1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Rojda'dan başka isim yok muydu!
Rojda'dan başka isim yok muydu!

Rojda'dan başka isim yok muydu!

A+A-
Bulgurlu"nun daha önce de "Sakıncalı Piyade" oyununu yasakladığı söyleniyor.

DTP Muş Milletvekili Nuri Yaman, Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu"nun Şehit Çavuş Bülent Kula İlköğretim Okulu"nun yeni ilköğretim yılı kutlama programını, Rojda Bayram isimli bir öğrenci şiir okuyacağı için iptal ettirdiğini açıkladı.

Yaman, “Bu zihniyetin sahipleri ne yazık ki; geliştirdikleri bu antidemokratik uygulamalarla toplumsal barışı ve hoşgörüyü açıkça tehdit etmektedir” dedi.

"SAKINCALI PİYADE" YASAĞI • Yeni bir Kürtçe isim olayını Meclis gündemine taşıyan Yaman, daha önce “Sakıncalı Piyade” oyununu sakıncalı görerek yasaklayan Kaymakam Bulgurlu"nun bu kez Rojda Bayram isimli bir öğrenci şiir okuyacağı için okulun kutlama programını iptal ettirdiğini açıkladı.
Yaman, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Kürtçe isminden dolayı yurttaşların ve çocukların dışlandığını ve türlü engellerle karşılaştıklarını ve bunun son örneğinin İzmir"in Aliağa ilçesinde yaşandığını söyledi.

BAŞKA İSİM YOK MUYDU? • Yaman, kendisine yapılan başvuruya göre, Aliağa ilçesinde 2008-2009 öğretim yılı ilköğretim kutlama programının Şehit Çavuş Bülent Kula İlköğretim okuluna verildiğini, bu okulun programı eksiksiz olarak hazırlayarak bastırdığı davetiyeleri kısmen de olsa diğer okullara da dağıttığını anlattı. Kendisine ulaşan bilgilere göre programın sunulduğu ilçe kaymakamı Emir Osman Bulgurlu"nun şiir okuyacak öğrencilerden Rojda Bayram isimli öğrenciyi kastederek okulun müdürüne tepki gösterdiği, hatta hakaret ve tehdide varan bir tutumla “başka isimde bir öğrenci bulamadınız mı?” dediğini aktaran Yaman, “Bu gelişmeler sonrasında söz konusu okul yönetiminden kutlama programını yetiştiremediği yönünde bir dilekçe alındığı ve kutlama programının bir başka okula verildiği belirtilmektedir” dedi.

ÖTEKİLEŞTİRİCİ ZİHNİYET • Yaman, 10 Eylül tarihli gazetelerde ise Aydın"ın Didim ilçesine yerleşen İngiliz ailelerin çocuklarının, Türk okulunda okumaktan büyük mutluluk duydukları haberleri olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Bu iki gelişme birbiriyle karşılaştırıldığında, İngiliz öğrencilere gösterilen hoşgörü ve olumlu yaklaşımı sadece taşıdığı isim nedeniyle kendi yurttaşlarına göstermeyen ötekileştirici bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu zihniyetin sahipleri ne yazık ki; geliştirdikleri bu antidemokratik uygulamalarla toplumsal barışı ve hoşgörüyü açıkça tehdit etmektedir. Ve bütün bunlar AB reformlarından söz eden AKP Hükümeti"nin bilgisi ve sorumluluğunda gelişmektedir. Kamu görevlileri, Hükümetin izlediği politikadan cesaret almaktadır. Daha önce "Sakıncalı Piyade" oyununu da Aliağa"da "sakıncalı" bularak yasaklayan bir Kaymakamın Rojda ismini de sakıncalı bulması "AKP"nin özgürlükler ülkesi"nin somut bir örneğidir.”
Yaman, Kaymakam Bulgurlu"nun bundan sonraki icraatlarını izleyeceğini ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile de bu konuyu görüşeceğini kaydetti
Kaynak:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.