1. YAZARLAR

  2. Mehmet Taş

  3. RAHMET ÖNDERLERİ-14
Mehmet Taş

Mehmet Taş

Yazarın Tüm Yazıları >

RAHMET ÖNDERLERİ-14

A+A-

 

İsa (as) Kelimullah

“Ey Meryem! Allah seni, kendisinden bir kelime ile müjdeliyor. Adı Meryem Oğlu İsa Mesih’tir.” (Ali İmran, 45)

Hazreti İsa, bir peygamber olarak dünyaya gelişi/ doğumu da bir mucizedir. Ne yazık ki içinde doğduğu toplum (Beni İsrail) tarih boyunca sergilediği bağnazlığı, Hazreti İsa’ya karşı da sergilemiştir. Pek çok peygamber hakkında bulundukları asılsız iftira ve saldırılarını bu kez de Hz. İsa’nın annesi Hazreti Meryem hakkında sürdürmüşlerdir.

İsrail kavmine tarih boyunca pek çok peygamber gönderilmiştir. Hazreti İbrahim’in torunu (İshak’ın oğlu) olan Hz. Yakup’un lakabı (Ali İmran 93, Meryem, 58’) İsrail olarak geçer. Yakup’un soyundan gelenlere de İsrail oğulları denmiştir. Ne yazık ki daha sonraları Hz. Yakup’un soyundan gelenler/İsrailoğulları, kendilerine gönderilen peygamberlere çoğunlukla isyan etmiş, alaya almış, kimisini yurdundan sürmüş, hatta bir kısmını da şehid etmişlerdir.

Hazreti İsa, İsrail kavmine gönderilen son peygamberdir. Gerek Yahudiler olsun ve gerekse Hıristiyanlar olsun Hazreti İsa hakkında azgınlık ve taşkınlık gösterip, Allah(cc)’a karşı iftiralarda bulundular. Zira Hıristiyanlar teslis anlayışıyla Hazreti İsa’yı ilahlaştırırken; Yahudiler hazreti İsa’yı (hâşâ) veledi zina olarak lanse etmeye çalıştılar. Hz. İsa (as), kulluk görevini kendi diliyle çevresinde bulunan insanlara şöyle ifade buyurmuştur: “Ben şüphesiz Allah’ın kuluyum. Bana kitap verdi ve beni peygamber yaptı. Nerede olursam olayım, beni mübarek kıldı. Yaşadığım müddetçe namaz kılmamı, zekât vermemi ve anneme iyi davranmamı emretti.” (Meryem, 30-32)

Yüce Allah (cc) ehli kitabın Hazreti İsa hakkındaki sapkın düşüncelerini şu şekilde eleştirir: “Ey kitap ehli! Dininizde taşkınlık etmeyin ve Allah hakkında ancak gerçeği söyleyin. Meryem Oğlu İsa Mesih, Allah’ın elçisi ve Allah’ın Meryem’e ulaştırdığı kelimesidir. O’ndan bir ruhtur. Allah’a ve elçisine iman edin. (İlah) üçtür(!)demeyin, bundan vazgeçin. Sizin için bu daha hayırlıdır. Allah Tek ilahtır, başka bir ilah yoktur! O’nun çocuğa da ihtiyacı yoktur. Göklerde ve yerde her ne varsa O’nundur. Size Allah’ın desteği yeter.” (Nisa,171)

Kur-an’da konuları itibariyle İsrail oğullarının azgınlıklarını, taşkınlıklarını anlatan bazı ayetleri şöyle sıralayabiliriz.

1-Kendilerini Hakka çağıran Allah(cc)’ın elçilerine itaat etmeyip, kendilerinin diğer insanlardan üstün olduklarını ifade ettiler. “De ki: ‘Ey Yahudi olanlar! (Diğer) insanlar değil de yalnızca kendinizin Allah(cc)’ın dostları olduğunuzu sanıyorsunuz! (Eğer bu konuda) doğru iseniz ölümü isteyin (bakalım)!” (Cuma Suresi, 6)

2-Peygamberleri öldürdüler: “Allah, yakılarak sunulan bir kurban getirmedikçe hiç bir elçiye inanmamamızı emretmişti” diyen Yahudilere gelince: de ki; ‘Benden önce de size peygamberler gelmiş, hem hakikatin apaçık belgelerini hem de sözünü ettiğiniz şeyi getirmişti!’ Peki, doğru söylüyordunuz da o halde onları neden öldürdünüz!” (Ali İmran, 183)

3- İslam’a ve Müslümanlara (Aslında kendi dışındaki insanlara) kin ve hırs içindeler: “Yahudilerden öyleleri vardır ki, sözlerin anlamalarını saptırırlar! Dillerini eğip-bükerek ve dine saldırarak; ‘Duyduk ve isyan ettik’ ve ‘Dinleyin, ama kulak asmayın’ ve ‘Bizi davar gibi güt!’ derler! Onlar; ‘Duyduk ve boyun eğdik’ ve ‘Bizimle ilgilen’ deselerdi, kendileri için kesinlikle daha iyi ve doğru olurdu. Fakat Allah, nankörlük ettikleri için onları lanetlemiştir! Artık, onların çok azı dışında inanmazları!” (Nisa,12)

4-Müslümanlara karşı en şiddetli düşmanlık beslerler: “İnsanlar arsında iman edenlerin en azılı düşmanı olarak Yahudi ve müşrikleri görürsün. Yine inkâr edenler arasından iman edenlere en yakınları ise; ‘Biz Hıristiyanlarız’ diyenleri bulursun. Çünkü onlar arasında büyüklük taslamayan papazlar-rahipler vardır.” (Maide, 82)

5- Peygamberlere ve müminlere karşı düzen kurarlar, ihanet ederler: “Sözlerini bozmaları dolayısıyla onları lanetlemiş ve kalplerini katılaştırmıştık. (Tevrat’taki) kelimeleri çarpıtarak öğütlendikleri nimetlerden nasiplenmeyi unuttular. İçlerinden çok azı hariç, onları daima ihanet içinde bulacaksın. Yine de vazgeç ve yaptıklarına aldırma. Şüphesiz ki Allah iyi davrananları sever.” (Maide, 13) “Yahudiler tuzak kurdular. Allah’da onların tuzaklarını bozdu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.” (Ali İmran, 54)

6-Zulmederler ve yeryüzünde bozgunculuk yaparlar. “Yahudiler; ‘Allah’ın eli bağlıdır/cimridir’ dediler. Böyle söylemelerinden dolayı elleri bağlandı ve söyledikleri yüzünden lanetlendiler. Oysaki O’nun iki eli de açıktır. Nasıl dilerse öyle infak eder. Yemin olsun ki Rabbinden sana indirilen şey, onların çoğunun azgınlığını ve küfrünü arttıracaktır… Yeryüzünde bozgunculuk peşinde koşuyorlar. Ve Allah, bozguncuları sevmez.” (Maide, 64)

Beni İsrail’in gazaba uğramasının sebebi (Allahu âlem) bilerek, muannid tutum, tavır ve davranışları yüzünden hakka karşı gelmeleri, kutlu elçilerin Rabbinden getirdikleri ilahi mesajları reddetmeleri ve buna bağlı olarak sergiledikleri zulüm ve azgınlıklarından dolayıdır. İsrailoğullarının bu kötülükleri Ahdi Atik’te dahi vurgulanmaktadır. Birkaçını burada dile getirirsek:

a) “Kendine yukarıda gökyüzünde, aşağıda yeryüzünde ya da yer altındaki sularda yaşayan herhangi bir canlıya benzer put yapmayacaksın. Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın…” (Ahdi Atik, Çıkış, 20,4-5)

b) “Adam öldürmeyeceksin! Zina etmeyeceksin! Çalmayacaksın! Komşuna karşı yalan yere tanıklık etmeyeceksin! Komşunun evine, karısına, erkek ve kadın kölesine, öküzüne, eşeğine, hiçbir şeyine göz dikmeyeceksin.” (Ahdi Atik, Çıkış, 20, 13-17)

c) “Kim birini vurup öldürürse, kendisi de kesinlikle öldürülecektir.” (Ahdi Atik, çıkış, 21, 15)

d) “Eğer bir adam komşusuna düzen kurar, kasıtlı olarak saldırıp onu öldürürse, sunağıma bile kaçmışsa, onu çıkarıp öldüreceksiniz.” (Ahdi Atik, Çıkış, 21, 14)

Bu maddelerde de görüldüğü gibi İsrailoğullarının dünkü tutumu ne idiyse bu gün de aynı şekilde devam etmektedir. Hinliklerinden, kaypaklıklarından, oyunbazlıklarından, ihtiraslarından kaybettikleri hiçbir şey bulunmamaktadır. Dün Allah(cc)’ın elçilerini katledenler, iftira atanlar, bu gün de müminleri katletmeye, sürmeye, zulmetmeye devam etmektedirler…

Hıristiyanların dalalete düşmelerinin sebebi ise(Allah’u âlem) bilinçsizce ve cahilce haktan batıla sapmaları yüzündendir. Zira hazreti İsa’nın Rabbine yükseltilmesinden sonra vahiyden gafil bir şekilde batıla saplanan Hıristiyanlar şirke düştüler. Her ne şekilde olursa olsun Rabbimiz, Hıristiyanların Hazreti İsa’nın ilahi yönü fikri/teslis/ baba, oğul, ruhul kudüs inancını dalalete/şirke düşmeleri için yeterli bir sebep olarak zikretmektedir. Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

“Allah; Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara; ‘Beni ve annemi Allah’tan başka iki tanrı olarak benimseyin’ dedin? Demişti de(İsa); ‘Hâşâ! Hak olmayan sözü söylemek bana yaraşmaz’! Ben onlara sadece: ‘Rabbim ve Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin!’ diye bana emrettiğini söyledim.’ Demişti.” (Maide, 116-117)

Elbette ki İsrail oğullarının ve Hıristiyanların gerek Hazreti İsa, gerek diğer kutlu elçiler ve gerekse İslam ve Müslümanlar hakkında sergiledikleri cehalet ve zulümleri bir köşe yazısına sığacak kadar sınırlı değildir. Burada sadece işin acı tarafını belirtebilmek amacıyla parmak basmaya çalıştık. Eğer meramımızı ifade edebildiysek bahtiyar oluruz. Rabbin buyurduğu istikamet üzere bizleri daim eylemesini yine âlemlerin yegâne Rabbinden diliyorum

Rabbimizin vahiy buyurduğu hal, ef’al ve itikat üzere olma istikametini yitiren Yahudi ve Hıristiyanlar, ne yazık ki bu gün dünyaya düzen vermektedirler. Müslümanlara karşı oldukça etkin ve baskın olmaktadırlar. Hatta daha da ötesi işin acı veren tarafı, bu gün İslam âleminde hatırı sayılır bir çoğunluk batıla saplanan ve Kur-an’da şiddetle yerilen Yahudi ve Hıristiyanları toplumsal, siyasal, hukuksal, ekonomik, sistemsel olarak birer rol model olarak alabilmektedirler.

Rabbim gidişimizi de akıbetimizi de hayreylesin inşallah…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.