1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya Ukrayna'nın 4 bölgesinde gerçekleştirdiği referandumun sonuçlarını açıkladı
Rusya Ukrayna'nın 4 bölgesinde gerçekleştirdiği referandumun sonuçlarını açıkladı

Rusya Ukrayna'nın 4 bölgesinde gerçekleştirdiği referandumun sonuçlarını açıkladı

A+A-

 Rusya Seçim Komisyonu, Ukrayna’da 4 farklı bölgede yapılan “tartışmalı referandum”un ilk sonuçlarını açıkladı. Referanduma, Ukrayna, ABD ve BM’den tepki geldi.

Rusya'da Kremlin yanlısı Komsomolskaya Pravda gazetesinin aktardığına göre, Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da oy verme işlemi 23 Eylül'de başladı. Oy verme işlemi 27 Eylül'e kadar devam etti. 

Rus haber ajansları Ria Novosti, Tass ve Interfax'ın bildirdiğine göre Moskova kontrolündeki bölgelerde oy sayımına başlandı ve ilk sonuçlara göre "evet" oylarının önde olduğu aktarıldı. Komisyonun açıklamasında şu ana kadar oyların yüzde 27'sinin sayıldığı ve yüzde 98 'evet' çıktığı bildirildi.

Reuters haber ajansı, Rus yetkililerin referandumdan yüzde 87 ile yüzde 99,2 arası “Rusya’ya katılma” kararının çıktığını iddia ettiğini aktardı. Kararın, 4 Ekim’de Rus parlamentosunda değerlendirilmesi bekleniyor. Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 15'ini oluşturan bu dört bölgede yaklaşık 4 milyon kişiden oy kullanmaları istendi.

Rusya'nın açıkladığı referandum sonuçları şöyle:

- Donestk Halk Cumhuriyeti: Seçmenin yüzde 99.23'ü Rusya'ya katılmak için oy kullandı.

- Lugansk Halk Cumhuriyeti: Seçmenlerin yüzde 98.42'si Rusya’ya katılma yönünde oy kullandı.

- Herson bölgesi: Referanduma katılanların yüzde 87.05'i Rusya’ya bağlanmaktan yana oy kullandı.

- Zaporijya bölgesi: Oylamaya katılanların yüzde 93.11’inin Rusya’ya katılmaya 'evet' dedi.

Rusya'ya katılmak için başvurdular

Moskova destekli Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri'nin liderleri, referandumun ardından Rusya'ya katılmak için Kremlin'e başvurduklarını duyurdu. Rusya'nın Zaporijya ve Herson bölgelerine atadığı yerel yetkililer ise resmi başvuruda bulunacaklarını açıkladı

Sonuçlarının ardından telegram hesabından açıklama yapan

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e en yakın isimlerden biri olan Güvenlik Konseyi Başkan Vekili Dimitri Medvedev, “Evinize, Rusya'ya hoş geldiniz!" açıklamasında bulundu.

Referandumlar Ukrayna'nın Rusya tarafından ilhak edilen dört farklı bölgesinde yapıldı.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 30 Eylül'de parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada Ukrayna'nın işgal altındaki bölgelerinin Rusya Federasyonu'na katılacağını duyurmasının muhtemel olduğunu duyurdu.

BM: Uluslararası hukuka göre yasal olarak kabul edilemez

Rusya'nın işgal altındaki Herson bölgesine atadığı Vladimir Saldo, Rus basınına yaptığı açıklamada, oylamada 'zafer kazanıldığını' söyledi.Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi ve Barış İnşası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Dicarlo, Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde düzenlenen referandumların, uluslararası hukuka göre "halk iradesinin gerçek bir ifadesi" veya "yasal” olmadığını belirtti.

Dicarlo, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı açıklamada, "Halkın iradesini temsil ettiğini iddia ederken başka bir devletin topraklarının bir devlet tarafından zorla alınmaya çalışılmasına meşruiyet kazandırmayı amaçlayan tek taraflı eylemler, uluslararası hukuka göre yasal olarak kabul edilemez" değerlendirmesinde bulundu.

BM'nin Ukrayna'nın egemenliğine, birliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne tamamen bağlı kalmaya devam ettiğini kaydeden Dicarlo, Rusya'nın Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde Ukrayna yasalarına saygı göstermesini istedi.

Zelenkskiy: Rusya tamamen tecrit edilmeli

Rus Seçim Komisyonu'nun açıklamasına tepki gösteren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ise oyların geçerli olmadığını ileri sürdü.

Bakan Kuleba, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile birlikte Kiev'de düzenlediği basın toplantısında "Bu durum politikamızı, diplomasimizi ve askeri alandaki eylemlerimizi değiştirmeyecek" dedi.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de BM Güvenlik Konseyine yaptığı açıklamada, Rusya'nın referandumunun "toprakları çalma ve uluslararası hukuk normlarını silme girişimi" olduğunu belirterek Rusya'nın tamamen tecrit edilmesi çağrısında bulundu.

Zelenskiy, "Ukrayna'nın işgal altındaki topraklarındaki erkek nüfusun, kendi yurtlarına karşı savaşmaları için Rus ordusunda silah altına alınmaya zorlamak oldukça küçümseyen bir teşebbüs." ifadesini kullandı.

Rusya'nın tüm uluslararası teşkilatlardan çıkarılmasını isteyen Zelenskiy, Rusya'nın işgal altındaki Ukrayna topraklarını "sahte referandumda" ilhak etmesi durumunda bunun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile konuşulacak bir şey olmadığı anlamına geleceğini belirtti.

Zelenskiy, "soykırımsal politika" yürüten Rusya'nın, nükleer felaketi, dünyanın bir adım ötesine getirdiğini söyledi.

ABD'den referandumu kınayan bir karar tasarısı

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, BM Güvenlik Konseyine söz konusu referandumu kınayan bir karar tasarısı sunacağını ifade etti.

Thomas Greenfield, Rusya'nın karar tasarısını veto etmesi durumunda ise ABD'nin tasarıyı BM Genel Kuruluna taşıyacağını dile getirdi.

Uluslararası topluma Ukrayna'nın statüsünde hiçbir değişikliği tanımamaları çağrısında bulunan Thomas Greenfield, Rusya'dan da birliklerini çekmesini istedi.

Geçen hafta Kremlin, sözde Donetsk ve Luhansk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılmayı öngören referandumların düzenleneceği ve Moskova’nın da bu referandumlardan çıkacak sonucu kabul edeceğini açıklamıştı.

5 gün süren referandumlardan Rusya’ya katılım sonucunun çıkacağı bekleniyordu. Sandıktan çıkan 'evet' oyu, Rus parlamentosunun her iki kanadı tarafından onaylanacak ve ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzası ile resmileşecek.

Moskova hükümeti, bu bölgelerin ilhak edilmesinin ardından Rusya'nın bir parçası olacağını ve bu bölgelere yönelik herhangi bir saldırının Rus topraklarına yapılmış sayılacağını belirterek üstü kapalı 'nükleer silah' tehdidinde bulunuyor.

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlenen referandumlarda "Rusya'ya bağlanma" kararı çıkmıştı. Oylamaya katılanların yüzde 98,42'si Rusya'ya bağlanmaktan yana oy kullanmıştı.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.