1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. PSK kendi ismi ile legalleşiyor
PSK kendi ismi ile legalleşiyor

PSK kendi ismi ile legalleşiyor

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) 40 yılın ardından legal zemine çıkma kararı aldı. 17 Ekim’de Diyarbakır’a dönmesi beklenen Genel Sekreter Mesut Tek, mevcut parti isimleri ile devam edeceklerini vurguladı.

A+A-

1975 yılında kurulan ve 12 Eylül Askeri darbesinden sonra üyelerinin ülke dışına çıkmak zo-runda kaldığı ve 35 yıldır ülkede illegal olarak ve Avrupa’da çalışmalarını sürdüren PSK, le-gal çalışma zemininin belirmesi nedeniyle 15 Ekim’de resmen süreci başlatacak. PSK Genel Sekreteri Mesut Tek’in Almanya’dan dönüşüyle birlikte resmen başlayacak olan süreç sonu-cunda siyasete hangi isim ve çerçeve ile devam edecekleri belirlenecek. Geçtiğimiz yıl PSK’nin 10. Kongresi’nde alınan legalleşme kararı yasal hazırlıklar yapıldıktan sonra İçişleri Bakanlığına başvuru yapılacak. 

PSK’ye yakın ülkedeki kadrolar 1990’larda da siyasal mücadelede de yer aldı. PSK’ye yakın siyasetçiler ilk Kürd legal partisi HEP ve sonrasındaki legal siyasette rol üstlendiler. Ancak legal siyasetteki ayrışma sonrasında Anayasa Mahkemesi tarafından 1996’da kapatılan Eski Milletvekili İbrahim Aksoy başkanlığındaki Değişim ve Demokrasi Partisi (DDP) ile yola de-vam ederler. Parti programındaki federasyon talebi nedeniyle 1995’te kapatılan bu partinin ardından 1996’da Refik Karakoç başkanlığındaki Demokrasi ve Barış Partisi (DBP) kurulur. Katıldıkları seçimde 25 bin cıvarında oy alan bu partinin ardından Diyarbakır merkezli Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) kurularak, 2015 seçimlerinde 59 bin cıvarında oy aldı. 

Legalleşme 20 yıllık bir hikaye 

BasHaber gazetesine legalleşme çabalarını anlatan PSK Genel Sekreteri Mesut Tek, legal-leşme amaçlarının 1994-95 yıllarına dayandığını belirtti. Yapılan her kongrede bunun gün-deme geldiğini ancak legal mücadele şartlarının oluşmamasından kaynaklı hep ertelendiğini belirten Tek, 10. Kongre’de ise legalleşme şartlarının oluştuğu yönünde tartışmalar yürütül-mesinin ardından kongrede PSK’nin ismi ve programı ile legalleşmesi kararı aldıklarını belir-terek, “Bu en az 20 yıllık bir hikayedir” dedi. 12 Eylül Askeri Darbesi’nden sonra üyelerinin büyük kısmı ülke dışına çıkmak zorunda kalan PSK, uzun yıllardır Kürdistan’ın diğer parça-ları ve Avrupa’da çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa’da ciddi bir kitlesi bulunan PSK, 1993’te PKK ile yaptığı anlaşma sonrasında Güney Kürdistan’da üslenerek silahlı mücadeleye katılma kararı da almış, ancak sonrasında gelişen durumdan dolayı eski siyasetine dönmüştü. PSK’nin uzun yıllar Genel Sekreterliğini sürdüren Kemal Burkay, 1993 yılında PKK’nin ilan ettiği ateşkesi desteklemiş, Öcalan’ın Lübnan’da yaptığı basın açıklamasına diğer Kürd siyasi lider-leri ile birlikte katılmıştı. Burkay, PSK Genel Sekreterliği’nden ayrıldıktan sonra 2011 yılında Türkiye’ye dönmüş, bir süre HAK-PAR Genel Başkanlığı’nı yürütmüş, 2014 yılında da aktif siyasetten çekilmişti. 

“PSK adıyla legalleşeceğiz“ 

Geçtiğimiz yıl yapılan PSK’nin 10. Kongresi’nde legalleşme kararı ile birlikte, bir yol haritası çizdiklerini de söyleyen Tek, “Bu yol haritasının dayandığı temellerden biri de her şeyden önce kırmadan dökmeden ve mümkün olduğu kadar örgütsel bütünlüğü sağlayarak hayata ge-çirmekti. Partimizde legalleşme kararına karşı çıkan azımsanmayacak sayıda arkadaşlarımız var. Dolayısıyla önceliğimiz bu kararımızda kırmadan dökmeden bütünlüğü sağlamak” dedi. Yine kongrede ele aldıkları ikinci önemli hususun PSK’nin katkı sunduğu Hak-Par’a zarar vermemek olduğunu ifade eden Tek, şöyle devam etti: “Önceliğimiz Hak-Par’ın kongresinde gerekli değişiklikleri yaparak, örneğin ismine Kürdistan ismini ekleyerek ve parti progra-mında kimi değişiklikler yaparak yeni bir parti haline gelmesi. Ya da bizim de rahatlıkla içine gidip kendimizi ifade edebileceğimiz gelmesi idi. Ama ne yazık ki gelişmeler bizim bekledi-ğimiz gibi olmadı. Hak-Par kongresinde bu yönde bir karar alamadı. Biz de kongremizde be-lirlediğimiz ikinci seçenek olarak kendi adımızla legalleşme gündeme geldi.” 

‘Hak-Par ile isimde anlaşamıyoruz’ 

Hak-Par’dan ayrışan yönlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tek, “Bizim ve Hak-Par’ın programı farklı. Biz Kürdistan Sosyalist Partisiyiz. Bizim için önemli olan Kürdistan ismidir. Onlar isme takılmamak gerektiğini söylediler. Biz öyle düşünmüyoruz. Politikalarıyla bizden daha Kürdistani olabilir. Ama biz ismin bu dönemde önemli olduğunu düşünüyoruz. Hele ki Kürdistan adına partilerin kurulduğu bir dönemde isim önemli değildir demek doğru değil. Çünkü bazen aidiyeti, bazen, kültürü bazen de mücadeleyi ifade eder. Dolayısıyla gerekçeyi samimi bulmadığımızı söylemek isterim. Bir diğeri ise Hak-Par’ın kısa vadeli programıyla bi-zimkisi birbirine çok yakın. Ama uzun vadeli programımız Kürdistan’da sosyalist sistemi kur-mayı hedeflemektedir. Oysa Hak-Par’ın programında böyle bir madde yoktur” şeklinde ko-nuştu. 

Seçimlerde HAK-PAR’ı destekleriz 

PSK’yi yasal olarak kuramamaları gibi bir durumla karşı karşıya kalacaklarını düşünmediklerini ancak kuramama durumunda önceliklerinin HAK-PAR olacağını sözlerine ekleyen Tek, “Elbette burası Türkiye ne olacağı hiç belli olmaz. Bizi de yasaklayabilir hatta HAK-PAR’ı da kapatabilirler. Türkiye bir partiler mezarlığıdır. Çok sayıda Kürd partisi kapatıldı. Ama Kürdler legal alanı kullanma haklarından hiçbir zaman vazgeçmediler. Bizde öyle davranacağız” dedi. Seçimlerin olup olmayacağı konusunda endişeleri olduğunu dile getiren Tek, seçimdeki tavırlarının ne olacağı konusunda henüz bir netlik olmadığına işaret ederek, “Önümüzdeki dö-nemde tavrımızı netleştireceğiz. Ama benim şahsi görüşüm HAK-PAR’ı destekleme yönün-dedir” diye yanıt verdi. 

Mesut Tek kimdir 

Dersimli olan Mesut Tek, 1954 yılında Elazığ’da doğar. İlk ve orta öğretimi Elazığ’da yapan Tek, üniversiteyi Diyarbakır’da bitirir. 1980 yılına kadar Diyarbakır’da yaşayan Tek, 80 yılında Türkiye dışına çıkmak zorunda kalır. Uzun yıllar Doğu ve Güney Kürdistan’da kalan Tek, 2003’te yapılan 7. Kongre’de PSK’nin Genel Sekreteri olarak seçilir. Tek sürgündeki 35 yılın ardından 15 Ekim’de Türkiye’ye dönüyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.