1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Roboski katliamında ‘istihbarat önemli rol oynadı’
Roboski katliamında ‘istihbarat önemli rol oynadı’

Roboski katliamında ‘istihbarat önemli rol oynadı’

Genelkurmay Başkanlığı’nın 34 sivilin hayatını kaybettiği Roboski katliamında Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ‘doğruluğu kuvvetle muhtemel’ notuyla ilettiği istihbaratın, bombardıman kararında ‘önemli rol oynadığını’ bildirdiği ortaya çıktı.

A+A-

MİT Müsteşarı Hakan Fidan adına yapılan savunmada ‘muhtemel bir geçiş değil, görülme bilgisi yer almaktadır’ ifadeleri yer almıştı.

Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş’ın haberine göre, Genelkurmay Başkanlığı, o dönem soruşturmayı yürüten ve daha sonra dosyayı Askeri Savcılığa gönderen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazıda MİT’in, Roboski’deki rolünü ortaya koydu.

Genelkurmay, MİT’in Roboski ile ilgili olmadığını savunduğu istihbarat notunun ‘Olay günü karar vermede önemli rol oynadığını’ belirtti.

İHA görüntülerinin paylaşılması mümkün değil

Genelkurmay’ın, başsavcılığın ‘bilgi-belge’ talebi üzerine 28 Mayıs 2012’de gönderdiği yazıda ‘olaydan önce farklı kaynaklardan sınırdan PKK’lı geçişi olacağına ve Ortasu/ Gülyazı bölgesi başta olmak üzere Şırnak sınır hattındaki askeri üs bölgeleri ile karakollara saldırı yapılacağına işaret eden’ duyumlar alındığı belirtildi.

Yazıda, “Olay öncesi elde edilen istihbari duyumlardan bazıları MİT Müsteşarlığı’ndan alınmıştır. MİT Müsteşarlığı’ndan alınan duyumlar kendi aralarında olduğu kadar diğer kurumların sağladığı bilgileri de teyit eder niteliktedir. MİT tarafından 21 Aralık 2011 tarihinde paylaşılan ve Ortasu/Gülyazı bölgesinde 21-30 Aralık tarihleri arasında bir terörist saldırı gerçekleşeceğini ifade ederek olay günü karar verme sürecinde önemli rol oynayan duyum OBİ- PAS (Operasyonel Bilgi Paylaşım Sistemi) üzerinden alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

MİT’e yalanlama

Genelkurmay, olay günü MİT’ten anlık istihbarat paylaşımı geldiği iddialarını ise yalanladı. Genelkurmay’ın yazısında İHA (İnsansız hava aracı) görüntülerinin OBİPAS üzerinden paylaşılmasının teknolojik olarak mümkün olmadığı belirtilerek “28 Aralık 2011 tarihinde sınır ötesinde ve BTÖ (bölücü terör örgütü) kontrolündeki bölgede tespit edilen görüntüler, teknik olarak mümkün olmaması, anında teyit imkânının olmaması ve mevcut insan ve sinyal istihbarat bilgilerinin görüntü istihbaratını desteklememesi nedeniyle MİT Müsteşarlığı ile paylaşılmamıştır” denildi.

MİT’in istihbaratı olayda etkili

Cumhuriyet’in ulaştığı bir başka belge de MİT’in istihbaratının olaydaki etkisini ortaya koyuyor. Genelkurmay’a 7 Şubat 2012’de gönderilen İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Şubesi’nin raporunda, MİT’in 21 Aralık tarihli istihbaratının yasadışı geçiş ve karakol/üs bölgelerine saldırı düzenleme ihtimalini en üst seviyeye çıkardığı belirtildi.

Yazıda, “Gülyazı, Ortabağ ve Ortasu bölgesinde konuşlu karakol ve üs bölgeleri terörist eylemlere karşı hassas duruma gelmiş ve ilgili birlikler uyarılmıştır. Genelkurmay Başkanlığının muhtemel eylemlere karşı alınacak tedbirlerini içeren mesaj emri 28 Aralık 2011 saat 14.00’te (bombardımandan 7 saat önce) ilgili birliklere yayımlanmıştır” denildi.

Dosya AYM’de

Şırnak’ın Uludere ilçesinde (Roboski) çoğunluğu çocuk 34 kaçakçının savaş uçaklarının bombardımanı sonucu öldürülmesi ile ilgili olaydan sonra soruşturmayı yürüten, kapatılan özel yetkili Diyarbakır Başsavcılığı, dosyayı görevsizlik kararıyla Genelkurmay Askeri Savcılığı’na göndermişti.

Askeri Savcılığın takipsizlik kararına yapılan itiraz da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nce reddedilmişti. Mağdur avukatları iç hukuk yollarının tükenmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. AYM, Adalet Bakanlığı’nın savunmasının alınmasına ve aradan geçen uzun süreye rağmen başvuruyu henüz sonuçlandırmadı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.