1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. RAMAZAN BİR FIRSAT İKLİMİDİR/ EDİTÖRYA
RAMAZAN BİR FIRSAT İKLİMİDİR/ EDİTÖRYA

RAMAZAN BİR FIRSAT İKLİMİDİR/ EDİTÖRYA

A+A-

 

Allah-u Teâlâ'nın, müminlere büyük bir ihsanı olan, Ramazan ayını idrak etmenin mutluluğu içerisindeyiz.

 

Ramazan ayı Allah Teâlâ'nın müminlere ihsanıdır, zira bizler bir imtihan vesilesi olarak kısa bir süreliğine kaldığımız dünya hayatının çekiciliğine aldanıp, buradaki esas varoluş gayemizi unutuyoruz. Ramazan ayı ise, güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen bir yağmur gibi, dünyaya aldanıp kirlenen ruhlarımızı temizleyeceğimiz bir fırsat iklimidir. Resullullah (s.a.s.): “Ramazan ayına girdiği halde günahlarını affettirmeden bu ayı tamamlayan kişinin burnu yerde sürünsün.” (Tirmizi Deavet,100.) şeklinde buyurarak, bu ayın bizlere sunulan bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı değerlendirmemiz gerektiğini hatırlatmakta, aynı zamanda da bu ayın bereketinden istifade edenleri ise: “Kim inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Savm, 6.) buyurarak müjdelemektedir

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek ay Ramazan ayıdır. Ayet ve hadisler bu ayın şerefine işaret ederler. Kur’an-ı Kerim, Ramazan ayını bu denli şerefli kılan şeyi şu şekilde haber vermektedir: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.” (Bakara:185) Ayet-i kerimenin ifadesinden Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirildiğini ve bu ayda oruç tutmanın da farz olduğunu anlıyoruz. 

Ramazan ayı, hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim ile daha fazla bir arada olacağımız, oruç ibadeti ile nefislerimiz dizginleyip ruhlarımızı arındıracağımız, teravih namazı gecelerimizi ihya edeceğimiz, itikâf ibadeti ile kendimizi günlük meşgalelerden sıyırıp taat ve tefekkürle geçireceğimiz, fıtır (ve diğer sadakalarla) kardeşlerimize el uzatacağımız, bayramı günü ile dostlarımızı hatırlayıp küslükleri unutacağımız vs. bir fırsat(lar) iklimidir.

Ömür sermayemiz güneşin altında eriyip giden kar misali tükenirken, Ramazan ayı bu tükenişten kurtulup kalıcı ameller işlemek için bizleri sunulan bir fırsat iklimidir. Rabbimizden bu fırsatı layıkıyla değerlendirebilen kullardan olabilmeyi niyaz ediyoruz.

‘ Allah’ım sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni(bizi) de affet.’

' Rabbimiz bu ayın idrakini içerisinde olduğumuz şu vakit içerisinde işgalci İsrail tarafından bombalanan Gazze'deki kardeşlerimize katından bir yardım ihsan eyle..'

' Rabbimiz bu mukadddes ayı İslam coğrafyasında barışın ve adaletin tesisine vesile kıl...'

Ufkumuz Haber olarak alemi İslam'ın Ramazan Ayını tebrik ederiz..

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum