1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Polise kimlik sordu böyle oldu!
Polise kimlik sordu böyle oldu!

Polise kimlik sordu böyle oldu!

A+A-
Moda parkında ailesiyle otururken, polislerin kimlik sorduğu Avukat Muammer Öz, “Önce siz kimliğinizi çıkartın” deyince kaburgaları çatladı, burnu ve kolu kırıldı. Servis şirketi Hakan Yılmaz da "hakkını bilen vatandaş" olmanın cezasını ağır ödedi.

Cerrah"In sözleri "kolluk güçlerine kimlik sorulabiliyor mu" tartışmasını ateşledi. İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi"nden Uğur Poyraz, vatandaşın polise kimlik sormaya cesareti olmadığını söyledi ve kendi meslektaşından bir örnek verdi:

KANUNDA YERİ VAR AMA…

“2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu"nda son yapılan değişiklikle 4. maddesine eklenen bir A fıkrası var. Bu fıkra "Durdurma ve kimlik sorma" başlığını taşır. Bu maddede çok açık olarak der ki polis görevini yerine getirirken, kendisinin polis olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra kişilere kimliğini sorabilir. Yani önce polis diyecek ki buyurun benim kimliğim. İster sivil olsun, ister resmi kıyafetli olsun. Ondan sonra diyecek ki lütfen siz kimliğinizi gösterir misiniz?”

KİMLİK SORMAK CESARET İSTER

“Bunun işlediğini hiç görmedim. Vatandaşın yüzde 99"u sormaz. Çünkü bu cesaret ister. 24 yıldır avukatlık yapıyorum. Maalesef siz polise "Önce sen kimliğini göster" dediğiniz vakit başınıza o kadar vahim, o kadar sıkıntılı olaylar gelebiliyor ki vatandaş belki binde bir sorma cesaretini gösterebiliyor. Hatta bunu yapan bir avukat arkadaşımız polis dayağı yedi. Avukat Muammer Öz, ailesiyle Moda parkında otururken, polisler geliyor, "Kimlikleri çıkartın" diyor. Muammer de "Önce siz kimliğinizi çıkartın" diyor. Sonuçta Muammer"in kaburgaları çatladı, burnu ve kolu kırıldı. Bir de üstüne polise mukavemetten hakkında dava açıldı. Çabalarımız sonucu polisler hakkında da dava açıldı ama hâlâ polisler duruşmaya getirilemedi.”

ÇEBER CANINDAN OLDU

“Maalesef son yıllarda polisin meslek içi eğitimi azaldı. Polise sadece silah eğitimi vermek yetmez, toplum ve insan psikolojisi konusunda polisin eğitilmesi şart. Özellikle sokaktaki genç polis arkadaşların daha dirayetli daha eğitimli olması gerekir. AB yasaları kağıt üzerinde kaldı. Çıkartılan yönetmelikler yasaların önüne geçiyor. Cezaevinde işkence nedeniyle ölen Engin Çeber polise mukavemet ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Ancak ölümüyle ilgili soruşturmada 56 kişi hakkında dava açıldığı halde, tutuklananlar sadece gardiyanlar. Bu olayda polisin sorumluluğu olduğu halde kenarda tutulduğunu gösteriyor. Böylece insanlara da polis ne yaparsa yapsın bir şey olmaz izlenimi verilmiş oluyor.”

KABURGALARI ÇATLADI

Avukat Muammer Öz, 3 Ağustos 2007"de ailesiyle Moda parkında otururken, polisler geldi, “Kimlikleri çıkartın” dedi. Öz de, “Önce siz kimliğinizi çıkartın” diye cevap verdi. Ancak bu sorunun bedeli ağır oldu. Polislerden dayak yiyen avukatın kaburgaları çatladı, burnu ve kolu kırıldı.

BACAĞINI KIRDILAR

İstanbul Kağıthane"de personel taşıyan bir servis şirketinin sahibi olan 34 yaşındaki Hakan Yılmaz, 22 Nisan 2007"de, saat 23.50 sıralarında Çeliktepe İETT otobüs duraklarında Veli ve Musa adlı arkadaşlarına ait ticari takside sohbet ediyordu. Sivil giyimli, sakallı ve şapkalı 2 kişi koşarak arabanın yanına geldi ve "kimlik" dedi. Onlara "Asıl siz kimsiniz, kimliğinizi gösterin" diyen Yılmaz, feci bir dayak yedi. Bacağı kırıldı, alçıya alındı. Yılmaz"ın, olay günü mahkemeye delil olarak sunulmak üzere çekilen fotoğrafında da, sırtındaki darp izleri açıkça görülüyordu
Kaynak:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.