Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

SAĞLAM KULP

A+A-

 

Evreni, galaksileri, sistemleri, gezegenleri, yeri, göğü ve arasındakileri yaratan rabbil alemin olan Allah, insanı da ahseni takvim olarak yeryüzüne halife olarak yarattı. Bilmediğini kalemle öğretti şekil verdi ve işini kolaylaştırdı. En güzel şekilde rızıklandırdı ve korudu.


Halife olarak seçilen insanın yeryüzündeki sorumluluklarını unutmaması ve doğru bir şekilde yerine getirmesi için Allah'ı gereği gibi tanıması ve iman etmesi gerekir. Öncelikle iman dairesine girmesi ve yaptığı bütün amellerin bir kıymeti harbiyesinin olması için Allah'a inanması gerekir.

Allah'a iman etmenin birinci ve en önemli şartı Allah yerine konabilecek insanı yönlendirecek bütün maddi ve manevi unsurları açık bir şekilde red etmesi gerekir. Çünkü Allah’a inanmadığı hâlde inanmış gibi görünmesi, insanlara gösteriş olsun diye malını harcaması, sadakalarını başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle dağıtması durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun ve rüzgarın kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibi olacaktır bu. Kazandıklarından kıyamet günü hiçbir şey elde edemeyecektir.  Allah, iman etmeyenlerin topluluğunu hidayete erdirmez.

Allah'a iman ettikten sonra A' dan Z' ye kadar bütün söz ve fiillerimizde, bizden istenen şekilde yerine getirilmesi gerekir. Allah ipine sağlam bir kulpla sımsıkı sarılmalıdır. Yoksa bir kısmını yapıp bir kısmında imtina edilmesi bütün yaptıklarımızın boşa gitmesine sebep olur.

İnsanoğlunun  Allah'a şirk koştuklarını kıyamet günü çağırdığında onu işitmeyecekler, inkâr edip ondan fersah fersah uzaklaşacaklardır. O halde ahiret aleminde bizi yüz üstü bırakacak çağrılarımıza cevap veremeyecek ve bizden kaçacak, bizi doğru yoldan sapacak her türlü şirkten, onlar bizden uzaklaşmadan biz onlardan uzaklaşalım ve terk edelim.

Allah'a gereği gibi iman etmek, istediklerini harfiyen uygulamak, yasaklarından kaçınmaktır. İstediklerini yerine getirince hangi mükâfatlarla ödüllendirileceğini, yasakları deldiği zaman hangi cezalarla karşılaşacağını bilmelidir. İyi niyetle olsa dahi şirk koşmanın affedilmez suç olduğunu kavramalıdır. Allah halife olarak seçtiği insandan istediklerinin hiçbirine zerre kadar ihtiyacı yoktur. Yapılması isteği helallerin ve yasakladığı haramların amacı insanın mutluluğu içindir.
İman etmekle imtihan bitmiyor yeni başlıyor. İman etmekle hayatın, ölümün, ibadetin, namazın kümülatif  bir şekilde Allah rızası için olması durumunda ancak sonuç elde edilir.
Yer küremizde savaşların artması, ekonomik buhranın olması, insan haklarının ihlal edilmesi, siyasi ahlaksızlığın olması, tecavüz, isyan ve kaosun yaşanmasının temelinde Allah'a gereği gibi inanmamaktan kaynaklanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum