1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Sabıkalı' Karadayı'ya Yeni Dava
'Sabıkalı' Karadayı'ya Yeni Dava

'Sabıkalı' Karadayı'ya Yeni Dava

A+A-

Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Emekli Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hakkında basına yansıyan ses kayıtlarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

"Bütün darbelerde ben vardım" şeklinde basına yansıyan ve emekli Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'ya ait olduğu öne sürülen ses kayıtlarıyla ilgili suç duyurusunda bulunan Tanrıverdi, "Ses kayıtları gerçekten Karadayı'ya ait ise itiraf edilen darbecilik sicili yargı tarafından da tescil edilmeli" dedi. Eski Genelkurmay Başkanı Karadayı ile ilgili daha önce de iki kez suç duyurusunda bulunulmuştu

ASDER Genel Başkanı Tanrıverdi, dernek yöneticileri ve avukatlarıyla birlikte Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Karadayı'ya ait olduğu öne sürülen ve basına yansıyan "Bütün darbelerde ben vardım" sözleriyle suç işlendiğini belirten Tanrıverdi, "Eğer ses kayıtları Karadayı'ya ait ise, olay tarihinde yürürlükte bulunan Türk Ceza Kanunu'nun 147'inci maddesinde düzenlenen 'Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini cebren iskat veya vazife görmekten cebren men etmek bunları teşvik eylemek' ve halen yürürlükteki 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 312'inci maddesinde düzenlenen 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçu işlenmiş oluyor " şeklinde konuştu.

Genelkurmay Başkanı'nın görev ve yetkilerinin kanunda belirtildiğini hatırlatan Tanrıverdi, "28 Şubat sürecinde genelkurmay başkanı Silahlı Kuvvetlerden aldığı güçle verilen yetkilerin hududunu zorlayarak millete olağanüstü bir dönem yaşatmıştır. Olmamış şeyler olmuş gibi kurgulanarak milletin değerleri devlete tehdit olarak gösterilmiş, hukuk ayaklar altına alınarak suçsuz insanlar devletten tasfiye edilmiştir. Hükümet istifa ettirilmiş ve meclis aritmetiği değiştirilmiştir. Bazı orta eğitim müesseselerinden mezun olanların üniversiteye girişi engellenmiş ve toplum hukuk dışı büyük baskı altına sokulmuştur" dedi.

Ergenekon'u bir başlangıç olarak kabul ettiklerini vurgulayan Tanrıverdi, ancak esas sorumluların zirvedekiler olduğunu savundu. Öğrendikleri bir suçu bugün yasalar gereğince ihbar ettiklerini kaydeden Tanrıverdi, itiraf edilen darbecilik sicilinin yargı tarafındanda tescil edilmesini istediklerini söyledi. ASDER yetkilileri suç duyurusunda bulunduktan sonra adliyeden ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.