1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. RAMAZANLA ÖZÜMÜZE DÖNMEK /Editörden
RAMAZANLA ÖZÜMÜZE DÖNMEK /Editörden

RAMAZANLA ÖZÜMÜZE DÖNMEK /Editörden

A+A-

 

 

Yeni bir mukaddes zamanı yani Ramazan ayını İdrak etmekteyiz. İnsanlığın manevi ikliminin önemli bir durağıdır Oruç tutmak. Ramazan bütün âlemin özel bir zaman diliminde hep beraber kulluğu haykırdığı bedeni ve ruhu yalnız İlahi bir notaya dönüştürdüğü bir zamandır.  Var edilenin var edene yönelişidir. Acziyetini görmeye, vefasını göstermeye, ibadetini edaya bir başlangıçtır. Yeni bir başlangıca bir fırsattır. Tövbe etmektir yaptıklarına… Bir muhasebedir yaşamına…

İnsanın yaşamının özeti Rabbine kulluktur. Zaman zaman kulluğu yerine getirirken zaafa düşülür. Gaflete düşülür, kulluk unutulur ve insanın rabbine karşı nankörleştiği zamanları olur. Özünü unuttuğu veya uzak düştüğü halleri olur insanın. Tüm bu olumsuzluklara direnç olarak ramazan ayının ve o ayda tutulan orucun muazzam bir katkısı vardır. Ramazan İnsanın ekstra bir imkân, yenilenme ve arınma imkânıdır ve bu pozitif bir ayırımcılıktır. 

Ümmet olarak zor zamanlar geçirmekteyiz. Müslümanlığımızı unuttuk, Hikmetimizi kaybettik, Özümüzü unuttuk, Siyasetimizi yitirdik. Tüm bu kabahatlerin bedeli olarakta onurumuzu yitiriyoruz. Ne zaman ki Allah’ın ipini tutmaktan vazgeçtik o zaman belalara duçar olduk.

Bugün coğrafyamız kan ağlamakta, neredeyse Müslüman’ların yaşadığı tüm yerler ya savaş yada farklı bir kaosun içerisinde. Milyonlarca Müslüman uğradıkları zülümden kaçarak mülteci durumunda, milyonlarcası ise üzerelerine yağan bombaların korkusu içerisinde. Bizi idare edenler ise kendi iktidarlarını muhafaza edebilmek için türlü türlü taklalar atmakta. Ümmet tarihinin en zor zamanından ve imtihanından geçmektedir.

Kendimizi ve tarihi değiştirmek bizim elimizde. Özümüzü hatırlamak yeniden kendimize ve insanlığa katkı sunmak, huzuru barışı, adaleti tesis etmek bize yaraşır. Biz Kur’an’ın müminleri olmak dışında bir kadere razı olamayız. Bizim yegâne tercihimiz yeryüzünün ıslah edicileri olmaktır.

UFKUMUZ HABER olarak; Bu ramazanın bize yani İslam Ümmetine şuur, bilinç, irade oluşumuna vesile olmasını temenni ederiz. Bireysel ve toplumsal yaşamımızda Allah’ın razı olacağı bir hal üzere olmayı dileriz.  Umudumuz, çabamız, duamız Ümmete bu RAMAZAN’IN hayır bereket huzur kardeşlik için bir vesile ve başlangıç olmasıdır. Allah Ramazan'ınızı mübarek kılsın.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum