1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. SADECE İSMİMİZ Mİ MÜSLÜMAN?
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

SADECE İSMİMİZ Mİ MÜSLÜMAN?

A+A-


Müslüman bütün ailelerde çocuklar doğduktan sonra, İslami usullere uygun olarak sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okuyarak veya okutularak ismine erkek ise Muhammed, Ahmet, Ömer, Ali, Musab, Cafer......; kız ise Hatice, Fatma, Sümeyye, Aişe gibi en güzel Müslüman isimler konulur.

 

Bu süreçten sonra çocukları yetiştirirken isim için gösterilen hassasiyet; eğitim, bilinçlendirme, İslami ahlak ve ibadetleri yerine getirmek için gösterilmiyor.

Eğitim sistemimizde Müslüman şahsiyeti oluşturma amaç ve hedefi olmadığı için oluşan toplumun yaşayışında, ahlâkında, davranışlarında, alış verişinde Müslümanca bir kişilik meydana çıkmıyor. Kur'an'ın vaaz ve sünnetin tavsiye ettiği Müslümanca yaşayışa tanık olunmuyor.

Bizden istenen değil, istediğimiz bir Müslüman protipi oluşturduk. Öyle ki, Müslümanların çoğu Kur'an okumuyor. Okuyanlar da okuduğunu anlamıyor, anlamak için çaba göstermiyor. Namaz kılmıyor. Bir kısmı oruç tutuyor ancak farz namazları kılmıyor ama teravih sünnetlerini(!) asla kaçırmıyor.

Ticaret ahlakı kalmamış; kim kime ne kadara satabiliyorsa. İşi ehline vermekte, liyakat yerine akraba veya dost ilişkileri ön plana çıkarılıyor.

Yetim gözetilmiyor, fakire sahip çıkılmıyor. Anne baba hakkı göz ardı ediliyor. Komşuluk apartman hayatıyla rafa kaldırılıyor. Bayramlar bile tatile dönüştürülüyor.

Hatta gençler arasında içki içme, kumar oynama, flört(!) etme gibi günahlar doğal davranışlar olarak görülüyor.

Namaz kılıyoruz, ailemizi teşvik etmiyoruz. Hayayı anlatıyoruz, eşimizin kızlarımızın örtünmesini sağlamıyoruz. Hakkı anlatıyoruz, haksızlığa karşı sessiz kalıyoruz. Dinin adalet olduğunu söylüyoruz, adaletin tesisi için mücadele etmiyoruz.

Bizim kendi nefislerimize göre oluşturduğumuz bu din tasavvurunun, Allah'ın indindeki İslam diniyle uyumlu olup olmadığına bakmalıyız.

Halbuki Müslüman, İslam'ın bütün kurallarını yerine getirmekle mükelleftir. Çünkü iman ettikten sonra Müslüman için Allah ve resulünün emirleri dışında üçüncü bir yol yoktur.

Kur'an'ı Kerim'in bir çok ayetinde Müslümanlara, ancak dini Allah’a has kılarak, hakka yönelen kimseler olarak O’na kulluk etmeleri, namazı kılmaları ve zekâtı vermeleri emredilmiştir. İşte bu dosdoğru dindir.

Elimizin altındakilere müslümanca bir dünya hayatı ve mutlu bir ahiret yerine dünya hayatında mutlu olmak için bütün imkânlarımızı seferber edip ahiret için aynı çabayı göstermiyoruz. Halbuki ahiret hayatı dünya hayatına göre daha hayırlı ve süreklidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum