1. YAZARLAR

  2. Cevdet IŞIK

  3. RAMAZAN AYI DEĞİŞİM AYI
Cevdet IŞIK

Cevdet IŞIK

Yazarın Tüm Yazıları >

RAMAZAN AYI DEĞİŞİM AYI

A+A-

 

Malumdur: Ramazan ayı demek, oruç ayı demektir. Oruç demek ise değişim demektir. Değişimin keyfiyetini günün belli saatlerinde, insanın kendisini yemek ve içmekten mahrum bırakmak demek değildir sadece. Bu, değişim için üzerinde bulunulması gereken hâli gösterir belki. Öyle ya; her işin, her oluşun üzerinde olması gereken asgari koşullar ve o koşulların belirlediği bir istikamet olmalıdır. Aksi takdirde söylenenlerin sadece söz’ün sınırlarını aşmayacağı bellidir.

Ramazan ayı demek, Kur’an ayı demektir aynı zamanda: Rahmet pınarı olarak insanlara inen hidayet rehberi olan Kur’an’ın ayı. İnsan zihninin kalıplaşarak dumura uğradığı, hakikatin görülmediği karanlık zamanlara tutulan bir projeksiyon olarak Kur’an ayı.

Kur’an’ın inen ilk ayetleriyle birlikte, insanların zihin dünyalarında depremler oluşuyordu. Bir yıkım, bir enkaz, bir altüst oluş meydana geliyordu. Körelten, körleştiren alışkanlıkların oluşturduğu demirden perdelerde çizilmeler, yarılmalar oluşuyordu. İnsanlar, okumalar yapmak üzere davet ediliyordu: Hakikat ile yalan, aydınlık ile karanlık, sahih olan ile sahtekâr olanın ayrımına varması için düşünmeye, akletmeye, tefekkür etmeye davet ediliyordu. Vahyin kuvvetli soluğu, vehmin oluşturduğu sisler dünyasını sarsıyordu. Daha düne kadar birer kul/köle gibi olanlar artık korkmadan isyan bayraklarıyla meydanlara çıkabiliyordu.

Mekke cahiliye toplumunun fertleri, iç dünyalarını değiştiriyorlardı. Fert fert oluşan bu değişim, toplumu da değiştiriyordu. Bir yasa olarak değişimle birlikte oluşan devrim, insanların da özgürleşmesi demekti. Bütün putları İbrahim misali devirmek ve sadece her şeyi var eden ve her şeyin sahibi olanı tanımak, kabul etmek ve birlikte olmakla özgürleşme mümkün olmaktaydı. Şahsiyetli, özerk ve özgün birer insan olmak için, İbrahim gibi eleştirel bir akla ve hakkı haykıracak bir cesarete sahip olmak gerekirdi. Nitekim bu davanın ilk muhataplarının ortaya koymuş oldukları mücadele öylesine etkili olmuştur ki, bütün zamanlar ve bütün inananlar için bir mektep olma vasfını kazanmıştır.

Mekke cahiliye toplumundaki devrimin dinamiğini Kur’an oluşturmaktaydı. İlahi Vahiyle birlikte değerli ile değersiz birbirinden ayrışıyordu. Vahiyle birlikte, uydurulmuş sahte değerlerin suyun üstündeki köpükten farklı olmadığı görülüyordu. Vahyi aydınlığı ile birlikte, derhal kaybolup yok oluyordu bu sahte değerler. Onun içindi statükoyu oluşturan güçlerin kızgınlıkları. Ama onlar için süreç başlamıştı ve ümitlerini korumak için tutunacakları herhangi bir kulp yoktu.

Tarihin belli bir devresine takılıp sevinmenin de üzülmenin de bir yararı yoktur. Onlar bir ümmet olarak gelip geçtiler. Onlar, yapıkları iyiliklerin de kötülüklerin de hesabını verecekler. Bize düşen onların yapıp ettiklerinden dersler çıkarmak ve daha iyi bir medeniyeti vücuda getirmektir. Her zorlukla birlikte bir kolaylık olduğunu, Kerim kitabımız Kur’an haber vermektedir.

Ramazan ayı, biz müminler için gayrete gelmek, heyecanlanmak ve en üst derecede bir motivasyon için gerekli şartlara sahiptir. Ramazan ayı mübarektir. Çünkü bu ayda Kur’an inmiştir. Kur’an’ın indiği bütün zamanlar ve mekânlar mübarek olur. Ramazanla mübarek olmak için Kur’an’la muhatap olmak gerekir. Her inananın yapısı ve yeteneği farklı olduğu için Ramazanı da farklı olacaktır. Önemli olan Ramazan ayımızı Kur’an’ın mübarek ettiği bir ay

yapmaktır. İşte o zaman bize ait olan Ramazan da mübarek olmuş olacak. Böylece bizim Ramazanla gerçek Ramazan kardeş olacaklar. Böylelerinin bayramları da bayram olacak tabii. Bizim Ramazanlarımız mübarek olduğu zaman, seküler tuzaklardan da emin oluruz. İşte o zaman Müslümanlar arasındaki sınırlar kalkma eğilimine girer ve bir tek millet ve ümmet olma imkânını yakalarız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.