1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Şahin:"İşlenen cinayetlere Tansu Çiller ortaktır"
Şahin:"İşlenen cinayetlere Tansu Çiller ortaktır"

Şahin:"İşlenen cinayetlere Tansu Çiller ortaktır"

Abdulmecit Baskın davasında konuşan Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, MİT Kontrterör Daire eski Başkanı Mehmet Eymür tarafından işlenen cinayetlere dönemin Başbakan\'ı Tansu Çiller\'in ortak olduğunu belirtti.

A+A-

Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın'ı öldürdükleri iddiasıyla aralarında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, dönemin Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, eski MİT yöneticisi, emekli Yarbay Korkut Eken ile Ayhan Çarkın'ın da bulunduğu 12 kişinin ağırlaştırılmış müebbet cezası ile yargılandığı davanın duruşmasına Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada savunma yapan sanıklardan Seyfettin Lap, 1990 yılında Siirt'te görevli olduğunu belirterek, adının karıştırıldığı infaz olayları sırasında İzmir Menteş'te olduğunu iddia etti. Lap, Ayhan Çarkın'ın verdiği beyanların gerçeği yansıtmadığını öne sürerek, "Olaylarla alakam yoktur. Biz hiçbir zaman kanunsuz bir iş yapmadık. Abdulmecit Baskın'ı da tanımıyorum" iddiasında bulundu.

Yüksekova Haber

'İbrahim Şahin kanunsuz hiçbir emirde bulunmadı'

Lap'ın ardından savunmasını yapan Ahmet Demirel ise kendisine yöneltilen bütün suçlamaları reddederek, Abdulmecit Baskın'ın olayı ile ilgili bir bilgisinin olmadığını iddia ederek, "Ayhan Çarkın'ın verdiği ifadeler gerçeği yansıtmıyor. Behçet Cantürk cinayeti döneminde yurt dışındaydım. İbrahim Şahin, kanunsuz hiçbir emirde bulunmadı. Ayhan'ın psikolojik sorunlar var" diye belirtti. Bir diğer sanık Ayhan Akça ise, savunmasında Çarkın'ın beyanlarının gerçeği yansıtmadığını iddia ederek, "Ayhan'ın rahatsızlığı vardır. Söylediği her şey iddiadır. Ayhan bu iddialarıyla devletin kurumlarını zor durumda bıraktı" ifadesini kullandı.

Şahin: Cinayetleri içimizde bazı güçler yaptı

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunması alınan dönemin Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin ise Ayhan Çarkın'ın verdiği beyanların gerçeği yansıtmadığını öne sürerek, bu beyanları reddettiğini söyledi. "Faili meçhul" cinayetlerle polis özel timlerinin alakasının olmadığını iddia eden Şahin, "Bu cinayetleri uluslar arası güçler ve içimizdeki bazı güçler yapmıştır. Kürdistan devletinin kurulmasının önündeki en büyük engel olan özel hareket polislerine faili meçhul cinayetler yüklendi. Bunlarla devletimiz yıpratılmak isteniliyordu. ABD, İsrail ve İngiltere faili meçhul cinayetleri bize yıkmaya çalışmıştır" iddiasında bulundu.

'Çiller Eymür'ün suç ortağıdır'

O dönemde katledilen Kürt iş adamlarının birçoğunun PKK'ye para aktardığını savunan Şahin, "Onlar PKK'ye yardım ediyordu" iddiasında bulundu. MİT Kontrterör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür'ün illegal eylemlerde parmağının olduğuna dikkat çeken Şahin, "Tansu Çiller Eymür'ün işlediği bütün suçlara ortaktır" dedi. Abdulmecit Baskın'ın katledilmesi olayı ile ilgisinin olmadığını öne süren Şahin, "Abdulmecit Baskın'ın olayından habersizim. Baskın'ın öldürüldüğü tarih olan 1993 tarihinde çalıştığımız kurum yapım aşamasındaydı" iddiasında bulundu.

Bandırmalıoğlu tahliye edildi

Sanık savunmalarından sonra müdafi ve müşteki avukatların taleplerini alana mahkeme heyeti verdiği aradan sonra sanık Ayhan Çarkın'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, Ziya Bandırmalıoğlu'nun tahliyesine karar verdi. Duruşma 19 Şubat 2014 tarihine ertelendi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.