyade ruhi hastalıkları kastediyoruz. Çünkü bedeni hastalıkları çeşitli tedavilerle insan kolayca kurtulabilir. Ayrıca bedeni hastalıkların kahır çoğunluğu etkisi, zararı ferdidir. Ama ruhi hastalıkların tedavisi oldukça zordur ve çoğunulğunun kişi ile beraber toplumsal bir yönü vardır. Ki bu yönü ile toplumu ifsada sürükler...

     Rabbimizin samimiyet ile ilgili olarak; toplumsal barışın, huzurun  sağlanması ve idamesine yönelik emirlerini iyi öğrenmeli, inanmalı ve yaşamaya azmetmeliyiz. Yine konu ile ilgili olarak Efendimiz (sav) in örnekliğini de iyi öğrenmeli, anlamalı ve yaşamaya azmetmeliyiz. Keza, konu ile ilgili olarak İslami literatüre baktığımız zaman anlayacağız ki; en başta Rabbimiz mutlak bir şekilde biz inananlardan samimiyeti istemektedir. Aynı zamanda Allah (cc) katında samimiyetten uzak hiç bir amelin, iş ve işlemin anlamı, değeri yoktur. Kaldı ki bir arkadaşın bile arkadaşlığında önce samimiyet aranır. Eğer samimi olmadığına kanaat getirdiğin birisi insana yaklaşmaya çalışırsa veya arkadaş olmak isterse; insan bu gibilerine yanaşmaya çekinir. Çünkü gayri samimi olunca, kafasındaki arka planı bilemezsin ve sana ne tür zararları dokunacağını düşünürsün. Her bir hareketinden ne tür olumsuzluklar çıkacağını merakla bekleye durursun. Zira samimi olmayan birisinden zararın, kötülüğün her türlüsü her an gelebilir.

     Kulluk samimiyet ister. İman samimiyetle mümkündür. İbadette samimiyet mutlak şarttır. Ailenin mutluluğu samimiyet üzerine bina olunur. Toplumsal huzurun sağlanması ve idamesi o toplum fertlerinin samimiyeti ile orantılı olur. Arkadaşlık ilişkileri samimiyete bağlıdır. Birileriyle beraber herhangir bir iş tutmak isteyen insanların arasında samimiyetlik aranır. İnsanlar arasındaki her türlü itimat, güven o insanların karşılıklı olarak samimiyetine bağlıdır. Kısaca samimiyet güvendir, emandır, huzurdur, mutlluluk ve başarıdır.

     Her türlü İslami çalışmalar, çabalar, yapılanmalarda da samimiyet en başta yer alır. Ne kadar mükemmel proje ve fikirlerle yola çıkılırsa çıkılsın; eğer işin temelinde samimiyet mefhumu yok ise; o işte belirlenen hedefler gerçeklştirilemez. Çünkü yolun en yakın menzilinde ayrılıklar, ihtiraslar, çekişmeler, çatışmalar baş gösterir. Hedef-ler muğlaklaşır; düzen düzensizliğe tebdil eder...

     Yüreğinde samimiyeti taşımayanlar; ne çevresi ile barışık olabilirler, ne kendisiyle barışık olabilirler ve ne de Rabbi ile barışık olabilirler. Zira gayri samimi olan insan(lar)ın iç dünyası ile dış dünyası daima bir çatışma halinde olur. Böyle birisi, inandığını yapmayan va yaptığına da inanmayan bir kişi haline gelir. Ki böyle bir kişi için huzrdan, mutuluktan, başarıdan bahsetmek hayli zor olur.

     Samimiyet kişisel, toplumsal ve küresel barışın-barışıklığın anahtarıdır. Hatta hem dünya ve hem de ukba barış ve esenliğin anahtarıdır. Gerek fert olarak ve gerekse toplum olarak Rabbimizin biz inananlardan istediği samimiyeti, sadakati, muhabbeti yaşamak dua ve temennisiyle rabbim cümlemizi sıratında kaim kılsın...


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.