1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Raşa Rantisi Filistinli Kadını Anlattı
Raşa Rantisi Filistinli Kadını Anlattı

Raşa Rantisi Filistinli Kadını Anlattı

A+A-

1917'den beri Filistin'de yaşanan mücadeleyi aktaran Rantisi özellikle Filistin için kadınların mücadelesinin çok büyük olduğuna vurgu yaptı. Hayatın bütün alanlarında mücadele vermek zorunda bırakılan Filistinli kadınların umutlarının ve azimlerinin hiçbir zaman tükenmediğini söyleyen Rantisi kadınların savaş ortamında dahi kendilerini geliştirmek için çaba sarfettiklerini belirterek Filistinli kadınların eğitimlerine önem verip üniversite okuduklarını, doktor, mühendis,  öğretmen gibi mesleklere sahip olarak Filistin direnişine ayrı bir güç kattıklarının altını çizdi.

Her an ölümle burun buruna olan Filistinli kadınların tüm bu zorluklar içinde bir nesil yetiştirmeye çalıştıklarını ve bu nedenle de Filistin'in asıl öğretmeninin kadınlar olduğunu söyleyen Rantisi, Filistinli kadınların bu gücünü Peygamberin ve ashabının hayatından öğrendikleriyle ve Kur'an'ı doğru anlamaya yönelik çalışmaların neticesinde elde ettiklerini belirtti.

Daha sonra Peygamber ve ashabın kadına bakışını örneklerle aktaran Rantisi, İslam'ın kadını hayatın her alanına dâhil ettiğinin altını çizdi.

İslam dininin ilk şehidi olan Hz Sümeyye, Hz Ebu Bekir'in kızı Esma, Hz Nesibe, Müslümanların ilk doktoru olan Hz Rufeyde, Ümmü Seleme gibi birçok öncü hanım sahabenin hayatından örnekler veren Raşa Rantisi özellikle Hz Ömer'in meclisini sorgulayan kadının örnekliğinin önemi üzerinde durdu. Hz Ömer'in yanlışını düzelten bu kadına kimsenin "sen kadınsın, senin aklın eksik" ya da "sen anlamazsın" demediğini, aksine Hz Ömer'in hatasını kabullendiğini belirtti.

Raşa Rantisi toplumdaki kadın anlayışının aksine, kadının erkeğin fitnesi olmadığının, onu tamamlayan bir parça olduğunun anlaşılması gerektiğini söyleyerek Filistinli kadınların da gücünü bu bakış açısından aldığını ifade etti.

Konuşmasının son bölümünde Abdülaziz Rantisi'ni eşi ve en yakın arkadaşı olarak O'nun nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu kısa vurgularla aktaran Raşa Rantisi eşinin Kuran-ı anlamaya çalışan ve O'nu hayatının her alanına yaymaya çalışan bir mücadele insan olduğunu belirtti.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen sohbet sorulara verilen cevaplar ve hep birlikte söylenen intifada marşıyla son buldu.

Program bittikten sonra tüm dinleyicilerle tek tek selamlaşan, onlara sarılan Rantisi, karşılıklı dualar içinde onları uğurladı.

Allah'ın selamı, bereketi ve rahmeti bu direngen Filistinli mücahidelerin üzerine olsun.

Haksöz Haber / Zehra Çomaklı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.