1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Puşkov: Türkiye, Suriye'nin kuzeyini elinde tutmak istiyor
Puşkov: Türkiye, Suriye'nin kuzeyini elinde tutmak istiyor

Puşkov: Türkiye, Suriye'nin kuzeyini elinde tutmak istiyor

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki bölgelerde kontrolü sürdürmek istediğini söyleyen Rus senatör Aleksey Puşkov, Ankara'nın Suriye topraklarını sınırlarına dahil etmek olmadığını vurguladı.

A+A-

 

Rusya Federasyon Konseyi Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Fırat Kalkanı operasyonunu tamamladığını açıklayan Türkiye’nin, özgürleştirilen alanlarda kontrolünü sürdürmek istediğini ifade etti.

Rus basınına demeç veren Puşkov, “Türkiye’nin resmi pozisyonu, toprak bütünlüğüne sahip Suriye’nin mevcut sınırlar dahilinde korunması gerektiği yönünde. Bu husus, Rus tarafıyla yapılan görüşmelerde de teyit edildi. Bununla birlikte Türk ordusu, Suriye’nin kuzeyinde askeri faaliyetlerde bulunduğu için, bazı bölgelerde geçici kontrol sağlanması mümkün gözüküyor” dedi.

 

'TÜRKİYE, SURİYE TOPRAKLARINI SINIRLARINA DAHİL ETME AMACINDA DEĞİL'

Türkiye’nin söz konusu bölgede çok güçlü Kürt gruplarının bulunmasından son derece endişe duyduğunu da kaydeden Rus senatör, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, Kürt grupların PKK ile yakın ilişki içinde olduğuna vurgu yaparak, bu durumu kendi güvenliği için bir tehdit olarak görüyor. Ancak Türkiye’nin amacı, Suriye topraklarının bir kısmını kendi sınırlarına dahil etmek değil, ki bu Rusya da dahil olmak üzere Suriye krizinin çözümünde yer alan diğer ülkeler tarafından desteklenmez. Ankara’nın amacı, Kürt grupları zayıflatmak amacıyla Suriye’nin kuzeyinde mümkün olduğunca geniş alanda kontrolü sağlamaktır.”

 

'SURİYELİ KÜRTLER GENİŞ KAPSAMLI ÖZERKLİK KONUSUNDA ISRAR EDECEK'

Öte yandan Puşkov, Suriyeli Kürtlerin, tam bağımsızlık olmazsa, geniş kapsamlı özerklik konusunda ısrar edeceğini ve özerkliği gelecekte kurulması muhtemel Kürt devletinin filizi olarak görecek Türkiye’nin bundan rahatsız olacağını ifade etti.

Eğer Kürt devleti kurulması yönünde bir perspektif oluşursa, bunun Türkiye’deki Kürtlerin daha fazla radikalleşme sürecine gireceğinin göstergesi olduğunu da savunan Puşkov, “Suriye’nin kuzeyindeki belirli bir bölgede kontrol sağlanması, Türkiye’nin krizin sonrasındaki Suriye’de mümkün olduğunca fazla rol alma isteğinin bir yansımasıdır. İkinci olarak da, Ankara, Kürt grupları azami ölçüde zayıflatmanın ve sözde bağımsız Kürdistan kurma perspektifini geçersiz kılmayı hedeflemektedir” diye vurguladı. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.