1. HABERLER

  2. DOSYA

  3. PYD İle Kürdistan Bölge Yönetimi Arasında Kriz Büyüyor
PYD İle Kürdistan Bölge Yönetimi Arasında Kriz Büyüyor

PYD İle Kürdistan Bölge Yönetimi Arasında Kriz Büyüyor

PYD ve Barzani yönetimi arasında Salih Müslim'e sınırdan geçiş izni verilmemesiyle başlayan kriz sürüyor

A+A-

PYD ve Barzani yönetimi arasında Salih Müslim'e sınırdan geçiş izni verilmemesiyle başlayan kriz sürüyor. PYD'yi diğer Kürt gruplara şiddet uygulamakla suçlayan Barzani yönetimi sözcüsü Safin Dizai, "Malesef, bu arkadaşlar sınırı aştı" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Sözcüsü Safin Dizai, IKBY'nin, Suriyeli Kürtlerle sorun yaşadığı iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada, Suriyeli Kürtlerle değil, belli gruplarla sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Suriye 'deki Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim'i eleştiren Dizai, "Malesef, bu arkadaşlar sınırı aştı. Ümit ediyoruz ki bizim nasihatimizi duyar, kendi aralarındaki sıkıntıları çözer ve şiddetten uzak dururlar. Suriyeli Kürtlerin haklarını kavuşması ancak birlik ve beraberlik içinde olabilir" diye konuştu.

Cnntürk'ün haberine göre PYD'nin Suriye'deki diğer Kürt partilerine baskı yaptığını öne süren Dizai, şöyle konuştu: "Son üç yıldır, Suriye'de PYD dahil bütün Kürtleri destekledik, toplantılar yaptık. Herkesi biraraya getirmeye yönelik birliği kurmak istedik. Geçen yıl da PYD ile diğer Kürt gruplar arasında bir protokol imzalandı. Maalesef PYD bu protokale uymadı. PYD şu an Kürtlerin yaşadığı yerlere el koyup, hakimiyet kurarak, diğer partilere baskı yapıyor."

Safin Dizai, defalarca bunları konuştuklarını, Kürtlerin birlik ve berabarliğinin önemli olduğunu söyledi. Irak'ta birlik oldukları için istediklerini aldıklarını vurgulayan Dizai, şöyle devam etti: "Biz birlik olduğumuz için şu an Kürdistan federe yapıyla yönetiliyor. Eğer biz Saddam sonrasi birlik ve beraberlik içinde taleplerimizi dile getirmeseydik, belki de bu duruma gelmezdik. Bunun için de Suriyeli Kürtlerin birlik ve beraberliği çok önemlidir. Biz yine onları bu konuda destekliyoruz. Ama maalesef bu arkadaşlar sınırı aşıyorlar.Ümit ediyoruz ki, bizim nasihatimizi duyar kendi aralarındaki sıkıntıları çözer ve şiddetten uzak dururlar. Suriyeli Kürtlerin haklarını kavuşması ancak birlik ve beraberlik içinde olabilir."

MALİKİ'NİN ABD ZİYARETİNDE SİLAH İSTEMESİ

Dizai, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, ABD ziyareti sırasında silah talep etmesi ve bu silahların verilmesi durumunda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin nasıl etkileneceğine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Sefin Diza, Irak'ın her türlü şeye ihtiyacı olduğunu, bütün sektörlerin yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Tabi Irak ordusunun da yenilenmesi lazım. Ama Irak'ın F-16 savaş uçakları ile diğer ağır silahlara ihtiyacı yok. Halkın elektirik, yol, su, okul, sağlık ve güvene ihtiyacı var" dedi.

Irak'ın geniş bir bütçesi olduğunu dile getiren Dizai, şunları söyledi: "Önemizdeki yıllarda bu ihtiyaçların giderilmesinin öne çıkması lazım. İleride tabi ordunun ihtiyaç duyduğu malzemeleri olabilir. Ama şu anda bütün bölge radikal teröristlerle karşı karşıya gelmek üzere. Bu tehlikeyi yok etmede ağır silahların faydası olmaz. Farklı bir şekilde ve farklı yöntemlerle bu sorun çözülebilir. Bölge ülkelerin sağlam işbirliği ile sorun çözülebilir. Irak halkının ihtiyaçları şu an çok farklı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.