1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Samanyolu Haber de Linç Korosunda!
Samanyolu Haber de Linç Korosunda!

Samanyolu Haber de Linç Korosunda!

A+A-

Kartel medyasının gazete ve televizyonları konuyu gündemde tutmaya devam ediyor. Star TV'de Uğur Dündar, anahaber bülteninde konuya geniş yer ayırarak "İrtica hortladı" mesajı vermeye çalışırken, aynı saatlerde Samanyolu Haber kanalı da "İrticasavar" bir pozisyon alıyordu. Kardeşlerimizi provokatörlükle suçlayan Samanyolu Haber, Nuray Canan Bezirgan'ın sözlerini "2. Fadime Şahin Vakası" diye nitelendirerek linç kampanyasında utanç verici bir tutum takındı. Konuyu 28 Şubat ile ilişkilendiren, Bezirgan'ın yurtdışından dönüşünü adeta karanlık bir takım oyunlara hizmet etmek için gelmiş gibi sunmaya çalışan Samanyolu Haber, bu tutumuyla korkularının esiri olanların düşebileceği noktayı da göstermiş oldu.

Nuray ve Kevser kardeşlerimizin başörtülü hanımları temsil edemeyeceklerini vurgulayan, kanallarını arayan bir çok izleyicilerinin de kardeşlerimizi kınadıklarını söylemeyi özellikle ihmal etmeyen Samanyolu Haber; adeta resmi ideolojinin şerrinden kartel medyasının affına sığınıyor gibiydi. Olayı provoke edenin bizatihi kartel medyası olduğunu görmezden gelerek, kardeşlerimize yönelik başlatılan linç ateşine odun taşıyan haber kanalı, medyatik zulme ortak oldu. Müslüman mahallesine saldırmak için vesile kılınan bu olaya ilişkin yaptıkları haberle, "Fethullah Gülen Cemaatini" bu saldırılardan ayrı tutabileceklerini zannediyorlarsa tabi ki yanılıyorlar! O halde, en azından "ifade özgürlüğü" zaviyesinden yaklaşabilecekleri bu kampanyanın taşeronluğuna gönüllü yazılmak niye?

Ziyaretçi Yorumları!

İşte Samanyolu Haber'den bir ziyaretçi yorumu: "hurriyet.com.tr "ataturku sevmiyorum,humeyniyi seviyorum" diyen kız haberiyle yeni bir fadime sahin, müslüm gündüz kampanyasına başladı. lütfen bu irtica kampanyasını haber yapın... allah yolunuzu açık etsin..." Ya da başka bir mesaj: "iyi günler sevgili samanyolu ailesi sizi diğer haber gazetelerinin dinimize yaptığı asılsız iddaları çürüttüğünüz için içimde size karşı sonsuz sevgi var. bu günlerde internette iki tane başörtülü bayan "humeyniyi seviyorum atatürkü sevmiyorum" diye fatih altaylının programında boy gösteriliyorlar, acaba bunlar kurmalı saat mı. haberin gerçekliğine pek inanmıyorum. haberin üzerine gidip bizi aydınlatırsanız sevinirim.. hürmetler..." Bu yorumları aynen alıp habere çeviren kanal, bu çirkin benzetmenin masum bir insana iftira olabileceği ihtimalini hiç mi sorgulamadı?

İki Yüzlü Gazetecilik Anlayışı

Fethullah Gülen cemaatine ilişkin en ufak haberde gazetecilik titizliğiyle hareket eden, araştırıp soruşturan Samanyolu Haber, söz konusu İslamcılar olduğunda nasıl bu kadar hoyratça davranabiliyor? Bu ikiyüzlü tutumun örneğine aynı günde rastlamak hiç şaşırtıcı değil! Dün Cumhuriyet Gazetesi'nde Demokrat Parti Diyarbakır İl Başkanı Galip Ensarioğlu'na atıfla "PKK tabanı Fethullahçılara kayabilir" başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde Ensarioğlu'nun sözleri "Örgüt taban kaybediyor. PKK dönüşüm sağlayamazsa taban Fethullahçılara kayabilir" şeklinde verilince, titiz gazeteciliğin temel bir ilkesi olarak aynı medya grubuna bağlı CİHAN muhabiri Ensarioğlu'na giderek sözlerinin Cumhuriyet'te yayınlandığı gibi mi olduğunu soruyor. Ensarioğlu da, uzunca bir röportaj yapıldığını ama Cumhuriyet'in sözlerini cımbızlayarak yanlış biçimde kamuoyuna yansıttığını söyleyerek kendisini savunma imkanı buluyor. Peki soruyoruz: Nuray Canan Bezirgan kardeşimizle ilgili haber hazırlanırken, Samanyolu Haber muhabirleri kardeşimize neden söz hakkı tanımamıştır? Kendilerine ilişkin en ufak haberi titizlikle hazırlarken, kardeşimizle ilgili iftira nitelikli ve çirkin yakıştırmalar neden bu kadar kolayca servis edilebilmiştir? Böyle bir tavırla resmi ideolojinin şerrinden korunabileceklerine gerçekten inanıyorlar mı? Geçmişten hiç ders almayacaklar mı?

Tepkimizi gösterelim

Bu konuyla ilgili olarak Samanyolu Haber'e tepkimizi mesajlarımızla gösterelim. İftiranın Müslümanca bir tavır olamayacağını, kardeşlerimize haksızlık edildiğini belirtelim ve kardeşlerimizden özür dilemeleri için kamuoyu baskısı oluşturalım. Bu haksızlığa karşı tavrımızı gösterelim.

Samanyolu Haber'in www.samanyoluhaber.com adresine girerek "Bize Yazın" sayfasından doğrundan mesaj gönderebilirsiniz. Haber editörlerine şu adreslerden mail atabilirsiniz: Engin Sağ (esag@samanyoluhaber.com), Bekir Koç (bkoc@samanyoluhaber.com), Zeynep Yoldaş (zyoldas@samanyoluhaber.com)

Beytullah Emrah Önce – Kontra Medya

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.