1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rûdaw’dan PYD’ye çağrı
Rûdaw’dan PYD’ye çağrı

Rûdaw’dan PYD’ye çağrı

PYD yönetimine bağlı Rojava’nın (Suriye Kürdistanı) Cızire Kantonu, Rûdaw Medya Grubu’nun çalışmalarının yasaklandığını duyurdu.

A+A-

PYD yönetimine bağlı Rojava’nın (Suriye Kürdistanı) Cızire Kantonu, Rûdaw Medya Grubu’nun çalışmalarının yasaklandığını duyurdu.

Rûdaw’ın çalışma izninin iptal edilmesine gerekçe olarak da, çalışanlarının, “Kürt halkı, kurumları ve şehitlerine düşman olduğu” gösterildi.

Kantonun açıklamasında Rûdaw ayrıca, “Halkı şiddete teşvik etmek, kargaşa çıkarmak, Suriye’deki toplulukları birbirine düşürmek, ırkçı ve şovenist fikirler yaymak” gibi suçlarla itham edildi.

Rûdaw Medya Grubu olarak PYD’ye bağlı Cizire Kantonu’nun bu  yanlış ve anti-demokratik kararını kınıyoruz.

Rûdaw, Kürdistan ve dünya kamuoyuna, PYD'nin kantonlarının basın özgürlüğünü engellediğini duyurur!

Verilen karar, Kürdistan’daki çevrelerle uluslararası kamuoyunun "kanton" yönetim biçimi hakkında tavır belirlediği bir döneme denk gelmiştir.

Bilinmelidir ki Rûdaw Medya Grubu ekibi, Rojava’da her zaman yasalara bağlı kalarak çalışmalarını yürütmüştür.

Rûdaw çalışanları hiçbir zaman mesleki kurallar dışında çıkmadan, PYD ve PKK medyasına kıyasla çok daha profesyonel biçimde Rojava’daki gündemi izleyici, dinleyici ve okurlarına ulaştırmıştır.

Bu da Rûdaw’ın Rojava halkı nezdinde sevilen bir medya kuruluşu olmasını sağladı. Çünkü, kanton yönetimlerinin eksiklerini ve yanlışlarını nasıl sergilediysek, Rojava’daki başarıları da aynı ölçüde yansıttık.

Geçen süre zarfında Rûdaw’ın Rojava ekipleri evlerinden edildi, çalışmaları engellendi, baskı ve tehditlere maruz kaldılar. Tüm bunlara rağmen, mesleki olmayan tepkiler göstermediler.

Dünya ve Kürt milleti, Rûdaw muhabirlerinin görevlerini profesyonel bir şekilde yaparak Kobani’nin dünyadaki sesi olup, Rojava için tarihsel kararların alınmasını sağladılar.

Rûdaw, bu hizmetleri, PYD ve kantonlar tarafından görev yapmaları engellenirken veriyordu, veriyor.

Rûdaw’ın, Rojava’daki varlığı PYD ve Rojava kantonları için büyük bir avantajdır. Çünkü, Rûdaw Dünya Televizyon Derneği'nin de (ENEX) üyesidir. Bilindiği gibi ENEX, tüm kıtalardan önemli TV kanallarının üyesi olduğu bir kuruluştur.

Rûdaw’ın çalışmasının engellenmesi, kantonların, dünyaya açılan penceresini kapatması anlamına gelmektedir.

Rûdaw Medya Grubu, Rojava halkının sevgisine layık kalmaya devam edecektir.

Cızire Kantonu’nun yasak kararı, Rojava hakkındaki profesyonel yayın politikamızı etkilemeyecektir.

Tüm yaşananlara rağmen Cizire Kantonu’nun bir an önce bu yanlış karardan dönmesini bekliyoruz. Çünkü, Rojava’da özgür medyanın varlığı, gençlerin özgür bir yaşama dair umutlarının güçlendirecek ve hergün dünya medyasında yayımlanan göç haberlerine kapılmalarını engelleyeceğine inanıyoruz.

Rûdaw olarak uluslararası kamuoyundan, gazetecilerin haber alma hakkının engellenemeyeceği konusunda PYD ve kantonlara baskı uygulaması çağrısında bulunuyoruz. Böylece gazeteciler görevlerini korkusuzca yerine getirip, Kuzey Kore’de yaşadıkları hissinden uzaklaşabilsinler.

Bugünden itibaren, Rûdaw muhabirlerinin can güvenliğinden PYD’ye bağlı kantonların yöneticileri sorumludur.

Erbil’deki tüm uluslararası kurum ve kuruluşlar, konsolosluklar ve dış temsilcilikler de, konu hakkında bilgilendirilmektedir.

Rûdaw Medya Grubu

Erbil – Kürdistan Bölgesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.