1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Ramadi’de savaş ve dram içiçe
Ramadi’de savaş ve dram içiçe

Ramadi’de savaş ve dram içiçe

Enbar Eyaleti’nde Irak ordusu ile IŞİD ve Aşiret Güçleri arasında çatışmalar devam ederken, şiddet olayları nedeni ile evlerini terkederek Ramadi’ye sığınan ailelerin barınma ve beslenme sorunları bir drama dönüştü.

A+A-
Irak ordusunun  21 Aralık’tan bu yana Enbar’da Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı yürüttüğü geniş çaplı operasyonlar neticesinde yaşanan şiddet olayları ile yaklaşık 1 aydır  kendilerine 'Aşiret Devrimcileri' adını veren silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle, bin 150 aileden 6 bin 500 kişi evlerini terketmek zorunda kaldı. Evlerini terkeden aileler, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Ramadi’de kendilerine tahsis edilen bölgeye sığındı. Zaman zaman Irak Kızılayı’ndan gıda maddesi ve battaniye yardımı yapılsa da evlerini terkeden Iraklılar, temiz su ve gıda bulmakta zorlanıyor bu nedenle yardımların yeterli olmamasından şikayet ediyor.
 
Enbar İl Meclis Başkanı Sabah Kerhut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Ramadi’ye sığınanlar için yeni bir yerleşim birimi açıldı. Buraya bin 150 aileden yaklaşık 6 bin 500 kişi yerleştirildi. Yerleşim biriminde 71 apartman var, her apartmanda da 8 daire var, tüm bu binalar sığınmacılar için tahsis edildi. Ancak yeterli olmadığı için bir dairede 2 aile de kalabiliyor' dedi.
 
Kerhut, insani yardım kuruluşlarından ve bölgedeki aşiretlerden evlerini terk etmek zorunda kalan ailelere yardım etmelerini istedi.
 
Enbar’ın Felluce kentinden gelen Ahmed Fevci, 'Güvenlik zaafiyetinin yaşanması, askeri operasyonların ve bombardımanların meydana gelmesi nedeniyle hayatımızdan endişe ederek evlerimizden çıktık ve yanımıza çok bir şey alamadık. Yetkililerden gerekli hizmetleri sunmalarını talep ediyoruz. Öncelikle içme suyu sağlanmasını istiyoruz' dedi. Bir başka Iraklı Ummu Muhammed, 'Bombardıman ve çatışma nedeniyle 5 çocuğumla evimizi terkederek buraya sığındım. İlgili kurum ve kuruluşlardan, bölgedeki aşiretlerden çocuklarıma ve bizim gibi olan diğer ailelere yardım etmesini bekliyoruz. Bazı kurumlar yardım ediyor ancak gıda maddeleri ve battaniye dağıtımı konusunda eşitlik yok' diye konuştu.

Çatışmalar sürüyor 
 
Öte yandan Enbar’da yaklaşık 1 aydır ordu birlikleriyle kendilerine 'Aşiret Devrimcileri' adını veren silahlı gruplar arasında çatışmalara sahne oluyor. Irak ordusu  21 Aralık’tan bu yana Enbar’da Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı genş çaplı operasyonlar yürütüyor.
 
Irak’ta El-Enbar vilayetinin merkezi Ramadi kentinde Irak ordusu ile silahlı aşiret üyeleri arasında önceki gün çıkan çatışmalarda 11 asker öldü, 32 asker yaralandı.  Bölgeden edinilen bilgilere göre, kendilerini 'Aşiret Devrimcileri' olarak adlandıran gruplar, Ramadi’nin el-Mel’ab, ez-Ziraa, ed-Daş ile el-Hamire’de Irak askerlerini pusuya düşürdü. Ağır silahların da kullanıldığı çatışmalar sırasında Irak ordusuna ait özel birliklerden 11’inin hayatını kaybettiği, 9’u özel birliklerden 32 askerin de yaralandığı belirtildi. Yaralı askerlerin çevredeki hastanelerde tedavi altına alındığı belirtlirken, bu kişiler arasında Enbar vilayetindeki operasyondan sorumlu olduğu ifade edilen istihbarat subayı İsmail el-Azzavi’nin bulunduğu kaydedildi.
 
Çatışmalarda orduya ait 2 tank ile 3 zırhlı aracın kullanılamaz hale geldiği, askerlerin sözkonusu bölgelerden çekilmek zorunda kaldığı ve geride kalan çok sayıda silah ve mühimmatın aşiret üyeleri tarafından ele geçirildiği bildirildi. 
 
Enbar’da çatışmalar yaklaşık bir aydan beri devam ediyor. Çatışmalarda şu ana kadar 120’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği kaydediliyor.
 
Bağdat hükümeti, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı savaştığını savunurken, bölgedeki Sünni Arap aşiretler, bu örgütle bir ilgilerinin olmadığını, Başbakan Nuri Maliki iktidardan ayrılana kadar direnişlerini sürdüreceklerini ifade ediyor.  Maliki hükümetine karşı protestolara destek veren milletvekili Ahmed Alvani’nin, 28 Aralık’ta Ramadi kentindeki evine düzenlenen kanlı baskınla gözaltına alınması ve bölgede hükümet karşıtı protestoların yapıldığı kampların Irak ordusu tarafından dağıtılması gerilimi artırmıştı.
 
BasNews

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.