1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Putin: Karabağ'da her iki taraftan 5 bin kişi öldü
Putin: Karabağ'da her iki taraftan 5 bin kişi öldü

Putin: Karabağ'da her iki taraftan 5 bin kişi öldü

Rusya Devlet Başkanı Putin, çatışmaların sürdüğü Dağlık Karabağ'da Türkiye ile farklı görüşlere sahip olduklarını söyledi.Putin, Erdoğan hakkında, "Dışarıdan sert görünebilir ama esnek bir politikacı ve Rusya için güvenilir bir ortak" ifadelerini kullandı

A+A-

 

Vladimir Putin, video konferansla katıldığı Uluslararası Tartışma Kulübü Valday'ın toplantısında yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Karabağ konusunda Türkiye ile farklı görüşmlere sahip olduklarını ancak orta nokta bulunması gerekeceğini söyleyen Putin, Rusya'nın Azerbaycan ve Ermenistan'a eşit mesafede olduğunu belirtti.

Bölgedeki çatışmaların “geçmişte Ermeni halkına karşı işlenen ağır suçlar sonucunda başladığını” dile getiren ve bugün Dağlık Karabağ'da yaşanan çatışmaların şimdiye kadarki en şiddetli çatışmalar olduğunu kaydeden Putin, bölgede çözümü Rusya kadar isteyen başka bir ülke olmadığını vurguladı.

Rus lider, çatışmalarda bugüne kadar iki tarafta da 2'şer binden fazla olmak üzere toplam 5 bine yakın kaybın olduğunu açıkladı.

NATO müttefikleri Türkiye ile Fransa arasında Dağlık Karabağ nedeniyle yaşanan gerilime ilişkin konuşan Putin, Rusya'nın ülkeler arasındaki çatlıkları hiçbir zaman suistimal etmediğini, iki ülkenin Moskova'nın arabuluculuğuna ihtiyaç duyduğunu düşünmediğini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında da "Dışarıdan sert görünebilir ama esnek bir politikacı ve Rusya için güvenilir bir ortak" diyen Putin, şu ifadeleri kullandı:

"Birilerinin bizim arabuluculuğumuza ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum. Türkiye ve Fransa, kendi aralarındaki ilişkileri bizzat düzenleyebilecek kapasitede birer ülke. Erdoğan'ın tutumu ne kadar sert görünürse görünsün, onun esnek bir kişi olduğunu, onunla ortak dil bulunabileceğini biliyorum. Bu nedenle durumun normale döneceğini düşünüyorum. Biz, diğer ülkeler arasındaki çatlakları hiçbir zaman suistimal etmedik. Türkiye ile Rusya arasındaki etkileşim önemli. Türkiye'yle işbirliği hacmimiz artıyor. Türkiye ve Rusya için ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu daha detaylı şekilde anlatabilirim."

Rusya ve Türkiye'nin Güney Kafkasya'daki duruma ilişkin tutumlarının örtüşmediğini ve Moskova'nın siyasi çözüm bulunmasından yana olduğunu söyleyen Putin, Türkiye'yle olan görüş ayrılıklarından kaygı duymadıklarının, Ankara'nın işbirliğinin sürdürülmesinden yana olduğunun altını çizdi.

Bu noktada Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bağımsız politika izlediğini, modern hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduklarına karar verdiklerini söylediğini ve S-400'leri aldığını anımsatarak Türk liderle çalışmanın memnuniyet verici ve güvenli olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.