1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya: Finlandiya ve İsveç'in NATO’ya katılımı yanıtsız kalamaz
Rusya: Finlandiya ve İsveç'in NATO’ya katılımı yanıtsız kalamaz

Rusya: Finlandiya ve İsveç'in NATO’ya katılımı yanıtsız kalamaz

Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliğini değerlendiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gruşko, böyle bir gelişmenin siyasi bakımdan karşılıksız kalamayacağını belirtti.

A+A-

 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, basın mensuplarına Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gruşko, “Bu değişikliğin siyasi karşılığı olmaksızın bırakılamayacağı ortada. Ayrıca ittifakın sıradaki genişlemesinin sonucu olarak oluşturulabilecek yeni güç konfigürasyonunun sonuçları kapsamlı bir analiz edilecek. Kararın duygular üzerinden verilmeyeceği, bu bölgedeki güvenlik durumunu etkileyen tüm faktörlerin kapsamlı ve doğrulanmış bir analizi olacağı açık” diye konuştu.

‘İsveç ve Finlandiya'nın nükleer silahsızlardan arınmış ülke statüsünü reddetmesi sorulara neden oluyor’

Rus diplomat, “Ayrıca bu ülkelerin fiilen nükleer silahlardan arınmış ülke statüsünü reddetmiş olmaları da bir takım soruları ortaya çıkarıyor. Finlandiya ve İsveç'in, dünya nükleer silahlarının yasaklanmasını ve imha edilmesini en aktif olarak savunan devletler arasında olduğu iyi biliniyor. Ancak ittifak, dünyada nükleer silahlar olduğu sürece nükleer kalacağını ilan etti. Bu ülkeler de NATO’nun nükleer planlama grubuna katılmış olacak” ifadelerini kullandı.

‘Finlandiya ve İsveç'e yönelik düşmanca niyetimiz yok’

Rusya'nın Finlandiya ve İsveç'e yönelik düşmanca niyetleri olmadığına dikkat çeken Gruşko, “Bütün bunlar, Rusya'nın aklın ucundan geçmeyecek bir takım ülkelere karşı düşmanca niyetler atfedilerek Rusya'nın siyasi askeri açıdan şeytanlaştırılması, bilinen düşman arayışı ile uyumlu” dedi ve şöyle devam etti:

“Üyelik oluşturulduğunda olayların nasıl gelişeceğini kabaca tahmin edebiliyoruz. NATO ülkeleri hemen kuzey kanadının çok savunmasız olduğunu, Rusya sınırının bin 300 km’ye çıktığını, bu sınırın savunulması gerektiğini, bu nedenle oraya ek kuvvetler konuşlandırmak gerektiğini vs. açıklayacaklar.”

Gruşko, NATO'ya katılmanın ne İsveç ve Finlandiya'nın çıkarları ile, ne de Avrupa ve bölgedeki güvenliğin korunması ile örtüştüğünü ve sadece Avrupa'nın yakın zamana kadar askeri olarak en barışçıl bölgesi olan Kuzey'in militarizasyonuna yol açacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.