1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. RAHMAN OLAN ALLAH
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

RAHMAN OLAN ALLAH

A+A-

 

Allah insanı en güzel şekilde yaratmış, ruhundan üflemiş, akıl, irade vermiş ve bilgiyle donatmıştır. Dünyada ve ahirette mutlu olması için iyiyi ve doğruyu doğuştan yüklemiş, daha sonra hatırlatmak amacıyla peygamberler göndererek onu, düşmanı olan şeytan ile nefsine karşı uyarmıştır.

İnsanın yaşamını sürdürmesi için yer ve gökleri mükemmel yaratmış, içindekilerle birlikte emrine vermiştir. İnsanoğlunu kendine halife seçmiş, bilmediğini kalemle öğretmiş, bilgi ile donatmış, meleklere secde ettirmiştir. Mutlu olması için ona eş yaratmış ve içinde ırmaklar akan, gölgelikler bulunan hayal bile edemeyeceği güzelliklerle donatılan cennetine yerleştirmiştir. Uyarılmasına rağmen Allah'ın emrine karşı gelerek kovulmuş olan şeytana uymuştur. Ebedi yaşamak ve sonsuz krallığa sahip olmak için yasak ağaçtan yiyerek, hırsına yenik düşmüş ve imtihanını kaybetmiştir.

Allah'ın emrine karşı gelerek cennetten kovulan Adem ve Havanın yeryüzündeki halifelik süreci başlamıştır. İnsanoğlunun Allah'ın emrine karşı gelmesine rağmen tövbesi kabul edilmiştir. Yasak ağaçtan yiyerek cennetten kovulan insanoğlunun tekrar cennete konulması ve cehennemden korunması için Allah yüz yirmi dört bin peygamber göndererek hiçbir kavmi uyarıcısız bırakmamıştır.

Rahman olan Allah dünyada bütün canlılarda olduğu gibi insana da karşılıksız nimetlerini vermiştir. Geçimini sağlamıştır. Firavun, Nemrut ve Karun gibi Allah’ı inkâr eden ve Allah'a karşı isyan eden kullarını bile saraylarda bolluk içinde yaşatmıştır. Bol bol mal ve çocuk vermiştir. Hatta inananlar meyil etmeseydi inkar edenleri, dünyada gümüşten yapılmış, eşikleri altından olan evlerde yaşatacaktı.

Bütün günahlara rağmen insanoğlu tövbe ettiği zaman tövbesini kabul etmiş, günahlarını sevaba çevirmiştir. İyilik düşünene bir yapana on ya da yedi yüz sevap yazmıştır.

Rahman sıfatıyla inkâr edenlere bile bu kadar nimette bulunan Allah, kendine iman eden salih amel işleyen müminlere ahirette Rahim sıfatıyla hangi nimetlerde bulunacağını hayal etmek bile imkansızdır. İşte ticaret yapmak isteyenler böyle bir ticaret için çaba göstersinler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum